Po zajęciu kolejnego w historii miejsca w pierwszej dziesiątce w finale Konkursu Piosenki Eurowizji szwedzka telewizja SVT rozpoczyna nabór do kolejnej edycji preselekcji.
Melodifestivalen to najpopularniejsze selekcje wśród fanów Eurowizji. Telewizja SVT ogłosiła zasady naboru do przyszłorocznego konkursu, który wskaże szwedzkiego reprezentanta w Izraelu. Zgłoszenia rozpoczną się 31 sierpnia (9:00) i będzie można wysłać swoją propozycję za pośrednictwem strony selekcji (TUTAJ). Zakończenie planowane jest na 17 września o godzinie 17:59.
Do selekcji mogą zgłaszać się obywatele Szwecji lub osoby posiadające dokument stałego pobytu (najpóźniej 31 sierpnia). Istnieje również możliwość uczestnictwa wykonawców i/lub autorów nie mających prawnego związku ze Szwecją pod warunkiem, że przynajmniej jedna z pozostałych osób (wykonawca lub autor) spełnia wyżej wymieniony warunek. Z całym regulaminem można zapoznać się TUTAJ.
Jak donosi Christer Björkman, odpowiedzialny za projekt z ramienia telewizji szwedzkiej, poszukiwane są zróżnicowane utwory:
Po intensywnej edycji w 2018 i kolejnej lokacie w pierwszej dziesiątce z niecierpliwością oczekujemy nowego sezonu i koncertów w całej Szwecji. Jak zwykle oczekujemy zróżnicowania, dlatego szukamy piosenek w różnych językach i stylach.
Zgodnie z wytycznymi telewizji SVT dla komisji wybierającej piosenki do selekcji, pod uwagę brane następujące kryteria (stan na rok 2017):
- Potencjał na przebój
- Ocena z perspektywy szerokiego muzycznego spektrum.
- W przypadku dwóch podobnych piosenek, lepszą ocenę powinna otrzymać ta, która ma większy potencjał jako element programu rozrywkowego.
- Zapewnienie zróżnicowania jeśli chodzi o status wykonawców (debiutanci, popularne nazwiska oraz powracający).
- Niezależnie od zróżnicowania muzycznego oraz specyfiki Melodifestivalen jako programu rozrywkowego zaleca się, aby jurorzy wskazali przynajmniej jedną piosenkę, która posiada prowokacyjny, szokujący element lub aby była innowacyjna.
- Jurorzy powinni zwracać szczególnie uwagę na piosenki w języku szwedzkim.
Ostatecznie zostanie wskazanych 28 propozycji, z czego 14 będzie wybranych przez komisję, a kolejne 14 będzie wskazane lub zaproszone przez producentów SVT, w tym 1 miejsce jest zarezerwowane dla finalisty konkursu radiowego P4 Nästa. Według regulaminu, przynamniej połowa utworów powinna mieć pierwiastek kobiecy w produkcji (tekst lub muzyka).
W zeszłym roku telewizja szwedzka otrzymała ponad 2 300 zgłoszeń. Jedną z uczestniczek, która znalazła się w finale selekcji, była popularna w Polsce Margaret. Wokalistka z utworem In My Cabana dotarła do finału Melodifestivalen. Zwycięzcą został Benjamin Ingrosso z piosenką Dance You Off. W Lizbonie wokalista, mimo 7. miejsca, nie spotkał się z przychylnością widzów (23. miejsce w televotingu). Wzbudziło to niepokój lokalnych komentatorów, którzy zastanawiają się, czy Europa nie znudziła się syntetycznymi propozycjami ze Szwecji (Dagens Nyheter). Więcej na ten temat TUTAJ. Czy to oznacza, że możemy się spodziewać w przyszłym roku odważniejszych propozycji od naszych północnych sąsiadów?
Źródło: SVT, ESCInsight, Dagens Nyheter; Foto: Jonas Ekströmer/TT