Tamara Todevska
Screen z serwisu YouTube

Macedonia, która prawdopodobnie już niebawem będzie funkcjonowała na arenie międzynarodowej jako Macedonia Północna, wybrała swoją reprezentantkę wewnętrznie. Dziś opinii publicznej została podana informacja, że w barwach tego bałkańskiego kraju na Konkursie Piosenki Eurowizji wystąpi Tamara Todevska (polski zapis Tamara Todewska).

Artystka udzieliła krótkiego wywiadu nadawcy publicznemu, stacji MRTV, w którym przyznała, że już od jakiegoś czasu przygotowuje się do udziału w Eurowizji. Niestety, w dalszym ciągu nie wiemy, kto odpowiada za napisanie i aranżację konkursowego utworu. Czy będą to twórcy znani na bałkańskim rynku muzycznym, czy też kompozytorzy z innej części Europy lub świata. W wyżej wspomnianym wywiadzie nie podano również tytułu eurowizyjnej piosenki ani daty, kiedy to zostanie publicznie udostępniona.

Dla Tamary Todewskiej nie będzie to pierwszy występ na Eurowizji. Artystka dwukrotnie śpiewała w chórku na tym prestiżowym konkursie. W 2004 roku towarzyszyła tragicznie zmarłemu Tosze Proeskiemu, natomiast w 2014 roku wspierała wokalnie swoją siostrę Tijanę Dapczewik. Tamara Todewska ma na swoim koncie występ na Konkursie Piosenki Eurowizji w trio, w skład którego oprócz niej wchodzili Wrczak i Adrian. W 2008 roku wygrali oni macedoński finał narodowy z utworem Wo ime na lubowta, który na potrzeby występu w Belgradzie został przetłumaczony na język angielski i zyskał nowy tytuł – Let Me Love You. 22 maja piosenka została zaprezentowana podczas drugiego półfinału Eurowizji. Trio, w skład którego wchodziła Tamara Todewska, ostatecznie uplasowało się na 10. lokacie, która nie zapewniała awansu. Różnica punktów między miejscem 10. a 9. nie była wówczas duża. W 2008 roku 9 krajów awansowało głosami widzów, a 1 dzięki dzikiej karcie przyznanej przez jurorów.

Tamara Todewska przyszła na świat 1 czerwca 1985 roku w Skopje, w utalentowanej muzycznie rodzinie. Jej ojciec jest nauczycielem w szkole muzycznej, a mama śpiewaczką operową. Swoją karierę Tamara rozpoczęła w 1997 roku, wydając debiutancki singiel Igra luda, który nagrała wraz z siostrą Tijaną. Pierwszy solowym utworem w dorobku artystki jest Dali znam z 2002 roku. To właśnie tę piosenkę zaprezentowała na czarnogórskim festiwalu Suncane Skale w 2002 roku. Rok później zajęła drugie miejsce za własną interpretację utworu 1003 na festiwalu Budva Fest. Wraz ze swoją mamą postanowiła wystąpić na festiwalu Ohrid Fest, gdzie została doceniona, o czym świadczy zajęcie przez obie panie trzeciej lokaty. W latach 2004-2007 rokrocznie uczestniczyła w konkursie Makfest, w 2006 udało jej  się wygrać rywalizację w duecie z Wrczakiem, wykonując piosenkę Sedmo nebo. Pod koniec 2014 roku zajęła 2. miejsce w Skopje Fest. Tym samym otarła się o wyjazd na Eurowizję w Wiedniu.

Macedonia nie ma szczęścia na Eurowizji. Po raz ostatni do finału konkursu awansowała w 2012 roku za sprawą Kaliopi. Czy Tamarze Todewskiej uda się przerwać czarną passę tego niewielkiego, bałkańskiego kraju? Nie jest tajemnicą, że Macedonia od kilku lat wysyła piosenki stojące na naprawdę wysokim poziomie, jednak ich oprawa sceniczna oraz wykonanie pozostawiają sporo do życzenia. W rezultacie państwo to kończy swoją przygodę na półfinale. Tamara posiada jednak spore doświadczenie sceniczne, w tym eurowizyjne i może przynieść swoim rodakom wielką radość po 6-letniej absencji w sobotnim finale Eurowizji.

Źródło: Escxtra.com, Wikipedia