Uczestnicy Melodifestivalen 2018 (foto: Jessica Gow/TT)

Wielkie rozpoczęcie Melodifestivalen 2018 już 3 lutego w Karlstad. Na scenie zaprezentują się zarówno debiutanci, jak i osoby znane już z wcześniejszych edycji szwedzkich preselekcji. Poznajcie uczestników pierwszego półfinału.

  • Sigrid Bernson Patrick Swayze

Tancerka, która znana jest z programu Let’s Dance (szwedzka edycja Tańca z gwiazdami). W 2017 roku postanowiła zaprezentować światu swój debiutancki singiel pt. This summer. Absolwentka Calle Flygare Teaterskola (szkoła teatralna). Edukuje się w zakresie produkcji muzycznej w SAE Institute. Współpracuje w wytwórnią Universal Music Sweden.

https://www.instagram.com/p/BcCIT_An38b/

  • John LundvikMy Turn

Szwedzki artysta i twórca muzyczny. Jest współautorem utworu When I Tell The World You’re Mine, który został zaśpiewany przez Björna Skifsa i Agnes Carlsson podczas uroczystości zaślubin szwedzkiej następczyni tronu – księżniczki Wiktorii. Lundvik był również odpowiedzialny za muzykę do filmu Szybki cash (Snabba Cash). Współpracował z takim artystami, jak np. Anton Ewald czy Sanna Nielsen. W przeszłości zajmował się także lekkoatletyką.

ÄNTLIGEN!! Mello 2018 ⭐️ #MYTURN #lyckligpojke #melfest

A post shared by John Lundvik (@johnlundvik) on

  • Renaida All The Feels

Piosenkarka i artystka musicalowa pochodząca z Tanzanii. Po rodzinnej tragedii (jej matkę potrąciła ciężarówka, przez co kobieta doznała poważnych urażeń mózgu) została adoptowana przez kobietę z Nyköping w Szwecji. W 2016 roku próbował sił jako uczestniczka szwedzkiej wersji programu Idol, w którym zaśpiewała m.in. swoją interpretację utworu Loreen pt. Euphoria.

ASSÅ HUR SJUKT! #mello #mellfest #melodifestivalen #2018

A post shared by Renaida (@renaida) on

  • Edward Blom Livet på en pinne 

Półfinalista, którego udział w Melodifestivalen 2018 intryguje wielu eurowizyjnych entuzjastów. Otóż Blom to archiwista, historyk i gastronom. Znany jest również jako aktywista w środowiskach katolickich. Autor książek i artykułów naukowych. Jego dorobek muzyczny to jak dotychczas dwa utwory: pierwszy wydany w 2016 roku Nu lagar vi julen – utwór świąteczny, do którego muzykę skomponował Thomas G:son; drugi När man festar festar man ukazał się w 2017 roku.

  • Kikki DanielssonOsby Tennessee

Piosenkarka i dwukrotna reprezentantka Szwecji na Eurowizji. W 1985 roku dzięki utworowi Bra vibrationer uplasowała się na trzecim miejscu konkursowego podium. Gra na akordeonie, a podczas swoich występów wykorzystuje technikę jodłowania. Sprzedała ponad 3,5 miliona płyt. Jej krążki 26 razy pokryły się złotem i 6 razy platyną.

https://www.instagram.com/p/BcVZHpVFErZ

  • KamferdropsSolen lever kvar hos dig

Pod tym pseudonim artystycznym skrywa się wokalistka pochodzenia norweskiego – Heidi Musum. Popularność w Szwecji zyskała dzięki swojej wersji utworu Jag trodde änglarna fanns wykonywanego oryginalnie przez Kikki Danielsson, którą Kamferdrops nazywa królową nad królowymi”. Cover dotarł do pierwszego miejsca szwedzkiej listy przebojów Svensktoppen.

https://www.instagram.com/p/BcCKPb-BTCK/

  • Benjamin Ingrosso – Dance You Off 

Wokalista, który zadebiutował podczas Melodifestivalen w 2017 roku. Jako dziecko zwyciężył Lilla Melodifestivalen 200, czyli szwedzkie preselekcji do Eurowizji Junior. Do swojego dorobku może dopisać w przedstawieniach teatralnych i musicalach. Dotychczas ukazało się 7 jego singli. Syn Pernilli Wahlgren i Emilia Ingrossy.

https://www.instagram.com/p/BcQH5-OHI1V

Źródła: svt.se/melodifestivalen, smp.se, profile społecznościowe półfinalistów, aftonbladet.se, filmweb.pl