STOCKHOLM 20181127 Artisterna som kommer att tävla i Melodifestivalens fjärde deltävling i Lidköping. Idag presenterades samtliga artister som ska delta i Melodifestivalen 2019 under en pressträff på SVT. Foto: Jessica Gow / TT kod 10070

Jak dotąd, tegoroczny konkurs przyniósł sporo niespodzianek. Co czeka widzów w czwartym półfinale?
Czwarty półfinał Melodifestivalen 2019 odbędzie się w Lidköping, które już nie raz miało zaszczyt gościć konkurs w swojej Sparbanken Lidköping ArenieJak co tydzień, wykonanych zostanie 7 premierowych utworów. Dwa z nich zakwalifikują się do wielkiego finału zaś 3. oraz 4. miejsce w głosowaniu widzów otrzyma awans do Andra Chansen, czyli półfinału drugiej szansy. Poniżej prezentujemy artystów, którzy zmierzą się ze sobą w najbliższą sobotę.

Posłuchaj piosenek z 4. półfinału 

  1. Pagan Fury – Stormbringer (Tobias Gustavsson, Fredrik Thomander, Anders Wikström, Mia Stegmar)

Pagan Fury to zespół folk-metalowy, który chciałby wykorzystać Melodifestivalen jako platformę do pokazania się szerszej publiczności. Jak sami przyznali, nie są w konkursie po to żeby z kimkolwiek konkurować. Pagan Fury promuje również swoją muzyką grę Crusader Kings II.

2. Anton Hagman – Känner dig (Gusten Dahlqvist, Oliver Forsmark, Anton Hagman, Jakob Hjulström)

Anton Hagman to 20 letni wokalista, który zadebiutował w 2017 roku z utworem „Kiss You Goodbye”. Utwór ten był jednocześnie jego debiutem w Melodifestivalen. Anton na pewno zapadł fanom konkursu w pamięć swoim występem w półfinale drugiej szansy. Konkurował przeciwko Loreen, którą jak później się okazało, z łatwością pokonał. W między czasie Anton wydał kilka singli, które były grane w największych szwedzkich rozgłośniach radiowych i zostały pozytywnie odebrane przez szwedzkich słuchaczy.

3. Lisa Ajax – Torn (Isa Molin)

Mimo młodego wieku, Lisa może już zostać uznana za weterankę konkursu. Będzie to jej trzecie podejście. Jej dwa poprzednie udziały, w 2016 oraz 2017 roku, zakończyły się dla Lisy połowicznym sukcesem. Co prawda, Lisa zakwalifikowała się do finału przy obu podejściach, ale nie osiągnęła w nich satysfakcjonujących rezultatów. Warto również przypomnieć, że Lisa to również zwyciężczyni popularnego w Szwecji programu Idol. Co ciekawe, jej konkursowy utwór był testowany w 2017 roku przez… Loreen, która finalnie zdecydowała się jednak na Statements.

4. ArvingarnaI Do (Mikael Karlsson, Nanne Grönvall, Casper Jarnebrink, Thomas “Plec” Johansson)

Zespół Arvingarna ma również za sobą sporo doświadczenia w Melodifestivalen. Będzie to ich piąty udział. Co więcej, podczas ich debiutu w 1993, zespół wygrał konkurs z utworem „Eloise„, który do dziś w Szwecji jest ogromnym hitem. Frontman zespołu, Casper Janebrinck, wygrał w ubiegłym roku program Stjärnornas Stjärna, który jest odpowiednikiem polskiego programu SuperStarcie. Ich utwór jest współtworzony między innymi przez legendarną w Szwecji Nanne Grönvall.

5. BisharaOn My Own (Markus Sepehrmanesh, Benjamin Ingrosso, Robert Habolin)

Bishara to debiutant na szwedzkim rynku muzycznym, który dość niedawno wydał swój debiutancki singiel Home. Bishara wybił się poprzez wstawianie filmików na Instagramie na których prezentował swój niewątpliwy talent wokalny. Jego utwór jest współtworzony przez zeszłorocznego zwycięzcę konkursu, Benjamina Ingrosso.

6. Ann-Louise Hanson – Kärleken finns kvar (David Lindgren Zacharias, Josefin Glenmark-Breman, Olof “Ollie” Olson)

Ann-Louise zapisała się w kartach Melodifestivalen już na dobre. Tegoroczny utwór to jej 14 podejście do konkursu, przy czym warto wspomnieć, że Ann-Louise niestety nigdy Melodifestivalen nie wygrała. Na scenie muzycznej debiutowała w 1956 roku i od tego czasu miała wiele hitów nie tylko na terenie Szwecji, ale również Norwegii czy Niemiec. Jej utwór opowiada o Lil-Babs, reprezentantce Szwecji z 1961 roku, która zmarła w zeszłym roku. Obie panie przyjaźniły się praktycznie całe życie.

7. John Lundvik – Too Late for Love (John Lundvik, Anderz Wrethov, Andreas “Stone” Johansson)

Mimo bycia aktywnym na szwedzkim rynku muzycznym od lat, szwedzka publiczność poznała go lepiej dopiero w zeszłym roku, gdy z utworem My Turn, John wywalczył wysokie trzecie miejsce w finale konkursu. John współtworzył między innymi utwór When I Tell The World You’re Mine, który został zaśpiewany przez Björna Skifsa i Agnes Carlsson podczas uroczystości zaślubin szwedzkiej następczyni tronu – księżniczki Wiktorii. Fanom konkursu John może być również znany z piosenki Natural Antona Ewalda, którą samodzielnie dla Antona napisał.

Informacje dotyczące godzin oraz źródeł transmisji show znajdziecie w zapowiedzi, która pojawi się już w ten piątek.

 

Źródło: SVT, własne             Foto: Jessica Gow/ SVT