Zarówno album jak i eurowizyjny singiel The Common Linnets zostały pokryte złotem w Niemczech. Sukces zbiegł się w czasie z uzyskaniem przez duet prestiżowej nagrody EBBA.

Choć wstępnie się na to nie zapowiadało, to The Common Linnets osiągnęli niemały sukces na Eurowizji, w finałowej klasyfikacji punktowej dając się wyprzedzić jedynie Conchicie Wurst. Holenderski duet zbudowany z rodzimych sław prezentuje style country. Jak sama Ilse zaznacza, amerykańskie country w nowocześniejszym wydaniu jest w ostatnich latach na topie.

Eurowizyjny utwór Calm After The Storm podbijał listy przebojów Europy; w Niemczech, Austrii i Holandii zdobywając status złotej płyty. Obecnie duet jest w trakcie europejskiego tournée podczas którego promuje swój album. Promocja podczas tracy przynosi efekty – sprzedaż krążka w Niemczech wyniosła już ponad 200 tysięcy kopii, co wystarcza na status złotej płyty.

EBBA (European Boarder Breakers Award) jest nagrodą przyznawaną corocznie 10 debiutującym artystom, którzy podbijają europejski rynek muzyczny. 14 października Komisja Europejska wraz z Eurosonic Noorderslag ogłosiły 10 laureatów nagrody. Oprócz The Common Linnets nagrodę zdobyli:

– Indila (Francja)

– Klangkarussell (Austria)

– Melanie De Biasio (Belgia)

– MØ (Dania)

– Milky Chance (Niemcy)

– John Newman (Wielka Brytania)

– Hozier (Irlandia)

– Todd Terje (Norwegia)

– Tove Lo (Szwecja)

Wcześniej nagroda EBBA powędrowała między innymi do AdeleEmeli Sandé, Stromae, Of Monsters And Men, Mumford & Sons, Alphabeat, czy Millow & Afrojack. Pośród eurowizyjnych artystów, którzy otrzymali w przeszłości nagrodę EBBA nadmienić można : Arasha (Azerbejdżan 2009), Cascadę (Niemcy 2013), Las Ketchup (Hiszpania 2006), czy Elenę Paparizou (Grecja 2001, 2005). Nagroda EBBA powstała z ramienia EBU (Europejskiej Unii Nadawców). Ma na celu pomóc w promocji debiutujących artystów. Podobną funkcję pełni zaangażowany w projekt Eurosonic Noorderslag. Nagroda była przeznaczona dla artystów, których krążek wydany po raz pierwszy międzynarodowo osiągnął sukces radiowy bądź sprzedażowy pomiędzy 1 sierpnia 2013, a 31 lipca 2014 roku.

Laureaci tegorocznej edycji EBBA wystąpią 15 stycznia 2015 roku na koncercie Eurosonic Noordslag
w Groningen (Holandia). W zeszłym roku transmisję z tego koncertu prowadziło 16 państw Europy. W tym roku spodziewane jest jeszcze większe zainteresowanie.

Źródło: EBU, Eurosonic Noorderslag, esctoday.com, oikotimes.com

1 KOMENTARZ

  1. Brawo Common Limets. Doborowe towarzystwo – Indila, mój ulubiony Klangkarussell, bardzo, bardzo stylowa Melanie – co za głos, przypominająca naszą Polę Dunka MØ, Milky Chance jak nowy Stromae skrzeczący, że aż miło, John Newman – so british so perfect so hard, Hozier – clip do utworu „Take me to church” jest boski, dyskotekowy As czyli Todd Terje. Tylko Tove Lo niezbyt mnie kręci, ale cóż – są gusty i gusty.