Dzisiaj wieczorem odbędzie się 2. półfinał szwedzkich selekcji Melodifestivalen! Tym razem rozgrywki trafiły do drugiego największego miasta w kraju – Göteborga. W półfinale będziemy mieli własną reprezentantkę – Margaret!

Przed nami kolejne zmagania w Szwecji. W tym półfinale zobaczymy:

O uczestnikach i autorach piosenek z 2. półfinału można przeczytać TUTAJ.

Piosenek można posłuchać TUTAJ.

 1. Samir & Viktor – Shuffla
 2. Ida Redig – Allting som vi sa
 3. Jonas Gardell – Det finns en väg
 4. Margaret – In my cabana
 5. Stiko Per Larsson – Titta vi flyger
 6. Mimi Werner – Songburning
 7. Liamoo – Last breath

Jak oglądać? Transmisja rozpocznie się o 20:00 i będzie można ją śledzić TUTAJ.

Przypomnijmy, że do finału awansują dwie propozycje z największa ilością głosów. Kolejne dwie przejdą do półfinału drugiej szansy (Andra chansen) i będą ponownie walczyć 3 marca o awans do finału. Według bukmacherów największe szanse na bilet do finału mają Liamoo oraz Samir i Viktor. Na kolejnych miejscach znajdują się Margaret oraz Mimi Werner, której po piętach depcze Ida Redig. Natomiast głosowanie publiczności podczas wczorajszej próby generalnej wygrał duet Samir i Viktor. Sondaż portalu Aftonbladet również wskazuje tych samych faworytów do finału (prawie 1000 głosów). Niestety Margaret jest na 5. miejscu z 5,59%.

Nie zabrakło drobnych skandali związanych z pioesenkami w tym półfinale. W zeszłym tygodniu okazało się, że piosenka Kamferdrops była dostępna na platformie myspace od ponad 10 lat. W tym tygodniu kontrowersje wzbudził utwór Songburning w wykonaniu Mimi Werner. Okazało się, że jedna z autorek propozycji, która ukrywa się tajemniczym pseudonimem Niki Niki to popularna piosenkarka Miss Li. Zaskoczenie wzbudził fakt, że utwór został wysłany do Melodifestivalen bez zgody tej artystki.

Ostatnie próby przyniosły zmiany, które mogą mieć istotne znaczenie na ostateczne wyniki półfinału. Występ jednego z faworytów – Liamoo spotkał się z problemami technicznymi przy każdym podejściu. Z tego powodu zrezygnowano z niektórych istotnych elementów wizualnych. Natomiast Viktor Frisk, który wystąpi razem z Samirem, ma problemy zdrowotne. Zmiany zaszły również w występie Margaret. Zrezygnowano z wzbudzającej wiele emocji toalety obecnej na scenie.

Claudio Bresciani/TT

Półfinał rozpoczenie prowadzący – David Lindgren wykonując taniec na różne. W przerwie na głosowanie zobaczymy popularną Petrę Marklund (znaną w Polsce jako September), która wykona piosenkę Lill Babs (ESC 1961). Występ bedzie odnosił się do głośnej kampanii #metoo.

Claudio Bresciani/TT

[UPD] Do finału Melodifestivalen przeszli Samir & Viktor oraz Liamoo. Do półfinału drugiej szansy przeszli Mimi Werner oraz Margaret. Kolejne miejsca zajęli Ida Redig, Stiko Per Larsson i Jonas Gardell.

Źródło: SVT, Aftonbladet, Göteborgs Posten; Foto: Robin Lorentz-Allard/Aftonbladet 

5 KOMENTARZE

 1. Wlasciwie moglaby startowac w Hiszpanii, ciekawe czy Hiszpanie by ja wybrali, jak oni odbieraja te piosenke. Co prawda ten chloptas Navarro z „Do it for my lover” (2017) nie wypalil ale Margaret ma bardziej dopracowaną piosenke. Blond wlosy i kabana/maniana moze by poludniowcow oczarowaly.
  Tak sie zastanawiam co by mozna w jej wystepie zmienic, zeby bylo jeszcze lepiej. Nie jest to proste bo „czuc” dopracowanie. Ta dreso-suknia troszke mąci, ale skutecznie ukrywa nogi (ostatnio grubawe). Brak troche piosenkowego elementu zaskoczenia – zeby po wejsciu i wystepie bylo WOW. Solidna, melodyjna, ale brak WOW.

 2. Troche juz spokojniej. Nie bylo tak zle, a wlasciwie calkiem dobrze. Piosenka melodyjna, ale zbyt prosta, przydalby sie jakis ciekawszy akcent. Bo inaczej wydzie takie banalne o-o-o-o-o jak u Szpaka. Druga szansa.
  Fajnie gdyby dostala sie do finału. Trafiła w dobre rece. Wg mnie musi ostro popracowac fizycznie, bo porusza sie troszke topornie. No i troszke schudnąc przy okazji, bo nozki sie robia zbyt grubaskowate. Ale ogolnie nie jest zle. Szanse na wygranie całosci ma małe, bo Szwedzi to konserwatysci i promuja swoich, trzeba sie najpierw zasłuzyc. Stroj innowacyjny, ale trudno mi sie przyzwyczaic do połączenia dresu z suknią. Hmm…

 3. Klop na scenie? Kogo ona zatrudnia? Porażżżżka. Zreszta suknia w połaczeniu z dresem to tez porażka, Jakież bezguscie. Zero wyczucia.
  Jakis geniusz jej to wymysla, na zasadzie „czego jeszcze nie było”. Bezguscie straszne.