Uczestnicy półfinału w Leksandzie (fot. SVT)
Uczestnicy półfinału w Leksandzie (fot. SVT)

Mimo niepomyślnego wyniku Margaret w ostatnim półfinale Melodifestivalen wielu fanów z niecierpliwością oczekuje następnego starcia.

Trzeci półfinał Melodifestivalen 2019 odbędzie się w Tegera Arena w Leksandzie na północy Szwecji. W sobotę wybrzmi siedem nowych piosenek, ale tylko cztery z nich będą liczyć się w dalszym wyścigu o bilet do Tel-Avivu. Poniżej prezentujemy solistów oraz zespoły, które zmierzą się w sobotę.

Zapowiedzi piosenek znajdziecie pod tym linkiem.

01. The Lovers Of Valdaro – Somebody Wants (Twórcy utworu: Peter Boström, Thomas G:son)

Duet złożony z Erika Gabriela i Adama Warhestera. Nazwa pochodzi od szkieletów znalezionych we Włoszech, które ułożone były w pozycji miłosnej. Kochankowie Valdaro zostali wybrani do Melodifestivalen poprzez konkurs Sverigesradio P4 Nästa, z którego od kilku lat jeden z artystów trafia do stawki preselekcji.

02. Dolly Style – Habibi (Twórcy utworu: Jimmy Jansson, Palle Hammarlund, Robert Norberg)

Trio w składzie: Mikaela Samuelsson (Molly), Vilma Davidsson (Holly), Caroline Aronsson (Polly). W zmienionym składzie występowały w Melodifestivalen 2015 i 2016. Wykonują utwory wesołe, pasujące do ich wizerunku nawiązującego do mangi oraz lalek. W 2017 roku wydały EP-kę pod tytułem „Moonlight”. Najdalej doszły do dogrywki – czy tym razem zawędrują prosto do finału?

03. Martin Stenmarck – Låt skiten brinna (Twórcy utworu: Uno Svenningsson, Tim Larsson, Tobias Lundgren)

Reprezentant Szwecji na Eurowizji 2005 w Kijowie z utworem „Las Vegas” za który zdobył 30 punktów i 19 miejsce w finale. 46-letni wokalista nagrał wiele płyt i przebojów, w tym szwedzkojęzyczne „Sjumilakliv”. Powrócił w Melodifestivalen 2014 (dotarł do dogrywki), ponownie swoich sił próbował w 2016 roku, ale bez sukcesu.

04. Lina Hedlund – Victorious (Twórcy utworu: Melanie Wehbe, Richard Edwards, Dino Medanhodzic, Johanna Jansson)

W latach 2007-2018 członkini kultowego zespołu Alcazar. W Melodifestivalen brała udział wielokrotnie: w duecie z siostrą, Hanną w 2002, jako solistka w 2003 i jako członkini wspomnianej grupy w 2010, 2011 i 2014 roku. Warto wspomnieć, że w 2014 roku Alcazar z utworem „Blame In on The Disco” zajęło 3 miejsce, więc oczekiwania wobec Liny są wysokie.

05. Omar – Om igen (Twórcy utworu: Omar Rudberg, Johan Lindbrandt, Robin Stjernberg, Jens Hult)

Omar to były członek formacji FO&O, która w Melodifestivalen 2017 dostała się aż do finału zajmując 11 miejsce. Piosenkarz wykona utwór współautorstwa Robina Stjernberga, który reprezentował Szwecję na Eurowizji 2013 w Malmö, zajmując 14 miejsce z 62 punktami na koncie.

06. Rebecka Karlsson – Who Am I (Twórcy utworu: Rebecka Karlsson, Anderz Wrethov, Henric Pierroff)

Rebecka to urodzona w 2000 roku wokalistka, dwukrotna uczestniczka lokalnej wersji „Mam Talent” oraz zdobywczyni drugiego miejsca w szwedzkim „Idolu” w 2016 roku. Kilka lat temu nagrała utwór pt. „Ghost Flower”, który stał się hymnem parady równości w Sztokholmie. Przy kompozycji pracował m.in. Anderz Wrethov, współtwórca wielu piosenek dla np. Margaret.

07. Jon Henrik Fjällgren – Norrsken (Twórcy utworu: Fredrik Kempe, David Kreuger, Niklas Carson Mattsson, Jon Henrik Fjällgren)

Jeden z faworytów. Zadebiutował w szwedzkim „Mam Talent”. W Melodifestivalen 2015 zajął drugie miejsce, a dwa lata później w duecie z Aninią trzecie. Jon Henrik wykonuje tzw. joik, czyli tradycyjny śpiew lapoński, sięgający tradycją do czasów przedchrześcijańskich. Współtwórcą „Norrsken” jest Friedrik Kempe – auto wielu selekcyjnych i eurowizyjnych utworów, m.in: „Hero” (2008), „La Voix” (2009), „Popular” (2011) czy „Undo” (2014). Warto wspomnieć, że Friedrik brał udział jako solista w Melodifestivalen 2004, oraz w duecie z Sanną Nielsen w 2005. Jego kompozycja trafiła nawet do „Krajowych Eliminacji 2017” – „Voiceless” zostało wykonane przez Isabell Otrębus i ostatecznie zdobyło 4 miejsce (2 miejsce w głosowaniu jurorów, 5 w głosowaniu widzów).

Informacje dotyczące godzin oraz źródeł transmisji show znajdziecie w zapowiedzi, która pojawi się już w ten piątek.

Źródła: SVT, ESCXtra; Fot: SVT;