Fot. Eva Edsjö/SVT

Szwedzka telewizja SVT ujawniła, kto poprowadzi ulubione selekcje dużej części fanów Eurowizji. Rolę gospodarzy Melodifestivalen 2020 będą pełnić: Lina Hedlund i Linnea Hennriksson oraz Daniel Sundin. 

Prezentacja gospodarzy Melodifestivalen przychodzi w tym roku bardzo wcześnie. W zeszłym roku prowadzących ujawniono dopiero pod koniec października: Melodifestivalen 2019 prowadzili Marika Carlsson, Eric Saade, Kodjo Akolor i Sarah Dawn Finer.

Czy Daniel Sundin, Lina Hedlund i Linnea Henriksson im dorównają? Mają na pewno wysoko postawioną poprzeczkę.

 

View this post on Instagram

 

Melodifestivalens programledare 2020 är… #mello2020 #melfest

A post shared by ✨ Melodifestivalen ✨ (@melodifestivalen) on Sep 3, 2019 at 1:00am PDT

 

Melodifestivalen 2020: kim jest Lina Hedlund?

W latach 2007-2018 członkini kultowego zespołu Alcazar. W Melodifestivalen brała udział wielokrotnie: w duecie z siostrą, Hanną w 2002, jako solistka w 2003 i jako członkini wspomnianej grupy w 2009 i 2014 roku. Warto wspomnieć, że w 2014 roku Alcazar z utworem Blame It on the Disco zajęło 3. miejsce. W zeszłej edycji selekcji, Lina Hedlund dotarła do finału selekcji z utworem Victorious. Wokalistka podkładała również głos pod wiele filmów animowanych. Hedlund ma doświadczenie jako prowadząca programu Copycat Singers, emitowanego w jednej z prywatnych szwedzkich stacji telewizyjnych.

Kim jest Linnea Henriksson?

Linnea Henriksson to popularna wokalistka, która swoje pierwsze kroki stawiała w programie Idol w 2010 roku. Po udziale w telewizyjnym show wydała płytę Till mina älskade och älskare w 2012 roku. Dzięki sukcesowi pierwszego krążka, wokalistka uzyskała nagrodę artysty roku przyznawaną podczas gali P3:Guld. Do tej pory Henriksson wydała trzy albumy. Linnea również sprawdza się jako prowadząca programów radiowych w Programie III Szwedzkiego Radia. Artystka prowadziła m.in. Musikhjälpen, czyli  wielodniową audycję, podczas której zbierane są pieniądze na cele charytatywne. W 2018 roku Henriksson wzięła udział w programie Så mycket bättre, gdzie zasłynęła m.in. przeróbką piosenki Hero z repertuaru Charlotte Perrelli.

Melodifestivalen 2020: kim jest Daniel Sundin?

Daniel Sundin to prowadzący i komik, który ma na koncie m.in. współautorstwo scenariusza do Melodifestivalen 2015 i 2016 oraz produkcję wielu programów rozrywkowych, takich jak Filip och Fredrik czy Inte OK. Daniel Sundin jest też odpowiedzialny za scenariusz serialu Welcome to Sweden. W 2015 roku był nominowany do nagrody szwedzkiego przemysłu telewizyjnego, Kristallen, w kategorii najlepszego aktora. W przeszłości współpracował z innymi prowadzącymi selekcji, którzy znani byli ze swojego humorystycznego podejścia tj. Henrik Schyffert czy Kristian Luuk.

Co wiemy o Melodifestivalen 2020?

Szwedzi swój maraton z Melodifestivalen rozpoczną pierwszego dnia lutego w Linköping. Prócz tego spotkamy się jeszcze w Göteborgu, Luleå, Malmö, Eskilstunie i Sztokholmie, gdzie 7 marca poznamy reprezentanta Szwecji.

Linköping siedmiokrotnie gościło szwedzkie selekcje. Luleå będzie zaangażowane w Melodifestivalen po raz trzeci, Göteborg po raz osiemnasty, a Malmö – trzynasty. Na tej liście debiutuje Eskilstuna, położona na zachód od Sztokholmu.

Znamy również pierwszą uczestniczkę szwedzkich selekcji. Radiowy konkurs P4 Nästa wygrała Amanda Aasa. Wiemy również, że szwedzki nadawca będzie promować utwory po szwedzku, a 50% całej stawki programu będą stanowiły piosenki napisane przez kobiety.

Znamy pierwszą uczestniczkę Melodifestivalen 2020

Szwecja na Eurowizji 

W ostatniej dekadzie Szwecji miała bardzo dużo szczęścia na Eurowizji. Udało im się wygrać dwukrotnie (2012 i 2015). W zeszłym roku naszych północnych sąsiadów reprezentował John Lundvik z piosenką Too Late For Love. Lundvik ostatecznie uplasował się na 5. miejscu w wielkim finale.

Gorycz porażki i nuta rozczarowania. Reakcje Szwedów na finał Eurowizji 2019

Źródło: SVT