Zdjęcie: Stina Stjernkvist/SVT

Juz dzisiaj wieczorem o 21 odbędzie się szwedzki program Inför ESC, w którym zostaną zaprezentowane piosenki z tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Ze wszystkich propozycji widzowie wskażą 25 finalistów, którzy powalczą w programie Sveriges 12:a.

Inför ESC: Szwecja wybiera faworyta Eurowizji 2020 – zasady

Oglądaj Inför ESC

Podczas wieczornego programu zostaną zaprezentowane wszystkie propozycje z Konkursu Piosenki Eurowizji, który miał się odbyć w Rotterdamie. Na podstawie głosowania poprzez aplikację Melloappen zostanie wskazanych 25 finalistów, którzy powalczą 14 maja o szwedzką dwunastkę. Program poprowadzi David Sundin, który w tym roku był jednym z gospodarzy szwedzkich preselekcji – Melodifestivalen.

Ściągnij aplikację (szwedzki adres IP) 

Podczas emisji poznamy też opinie panelu, w skład którego wchodzą:

 • Baxter Renman (9 lat)
 • Tim Knapp-Johnson (9 lat)
 • Katrin Sundberg (aktorka)
 • Fredrik af Klercker (stylista)
 • Linda Bengtzing (piosenkarka)
 • Ace Wilder (piosenkarka)
 • Sven Hallberg (prezenter radiowy)
 • Daniel Hallberg (osobowość telewizyjna)
 • Parisa Amiri (dziennikarka)
 • Johanna Nordström (komik)
 • Titti Schultz (prezenterka radiowa)
 • Farao Groth (prezenter radiowy)

Szwecja wybiera faworyta Eurowizji 2020 – co dalej? 

14 maja o godzinie 21 odbędzie się program Sveriges 12:a prowadzony przez popularną wśród fanów Sarę Dawn-Finer. Spośród 25 finalistów, widzowie i jury wskażą swojego zwycięzcę. W jury zobaczymy: Dotter (MF 2018 & 2020), Charlotte Perrelli (ESC 1999 & 2008), Erica Saade (ESC 2011), Fredrika Kempe (kompozytor wielu szwedzkich propozycji) oraz Linę Hedlund (wielokrotna uczestniczka Melodifestivalen oraz prowadząca w 2020 roku).

Inför ESC: historia szwedzkiego panelu eurowizyjnego

Pierwszy raz szwedzki panel, w którym piosenki podlegały ocenie miał miejsce 2002 roku. Mimo wielokrotnych zmian formatu, program był obecny na antenie szwedzkiego nadawcy do 2016 roku włącznie. Warto zaznaczyć, że od 2004 do 2007 roku panel miał charakter programu regionalnego współorganizowany z telewizjami z Danii, Finlandii, Islandii i Norwegii.

Szwecja a Eurowizja 2020: The Mamas wygrywają jednym punktem

Jak co roku Szwecja wskazywała swojego reprezentanta poprzez rozbudowany system selekcyjny – Melodifestivalen. Ostatecznie zwyciężczyniami okazało się trio The Mamas z piosenką Move. Ich propozycja wygrała jednym punktem z faworytką fanów Dotter oraz jej piosenką Bulletproof. Rok wcześniej The Mamas wspierały na scenie Johna Lundvika, który reprezentował Szwecję w Tel Awiwie.

 

Źródło: SVT

2 KOMENTARZE

 1. […] Program poprowadzili Christer Björkman (Eurowizja 1992), producent wykonawczy Melodifestivalen oraz David Sundin, prowadzący tegoroczne preselekcje szwedzkie zaś widzowie i eksperci ocenili wszystkie konkursowe utwory – jak na tle stawki wypadła Alicja Szemplińska? Za tydzień widzowie zadecydują komu przyznaliby symboliczne „12 punktów” a finał o nazwie Sveriges 12:a poprowadzi Sarah Dawn Finer (Melodifestivalen 2007 i 2009), prezenterka i wokalistka znana z odgrywania roli Lindy Woodruf (postaci komicznej). Więcej o programie przeczytacie tutaj. […]

 2. […] Program poprowadzili Christer Björkman (Eurowizja 1992), producent wykonawczy Melodifestivalen oraz David Sundin, prowadzący tegoroczne preselekcje szwedzkie. Finał o tytule Sveriges 12:a poprowadzi Sarah Dawn Finer (Melodifestivalen 2007 i 2009), prezenterka i wokalistka znana z odgrywania roli Lindy Woodruf (postaci komicznej). Dziś widzowie i eksperci ocenili wszystkie konkursowe utwory zaś ocenie została również poddana Alicja Szemplińska. Za tydzień widzowie wybiorą komu daliby symboliczne „12 punktów”. Więcej o programie przeczytacie tutaj. […]