Wymarzony reprezentant: krajowe fenomeny w Szwecji

Wymarzony reprezentant Szwecji na Eurowizji

Zgodnie zapowiedziami szwedzkiego nadawcy – SVT, kolejny reprezentant naszych północnych sąsiadów zostanie wybrany za pomocą dobrze znanego Melodifestivalen. Według nieoficjalnych informacji możemy spodziewać się nieznacznych zmian kosmetycznych w samym formacie. Jednak, w ostatnich latach szwedzkie preselekcje zdominowali weterani tego widowiska lub zupełni debiutanci (z możliwą historią w programie talent show).

Mimo prób odzwierciadlania trendów muzycznych w samej Szwecji za pomocą nieznanych wykonawców, rzadko kiedy ten wysiłek przekłada się na same wyniki w Melodifestivalen. Niestety, od 1998 roku nie usłyszeliśmy Szwecji w ich ojczystym języku. Na chwilę wyobraźmy sobie, że szwedzki reprezentant jest bezpośrednio wskazany przez nadawcę i nie tylko reprezentuje to czego słucha się na miejscu, ale też śpiewa po szwedzku.

Fenomen piosenek z instrukcji. Jak Szwedzi przedstawiają siebie na Eurowizji?

Szwecja a Eurowizja: Veronica Maggio

Veronica Maggio, 40-letnia wokalistka z włoskimi korzeniami, swoje pierwsze sukcesy osiągnęła debiutem w połowie lat dwutysięcznych. Jej pierwszy album Vatten och bröd (Woda i chleb) zaowocował nagrodą szwedzkiego przemysłu muzycznego – Grammi dla najlepszego debiutanta. Kolejne dwa albumy Och vinnaren är…(A zwycięzcą jest…) oraz Satan i gatan (Szatan na ulicy) powtórzyły ten sukces. Jednocześnie, wokalistka w tamtym czasie pracowała z najpopularniejszymi przedstawicielami lokalnej sceny hip-hopowej i r&b (Petter, Oskar Linnors) oraz Salemem Al Fakirem i Håkanem Hellströmem. Takie utwory jak Jag kommer (Nadchodzę), Mitt hjärta blöder (Moje serce krwawi) czy Hela huset (Cały dom) pozostają jednymi z najpopularniejszych piosenkami zeszłej dekady w Szwecji.

Od swojego debiutu Maggio wydała łącznie siedem albumów, a jej sukcesy nie ograniczają się tylko do Szwecji, ale też ościennych krajów nordyckich. Wokalistka ma na koncie wiele nagród szwedzkiego przemysłu muzycznego, a nawet wydaną w 2017 roku autobiografię. Obecnie przygotowuje się do wydania kolejnej płyty. Próbą nawiązania do twórczości Maggio w Melodifestivalen była piosenka Late w wykonaniu Amandy Aasy (2020).

Szwecja a Eurowizja: Håkan Hellström

Nie ma chyba obecnie w Szwecji żadnego wykonawcy, który jest lokalnym bohaterem na taką skalę jak jest to w przypadku Håkana Hellströma z Göteborga. Wcześniej związany z rockową grupą Brother Daniel, Håkan wydał w 2000 roku album Känn ingen sorg för mig Göteborg (Nie czuj za mną smutku Göteborgu) i od razu trafił w dziesiątkę. Każdy z wydanych dziesięciu albumów dotarł do pierwszego miejsca szwedzkiej listy przebojów. Mimo, że często krytykowany za swój sposób śpiewania, to Hellström pozostaje jednym z najczęściej nagradzanych wykonawców w kraju. Podczas jego koncertu na stadionie Ullevi w Göteborgu pobito widowiskowy rekord kraju z udziałem 70 tysięcy osób.

Teksty Hellströma często dotyczą miłości, melancholii oraz wykluczenia, a ich akcja nawiązuje do wielu miejsc w ulubiony mieście wokalisty. Dzięki Håkanowi wielu szwedzkich artystów zaczęło na nowo osadzać swoje piosenki w swoich lokalnych ojczyznach. Dodatkowo, o statusie wykonawcy świadczy najlepiej fakt, że na kanwie jego piosenek powstał film muzyczny – Känn ingen sorg. Natomiast próbą nawiązania do twórczości Hellströma w Melodifestivalen była piosenka Kyss mig w wykonaniu Axela Algmarka (2012).

Szwecja a Eurowizja: Miriam Bryant

Jednak szwedzka scena nie należy wyłącznie do weteranów. Mówiąc o Göteborgu nie można pominąć Miriam Bryant. Ta wokalistka o fińskich i brytyjskich korzeniach początkowo śpiewała wyłącznie po angielsku (Dragon). Mimo pozytywnego odbioru przez krytyków (w tym poza granicami Szwecji), jej popularność wystrzeliła, kiedy pod wpływem programu Så mycket bättre zaczęła wydawać swój szwedzkojęzyczny materiał. W 2019 roku wydała swoją pierwszą EPkę po szwedzku. Z niej pochodzą takie piosenki jak współtworzona przez Veronicę Maggio – Blåmärkshårt (Mi Amor) (Duży siniak) czy NERÅT/UPPÅT (W górę, w dół). Natomiast, do twórczości Miram Bryant w Melodifestivalen 2021 nawiązywała lovad.

Szwecja a Eurowizja: Junior Brielle

Co jakiś czas na szwedzkiej scenie pojawiają się zjawiska, które zyskują bardzo dużą uwagę lokalnego środowiska muzycznego. Przykładem tego są bracia Röhdin tworzący od 2017 roku duet Junior Brielle. W 2018 roku podpisali kontrakt z wytwórnią Sony i wydali debiutancki album TAMPA. Natomiast, w 2019 roku otrzymali nominację do nagród Grammi dla najlepszego debiutanta. Co ciekawe, lokalni krytycy często porównują duet do jednego z popularniejszych szwedzkojęzycznych zespołów – Kent. Powodem jest stylistyka łącząca elektroniczne brzmienia i melancholię oraz barwa głosu wokalisty. Choć największe sukcesy dopiero przed nimi, to z pewnością ich udział w Eurowizji pokazałby Szwecję z dużo bardziej lokalnej perspektywy.

Szwecja a Eurowizja: Molly Sandén

Fani Eurowizji pamiętają Molly głównie z udziału Eurowizji Junior w 2006 roku oraz trzykrotnego udziału w preselekcjach. Choć w ostatnim czasie wokalistka przypomniała o sobie wykonaniem piosenki Husavik, to samej Szwecji jej kariera nabrała nowego znaczenia już po ostatnim udziale w Melodifestivalen (2016). A miało to miejsce za sprawą trzech szwedzkojęzycznych albumów, które wydała w ostatnich latach. Oprócz nominacji do wielu nagród warto wspomnieć o tym, że w 2018 roku była najczęściej streamowaną szwedzką artystką. Co ciekawe, jej album Större (Większy) przesłuchano ponad 100 milionów razy na platformie Spotify. Dodatkowo, Sandén ma na koncie również piosenkę Rosa himmel (Różowe niebo), która promowała szwedzką produkcję na Netflixie – Ruchome piaski.

Szwecja a Eurowizja: sześć zwycięstw i tylko jedno po szwedzku

Szwecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1958 roku. Jednak, ostatnią piosenką, którą nasi północni sąsiedzi wysłali w swoim języku narodowym było Kärleken är (1998). Natomiast na sześć zwycięstw przypada tylko jedno po szwedzku (1984). Dodatkowo, warto wspomnieć, że w samym Melodifestivalen od 2011 roku w pierwszej trójce finału znalazły się tylko takie dwa utwory.

Exit mobile version