Znamy co raz więcej szczegółów najpopularniejszych selekcji do Konkursu Eurowizji. Szwedzki nadawca – Sveriges Television (SVT) wyjawił lokalizacje poszczególnych części Melodifestivalen 2019. 

Jak co roku szwedzkie selekcje zawitają do 6 miast. Tradycyjnie, w wyborze miast-organizatorów bierze się pod uwagę położenie geograficzne. Melodifestivalen powinno pojawić się w różnych regionach kraju. Szwedzkie selekcje rozpoczną się 2 lutego. Oto rozkład melfestowego tourné:

  • 1. półfinał – Göteborg (2 lutego; Scandinavium)
  • 2. półfinał – Malmö (9 lutego; Malmö Arena)
  • 3. półfinał – Leksand (16 lutego; Tegera Arena)
  • 4. pólfinał – Lidköping (23 lutego; Sparbanken Arena)
  • Półfinał drugiej szasny – Nyköping (2 marca; Nyköpings Arenor Rosvalla)
  • Finał – Sztokholm (9 marca; Friends Arena)

Bilety na poszczególne etapy Melodifestivalen będą w sprzedaży od 31 października za pośrednictwem strony ticketmaster.

Chcemy Was zaprosić na ponowne spotkanie nie tylko w takich dawno nie widzianych miastach na naszej liście jak Leksand, Lidköping czy Nyköping, ale też do gospodarzy-weteranów: Göteborga, Malmö i Sztokholmu – mówi producent wykonawczy Melodifestivalen, Anette Helenius.

Od wprowadzenia formatu z 2002 roku, Sztokholm co roku gościł finał selekcji. Do 2012 roku, finał odbywał się w Globen Arena – obiekcie, który gościł Konkurs Piosenki Eurowizji 2000 i 2016. Göteborg – drugie największe miasto w kraju tylko raz nie było włączone w organizację Melodifestivalen (2002). Stolica Skanii – Malmö jest na stałe w stawce miast-gospodarzy od 2009 roku, kiedy otworzono arenę dobrze znaną z Konkursu Eurowizji 2013. Wcześniej, Malmö pojawiło się tylko raz na mapie szwedzkich półfinałów, w 2004 roku. Położony w lesńej Dalarnie Leksand będzie gościć Melodifestivalen po raz czwarty (2006, 2009, 2012). Uczestnicy selekcji będą mogli po raz drugi rozkoszować się urokami jeziora Vänern, gdy melfestowe tourné będzie miało swój przystanek w Lidköping (2014). Za to Nyköping już trzeci raz będzie odpowiadać za półfinał drugiej szansy (2007,2012).

Dodatkowo, jakiś czas temu pojawiła się informacja, że Edward af Sillén będzie konsultantem SVT odnośnie kwestii ze scenariuszem i reżyserią selekcji. Sillénbył wielokrotnie zaangażowany w produkcje Melodifestivalen (2009, 2010, 2012, 2013, 2016). Odpowiadał też za scenariusz Konkursu Eurowizji (2013, 2016). Szwedzkie media spekulują, że po dwóch nieudanych edycjach selekcji, sprawdzone metody Silléna pozwolą odzyskać zaufanie widzów. Anette Helenius tak tłumaczy ten wybór:

Zdecydowaliśmy się na zatrudnienie Edwarda w celu napisania kilku numerów i skeczy, ponieważ jest on naszym zdaniem niezwykle zdolnym i doświadczonym twórcą. Mamy to szczęście, że zdecydował się po raz kolejny podjąć wyzwanie. Edward dołączy do kreatywnej części produkcji z Christerem Björkmanem i Henriciem von Zweigbergkiem na czele. Edward to jedno z nazwisk, które mamy w tyle głowy gdy planujemy organizację Melodifestivalen.

W 2018 roku, Szwecja była reprezentowana przez Benjamina Ingrosso z piosenką Dance you off. Podczas majowego finału w Lizbonie Szwecja zajęła 7. miejsce.

Źródło: SVT, Aftonbladet; Foto: TT/Stina Stjernkvist