Prowadzący programu (fot. Sverigeradio)
Prowadzący programu (fot. Sverigeradio)

Szwedzki nadawca publiczny SVT wyemitował pierwszy odcinek  Inför ESC czyli specjalnego programu w trakcie którego w oparciu o aplikację Melodifestivalen widzowie przyznali noty piosenkom, które miały wybrzmieć na scenie Eurowizji 2020 w Rotterdamie. Jak została oceniona Alicja Szemplińska według szwedzkich ekspertów i widzów?

Program poprowadzili Christer Björkman (Eurowizja 1992), producent wykonawczy Melodifestivalen oraz David Sundin, prowadzący tegoroczne preselekcje szwedzkie zaś widzowie i eksperci ocenili wszystkie konkursowe utwory – jak na tle stawki wypadła Alicja Szemplińska? Widzowie zadecydują komu przyznaliby symboliczne „12 punktów” a finał o nazwie Sveriges 12:a poprowadzi Sarah Dawn Finer (Melodifestivalen 2007 i 2009), prezenterka i wokalistka znana z odgrywania roli Lindy Woodruf (postaci komicznej). Więcej o programie przeczytacie tutaj.

Szwedzi o Empires

Polski utwór zaprezentowano jako 26 w kolejności a co warto podkreślić wykorzystano występ z Szansy na Sukces. Linda Bengtzing (wielokrotna uczestniczka Melodifestivalen) zwróciła uwagę na umiejętności techniczne Alicji Szemplińskiej. Przyznała, że Empires pasuje do ścieżki dźwiękowej filmu o przygodach Jamesa Bonda a Sven Hallberg dodał, że kompozycja jest dobrze skonstruowana. Prezenter radiowy Farao Groth ocenił polską propozycję jako jedną z najlepszych zaś dziennikarka Parisa Amiri zwróciła uwagę na to, że Alicja Szemplińska jest podobna do popularnej w Stanach Zjednoczonych aktorki szwedzkiego pochodzenia, Alicii Vikander.

Wstępne wyniki plebiscytu

Widzowie SVT za pomocą aplikacji wykorzystywanej do głosowania w Melodifestivalen ocenili tegoroczne utwory eurowizyjne. Oto 25 krajów, które awansowały do finału plebiscytu (wg kolejności startowej):

 1. Azerbejdżan
 2. Wielka Brytania
 3. Dania
 4. Estonia
 5. Australia
 6. Litwa
 7. Holandia
 8. Hiszpania
 9. Polska
 10. Niemcy
 11. Belgia
 12. Islandia
 13. Norwegia
 14. Irlandia
 15. Francja
 16. Malta
 17. Finlandia
 18. Bułgaria
 19. Gruzja
 20. Grecja
 21. Szwajcaria
 22. Austria
 23. Izrael
 24. Włochy
 25. Rosja

W tym miejscu obejrzycie cały odcinek.

Eurowizja 2021: co wiemy?

W związku z anulacją Eurowizji 2020 to przyszłoroczny konkurs będzie 65. edycją, niestety nie podano jeszcze czy zostaną zachowane logo, slogan, scena oraz prowadzący. Trwają rozmowy nad tym czy Rotterdam będzie ponownie miastem-gospodarzem. W tegorocznym konkursie wystąpić miało 41 krajów. Wiemy, że telewizje m.in. z Ukrainy, Azerbejdżanu i Bułgarii potwierdziły, że nie zmieniają reprezentantów. Nadal nie znamy stanowiska Telewizji Polskiej na temat udziału Alicji Szemplińskiej w Eurowizji 2021.

Europejska Unia Nadawców przygotowała koncert Eurovision: Shine a Light, którego premiera nastąpi 16 Maja.

W Rotterdamie Szwecję reprezentować miały The Mamas  z utworem Move.

Źródło: SVT, własne; fot. Sverigeradio;