Szwecja na Eurowizji: 10 najbardziej znanych piosenek z kraju!

Foto: eurovision.tv

Emocje po finale Eurowizji 2023 dopiero opadły, trofeum po raz siódmy w swojej historii zdobyła Szwecja. W ciągu 65-letniej historii uczestnictwa Szwedzi kilkukrotnie wylansowali hity, które zyskały międzynarodową popularność. Które z nich na przestrzeni lat zyskały status kultowych i trwale wpisały się w europejską popkulturę? Przedstawiamy ranking 10 najbardziej znanych piosenek ze Szwecji!

Z racji tego, iż piosenki umieszczone w zestawieniu pochodzą z różnych okresów historii Eurowizji, trudnym było wybrać obiektywne kryterium, które jednoznacznie wskazywałoby poziom popularności danego utworu. Stąd też ranking ma charakter subiektywny i opiera się na osobistych przemyśleniach autora popartych zewnętrznymi czynnikami, takimi jak m.in. notowania w rozgłośniach radiowych, wyniki w serwisach strumieniowych czy też inne sukcesy odnoszone po konkursie.

Historia Szwecji na Eurowizji

Szwecja zadebiutowała już podczas trzeciej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w holenderskim Hilversum. Ma na swoim koncie siedem zwycięstw, co stanowi rekord w historii widowiska. Rekord Szwedzi wyrównali tegorocznym zwycięstwem Loreen i dzielą go razem z Irlandczykami, którzy także triumfowali siedem razy. Do tej pory konkurs w tym skandynawskim kraju odbył się sześciokrotnie. W tym trzy razy w Sztokholmie (1975, 2000, 2016), dwa razy w Malmö (1992, 2013) i jeden raz w Göteborgu (1985). Konkurs w 2024 także zorganizuje Szwecja, nie poznaliśmy jeszcze miasta-gospodarza, jednak już kilka szwedzkich miast wyraziło zainteresowanie goszczeniem u siebie Eurowizji.

Eurowizja 2016: Mans Zelmerlow i Petra Mede – prowadzący konkurs w 2016 roku w Sztokholmie. fot. Eurovision.tv (Thomas Hanses)

Szwecja: 10 najbardziej znanych piosenek z konkursu

10. Carola – Fångad av en stormvind (1991)

Zestawienie otwiera jedna z najbardziej znanych uczestniczek w barwach Szwecji. Carola wystąpiła w konkursie trzykrotnie. Pierwszy raz na scenie eurowizyjnej zaśpiewała w 1983 z utworem Främling, zajmując trzecie miejsce. Reprezentowała Szwecję również w 2006 roku z piosenką Invicible, plasując się na piątej pozycji, jednak to utwór z 1991 przyniósł jej największą popularność za sprawą zwycięstwa w konkursie. Fångad av en stormvind trafiło nie tylko do szwedzkich rozgłośni radiowych, ale można było je usłyszeć także w innych krajach Skandynawii. Z kolei jej anglojęzyczna wersja zyskała popularność w takich krajach jak Austria, Belgia czy też Holandia.

9. Sanna Nielsen – Undo (2014)

Utwór Nielsen już na długo przed konkursem w Kopenhadze był uznawany za faworyta do wygrania całego show. Zarówno bukmacherzy, jak i fani Eurowizji przewidywali, że to właśnie Undo zajmie pierwsze miejsce w finale Eurowizji. Szwecja zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie OGAE. Ostatecznie Szwedka uplasowała się na trzecim miejscu, ustępując jedynie prezentacjom z Holandii oraz Austrii. Niemniej emocjonalna ballada, jaką jest Undo i spektakularna oprawa sceniczna trwale zapisały się w historii konkursu.

8. Cornelia Jakobs – Hold Me Closer (2022)

Utwór Sanny Nielsen nie był jedyną szwedzką propozycją typowaną do wygranej w konkursie. Podobnie było w przypadku Cornelii Jakobs, która także zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie OGAE. W typowaniach bukmacherów zajmowała drugie miejsce. W finale konkursu trafiła na miejsce czwarte, co nie przeszkodziło w zdobyciu rozgłosu w całej Europie. Jakobs przypadła do gustu polskiej widowni, zdobywając najwyższe lokaty zarówno u widzów, jak i jurorów w półfinale Eurowizji 2022 oraz drugie miejsce w głosowaniu polskich widzów i jurorów w finale. O jej popularności świadczyć może fakt, iż miała wystąpić podczas Top of The Top Festival w Sopocie. Musiała jednak odwołać swój występ ze względu na chorobę. W 2023 pojawiła się w ramach Interval Act podczas Eurowizji w Liverpoolu. Kilka dni wcześniej ogłoszono, iż jeden z jej koncertów odbędzie się w warszawskim klubie Hydrozagadka już w styczniu przyszłego roku.

https://www.youtube.com/watch?v=i777psA2gP4

7. Charlotte Nilson – Take Me To Your Heaven (1999)

Czwarte zwycięstwo w barwach Szwecji zdobyła Charlotte Nilson. Piosenka wpisywała się w ówczesne trendy w muzyce popularnej, w dużej mierze wylansowanych przez popularną w tamtym czasie amerykańską wokalistkę Mariah Carey. Stąd też w podobnym klimacie utrzymane jest Take Me To Your Heaven. Kultowy wymiar utworu obrazuje jeden z interval act Eurowizji 2016 organizowanej w Globen Arena w Sztokholmie (w tym samym miejscu konkurs odbył się w 2000 roku, czyli rok po zwycięstwie Nilson). Jedna z prowadzących konkurs w 2016, Petra Mede, podczas występu pt. Love Love Peace Peace była ubrana w różowy, jednoczęściowy strój, dokładnie taki sam, który miała na sobie Charlotte Nilson na scenie Eurowizji 1999.

6. Eric Saade – Popular (2011)

Występ Saade na scenie Eurowizji w Düsseldorfie przerwał trwającą od kilku lat złą passę Szwecji, która rok wcześniej po raz pierwszy w swojej historii (i jak do tej pory jedyny) nie awansowała do Wielkiego Finału. Popular zdobyło trzecie miejsce w konkursie, w tym plasując się na drugim miejscu w głosowaniu widzów. Rok później utwór doczekał się także nowej wersji, nagranej przez Helenę Paparizou, szwedzko-grecką wokalistkę, zwyciężczynię Eurowizji 2005 w barwach Grecji. Paparizou wykonała swoją wersję podczas Melodifestivalen 2012.

5. Loreen – Tattoo (2023)

Loreen wystąpiła w konkursie po raz drugi, zwyciężając po raz kolejny całe widowisko. Wokalistka stała się tym samym drugą w historii osobą i pierwszą kobietą, która wygrała Eurowizję dwukrotnie jako jej uczestniczka. Pomimo faktu, iż Loreen triumfowała w konkursie z Tattoo zaledwie miesiąc temu, jej utwór w ciągu ok. 100 dni od premiery odsłuchano już ponad 100 milionów razy w serwisach streamingowych, co stanowi absolutny rekord. Szwedzki utwór trafił na szczyty list przebojów oraz list sprzedaży w kilkunastu krajach. Ponadto kilka dni po finale Eurowizji 2023 ogłoszono, iż piosenkarka wystąpi w Polsce. Duża popularność piosenki może spowodować, że już za kilka miesięcy 5. miejsce w moim zestawieniu może okazać się zdecydowanie za niską lokatą.

https://www.youtube.com/watch?v=BE2Fj0W4jP4

4. Frans – If I Were Sorry (2016)

Pomimo że Frans zajął w finale Eurowizji 2016 dopiero 5. miejsce, nie przeszkodziło to artyście w osiągnięciu komercyjnego sukcesu. If I Were Sorry znalazło się w sekcji Spotify Viral w kilkunastu krajach na świecie. Szczególną popularność piosenka zyskała w Polsce, zdobywając podwójny platynowy certyfikat sprzedaży ZPAV oraz plasując się na 14. miejscu całorocznego zestawienia najchętniej słuchanych utworów w radiach w Polsce w 2016 roku. Ponadto Frans ze swoim utworem zajął pierwsze miejsce w międzynarodowej sekcji Top of The Top Festival w Sopocie w 2019 roku, realizowanego przez stację TVN. Piosenkę do dzisiaj można usłyszeć w polskich rozgłośniach radiowych.

3. Måns Zelmerlöw – Heroes (2015)

Zwycięstwo Szwecji na Eurowizji 2015 wywarło istotny wpływ na wysyłane propozycję przez poszczególnych nadawców w kolejnych latach. Piosenka Zelmerlöwa jest uważana za jeden z największych eurowizyjnych hitów ostatnich lat. Znalazł się na szczycie list przebojów w kilkunastu krajach. Utwór stanowił także interval act Eurowizji 2016 i 2019. W Polsce został odznaczony złotym certyfikatem ZPAV.

2. Loreen – Euphoria (2012)

Po zwycięstwie na Eurowizji 2012 w Baku utwór Loreen przez wielu komentatorów został uznany za najlepszą piosenkę eurowizyjną od czasu występu ABBY w konkursie. Euphoria stała się niekwestionowanym hitem nie tylko w Europie, ale także w innych częściach świata. Piosenka Loreen była notowana nawet w Japonii. O sukcesie piosenki i jej popularności świadczyć może fakt, iż królowała na polskich listach przebojów pomimo faktu, że Polska nie brała udziału w Eurowizji 2012 i nawet jej nie transmitowała. Nie przeszkodziło to w zajęciu pierwszego miejsca na polskiej liście Airplay. Ponadto wokalistka wystąpiła podczas Top of The Top Festival w Sopocie w 2013 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=Pfo-8z86x80

1. ABBA – Waterloo (1974)

Pomimo upływu przeszło pięciu dekad Waterloo pozostaje najbardziej znanym szwedzkim utworem, ale także największym symbolem Eurowizji. Piosenkę znają zarówno młodsze, jak i starsze pokolenia. To właśnie zwycięstwo ABBY przyczyniło się do rozwoju szwedzkiego rynku muzycznego. Obecnie Szwecja pozostaje trzecim największym eksporterem muzyki na świecie, ustępując tylko Amerykanom i Brytyjczykom. Z racji tego, iż Eurowizja 2024 odbędzie się w 50. rocznicę wygranej ABBY, pojawiły się spekulacje jakoby grupa miałaby ponownie pojawić na scenie konkursu. Jednakże management zespołu uciął już spekulacje na ten temat.

Bez wątpienia można uznać Szwecję za jeden z najlepszych krajów w konkursie. Uwadze nie może umknąć fakt, jak duży wpływ na zarówno warstwę muzyczną, jak i techniczną mają Szwedzi w kontekście rozwoju Eurowizji. Zestawienie zawiera tylko 10 utworów, jednak w katalogu szwedzkich propozycji jest ich dużo więcej. Dlatego zachęcam do zapoznania się z pozostałymi kompozycjami.

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Jak dotąd swój udział oficjalnie potwierdziło 15 państw. W stawce po 31 latach przerwy historycznie znajdzie się Luksemburg, za to ponownie zabraknie Słowacji. Reprezentantów Cypru Izraela po przerwach wybiorą preselekcje. Do trzeciej edycji Benidorm Fest szykuje się zaś Hiszpania. Tradycyjne konkursy odbędą się też we wszystkich krajach nordyckich.

Źródła: eurovoix.com, wiwibloggs,com, interia.pl, eurovisionworld.com, zpav.pl

Exit mobile version