Foto: Jessica Gow / TT

Już w najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy półfinał wyczekiwanych przez fanów szwedzkich selekcji do Konkursu Eurowizji. Oto artyści, którzy zmierzą się ze sobą w pierwszym półfinale. 

Śladami preselekcji: Melodifestivalen. Hela Sveriges Fest

  1. Nano – Chasing Rivers (tekst i muzyka: Lise Cabble, Linnea Deb, Joy Deb, Thomas G:son, Nano Omar)

Nano Omar to 32 letni wokalista wykonujący głównie muzykę pop z elementami soulu oraz r’n’b. Mimo, iż aktywny jest na rynku muzycznym od 2015 roku, udało mu się dopiero zaistnieć dwa lata później dzięki swojemu udziałowi w Melodifestivalen 2017. Jego utwór, Hold on, zajął drugie miejsce w wielkim finale, wygrywając głosowanie widzów.

https://www.instagram.com/p/BtTM1UDn-SU/

2. High 15 – No Drama (tekst i muzyka: Joy Deb, Linnea Deb, Kate Tizzard)

High 15 składa się z czterech nastoletnich wokalistek: Amie, Alvy, Llieucu oraz Tiany. Pierwszy raz dały o sobie znać w 2017 roku w szwedzkim odpowiedniku programu Mam Talent gdzie zakwalifikowały się do półfinałów transmitowanych na żywo. Jak dotąd, dziewczyny wydały dwa single, które nie zdobyły szwedzkich słuchaczy.

https://instagram.com/p/BtTSLk6ndao/

3. Wiktoria – Not With Me (tekst i muzyka: Joy Deb, Linnea Deb, Wiktoria Johansson)

Wiktoria to 22 letnia wokalistka, którą po mimo wieku, już powoli można nazywać weteranką Melodifestivalen. Jej tegoroczne podejście będzie jej trzecim udziałem w konkursie. Jej dwie poprzednie próby z utworami Save Me (2016) oraz As I Lay Me Down (2017) zdecydowanie można zaliczyć do udanych. W obu edycjach Wiktoria zakwalifikowała się do finału konkursu oraz zajmowała w nim wysokie drugie miejsce w głosowaniu widzów. Obie piosenki stały się również niekwestionowanymi hitami w kraju. W trakcie przerwy od startów w konkursie, Wiktoria wydała kilka singli, wzięła udział w paru telewizyjnych show oraz podkładała głos głównej bohaterce w filmie Moana.

 

4. Zeana feat. Anis Don Demina – Mina Bränder (tekst i muzyka: Thomas G:son, Jimmy Jansson, Anis Don Demina, Pa Moudou Badjie, Robin Svensk)

Zeana to 25 letnia, szerzej nieznana uczestniczka programu Idol w którym zajęła odległe 12 miejsce. Jednkaże jej sceniczny partner, Anis Don Demina, jest znanym w Szwecji DJ’em oraz muzykiem. W 2017 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Music i od tej pory jego utwory stają się radiowymi oraz klubowymi hitami. Fani konkursu mogą znać Anisa z jego zeszłorocznego gościnnego udziału w występie Samira & Viktora – Anis grał w nim na saksofonie oraz tańczył.

 

5. Arja Saijonmaa – Mina Fyra årstider (tekst i muzyka: Göran Sparrdal, Ari Letennen, Arja Saijonmaa)

Arja Saijonmaa to 74 letnia fińska aktywistka społeczna oraz wokalistka, która przełom swojej kariery piosenkarskiej osiągnęła w latach 70. również w Szwecji. Wokalistka w pierwszej fazie swojej kariery była zaangażowana politycznie w walkę przeciw dyktaturom razem greckim artystą Mikisem Theodorakisem (autorem muzyki do filmu „Grek Zorba”).  Jej największym hitem jest jej utwór z 1987 roku, który był jednocześnie jej pierwszym podejściem do Melodifestivalen. Utwór Högt Over Havet zajął wtedy drugie miejsce. Trzy lata poźniej zajęła drugie miejsce w fińskich selekcjach z utworem Gabriella. Arja wzięła również udział w Melodifestivalen, w 2005 roku, jednakże zajęła wtedy ostatnie miejsce w swoim półfinale.

https://www.instagram.com/p/BtTiO2PHD6E/?utm_source=ig_web_copy_link

6. MohombiHello (Alexandru Florin Cotoi, Thomas G:son, Mohombi Moupondo, Linnea Deb)

Mohombi debiutował w 2000 roku wraz ze swoim bratem w grupie Avalon. W 2005 roku wzięli udział w Melodifestivalen, jednak nie osiągnęli spodziewanego sukcesu i odpadli w półfinale. Mohombi występował wraz z bratem aż do 2008 roku. 2 lata później debiutował solo z utworem Bumpy Ride, który okazał się hitem na skalę światową. Bumpy Ride szturmem podbiło listy przebojów w prawie 20 krajach (w tym w Polsce) i pomogło zdobyć artyście upragnioną sławę. Poza wydaniem kilku hitów po swoim dużym sukcesie, Mohombi współtworzył również albumy wielu znanych artystów takich jak Akon czy Pitbull. W 2016 roku otrzymał nagrodę Grammy za album Dale Pitbulla.

https://www.instagram.com/p/BtTopN7naV8/?utm_source=ig_web_copy_link

7. Anna Bergendahl – Ashes to Ashes (Thomas G:son, Bobby Ljunggren, Erik Bernholm, Anna Bergendahl)

Anna Bergendahl jest znana ze swojego udziału w programie Idol w 2008 roku oraz reprezentowaniu Szwecji w Konkursie Eurowizji w 2010 roku z utworem This Is My Life. Co ciekawe, Anna jest jedynym reprezentantem tego kraju, który nie wystąpił w finale konkursu. Mimo porażki, Anna wydała dwa albumy studyjne, które cieszyły się sporą popularnością w kraju. Wokalistka dużo czasu spędziła w Stanach Zjednoczonych, które zainspirowały ją do wplatania motywów muzyki country do swojej twórczości. Po paru latach absencji na szwedzkim rynku muzycznym, w 2018 roku Anna powróciła z nowymi utworami, które grane były w dużych szwedzkich rozgłośniach radiowych.

https://instagram.com/p/BtTs4jFns7e/

https://instagram.com/p/BtTGmdlHRJL/

Minutowe wersje studyjne piosenek z pierwszego półfinału można usłyszeć tutaj.

Pierwszy półfinał Melodifestivalen 2019 odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 20:00. Transmisję internetową, jak co roku, można śledzić poprzez stronę svtplay.se.

Źródło: SVT, wikipedia

 

 

1 KOMENTARZ