Jan Johansen - zwycięzca Melodifestivalen 1995, zastępca Thorstena Flincka w 2020 roku

Po raz pierwszy od czterech lat w stawce szwedzkich preselekcji Melodifestivalen zdarza się dyskwalifikacja! Nadawca SVT ogłosił usunięcie jednego z wykonawców z listy uczestników drugiego półfinału – co się stało?

Powody dyskwalifikacji 

58-letni Thorsten Flinck miał zaprezentować się jako drugi w kolejności startowej drugiego półfinału Melodifestivalen 8 lutego. Jak ogłosił nadawca SVT, artysta nie wystartuje w konkursie ze względu na trwający proces karny, w którym Flinck oskarżony jest o groźby karalne i wandalizm. Sprawę dyskwalifikacji skomentowała Anette Helenius – przedstawicielka produkcji tegorocznej edycji konkursu:

 Jest nam bardzo przykro. Naprawdę chcieliśmy zobaczyć Thorstena Flincka na scenie Melodifestivalen w sobotę. Jednak z powodu jego trwającego procesu, nie możemy pozwolić mu uczestniczyć w konkursie.

Co dalej ze stawką drugiego półfinału?

By uniknąć kolejnych kontrowersji, potwierdzony został fakt zastąpienia Thorstena Flincka innym wokalistą. Jego utwór Miraklernas tid zaśpiewa zatem w najbliższą sobotę artysta, którego poszukiwania już się rozpoczęły. Pomoc w tej sprawie może wnieść kompozytor piosenki – Thomas G:son, który ma doświadczenie we współpracy z wieloma artystami. Kiedy zapadnie ostateczna decyzja, nazwisko zastępczego uczestnika natychmiast ogłosi SVT. Tej decyzji możemy spodziewać się zatem na początku nadchodzącego tygodnia.

Update z 3 lutego 2020 roku:

SVT i organizatorzy Melodifestivalen 2020 ogłosili, że zdyskwalifikowanego Thorstena Flincka zastąpi Jan Johansen. 54-letni muzyk norweskiego pochodzenia ma już na koncie cztery starty w szwedzkich preselekcjach, z których każdy zakończył się miejscem w czołówce stawki. W 1995 roku z utworem Se på mig wygrał konkurs, dzięki czemu reprezentował Szwecję na Eurowizji w Dublinie. Tam zajął 3. miejsce z dorobkiem 100 punktów. Muzyk wystąpił gościnnie podczas ostatniego półfinału tegorocznej edycji show. W sobotę okaże się, czy piąte podejście do rywalizacji będzie jego kolejnym sukcesem – Johansen piosenkę Miraklernas tid wykona jako drugi w kolejności. O starcie wokalisty wypowiedziała się producentka Melodifestivalen, Karin Gunnarsson:

Jestem wdzięczna Janowi Johansenowi, że zgodził się wystąpić w tak krótkim czasie. Nie każdy w takich okolicznościach umie wyobrazić sobie występ na scenie Melodifestivalen przed 3 milionami widzów. Z tak doświadczonym jak Jan artystą, sobotni koncert jest bezpieczny i jestem pewna, że stworzy on dobrą wersję „Miraklernas tid”. 

Dyskwalifikacje w Melodifestivalen

Dyskwalifikacje uczestników Melodifestivalen zdarzają się bardzo rzadko. Najwięcej tego typu przypadków miało miejsce w pierwszej dekadzie XXI wieku. Po raz ostatni sytuacja usunięcia artysty z listy uczestników miała miejsce w 2016 roku, kiedy Anna Book z utworem Himmel för två została wykreślona ze stawki za wykonanie piosenki, którą wcześniej zgłaszano do eurowizyjnych preselekcji w Mołdawii. Zdecydowano się jednak na jej gościnny występ, choć jej miejsca w konkursie nie zajął inny muzyk.

Źródła: SVT Melodifestivalen, blogg.svt.se, zdjęcie: Janne Danielsson/SVT 

2 KOMENTARZE