W dniu wczorajszym świat eurowizyjny poniósł ogromną stratę. Trzykrotna reprezentantka Holandii w Konkursie Piosenki Eurowizji Sandra Reemer przegrała walkę z rakiem. Miała 66 lat.

Artystka zmarła w wyniku powikłań związanych z rakiem piersi. Chorowała od lat, jednak do końca zwlekała z podjęciem leczenia. Rik Luijcx, manager i przyjaciel wokalistki poinformował, że Reemer została w zeszłym tygodniu przyjęta do szpitala w związku z nowymi badaniami którym miała zostać poddana. Niestety zdały się one na nic. Sandra Reemer zmarła we wtorek 7 czerwca w wieku 66 lat.
Nieszczęśliwa diagnoza została postawiona artystce w 2017 roku, jednak stadium na jakim znajdował się rak świadczyło o tym, że komórki rakowe rozwijały się u Reemer od dłuższego czasu. Sama wokalistka czuła, że coś jest nie tak podczas nagrań do programu Goude Jaren, jaki nagrywała dla niderlandzkiego nadawcy publicznego. Reemer przebywała wówczas w Indonezji, która była jej krajem pochodzenia. Od kilku miesięcy chodziłam z guzkiem w piersi o jakim, podobnie do wielu kobiet, nawet nie zdawałam sobie sprawy. Myśłałam i miałam nadzieję, że to  nic poważnego i nareszcie samo zniknie. Mój lekarz wciąż nalegał, że da mi skierowanie do specjalisty, ale ja zawsze miałam wymówkę – tak o swojej chorobie Reemer opowiadała jeszcze w marcu tego roku w wywiadzie dla dziennika De Telegraaf.

Przygoda z Eurowizją to nie jedyne co spotkało artystkę w trakcie swojej kariery. W rodzimej Holandii należała Reemer do jednej z bardziej znanych i lubianych wokalistek. Swoją przygodę z muzyką rozpoczeła w roku 1966 kiedy wspólnie z muzykiem i autorem piosenek Driesem Holtem stworzyli duet Sandra & Andres. To wlaśnie z tym artystą po raz pierwszy pojawiła się ona na eurowizyjnej scenie. Ich propozycja Als het om liefde gaat osiągnęła w konkursie najlepsze bo czwarte miejsce z dorobkiem 106 punktów (najwięcej z Finlandii, Wielkiej Brytanii i b. Jugosławi). Duet zakończył współpracę  trzy lata póżniej.

W roku 1976 roku Reemer już jako solistka powróciła do udziału w konkursie. Odbywał się on wówczas się w Hadze. Utwór The party’ s over now poradził sobie trochę gorzej, bowiem uplasował się ostatecznie na 9.miejscu otrzymując najwięcej głosów z Izraela, Grecji i Portugalii. W 1979 roku Reemer pojawiła się po raz ostatni w charakterze głównego wykonawcy. Jej kompozycja Colorado  uplasowała się na 12. miejscu, jednak stała jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych utworów jakie mieliśmy okazję usłyszeć na Eurowizji z Holandii. Ponadto Colorado dotarło w kilku europejskich krajach do top 5 najpopularniejszych utworów. Głównie w Skandynawii utwór radził sobie bardzo dobrze. Epizod eurowizyjny Sandra Reemer zamknęła w 1983 roku pojawiając się jako członkini chórku towarzyszącego Bernadette. Kompozycja Sing me a song  zakończyła rywalizację na 11. miejscu.

W latach osiemdziesiątych kariera muzyczna artystki zwolniła tempa i skupiła się ona przede wszystkim na pracy w telewizji. Artystka otrzymała nawet własny program zatytułowany De show van de maand. Po kilku latach intensywnej działalności telewizyjnej Reemer zdecydowała się w 1987 roku na wydanie albumu zatytułowanego Best of my love  z coverami znanych miłosnych piosenek. Jej póżniejsze autorskie single jak Unforgettable oraz She’s the one radziły sobie słabo na krajowych listach przebojów. Ożywienie kariery muzycznej nastąpilo w latach 90., kiedy wokalistka rozpoczęła projekt The Dutch Divas w ktorym występowała u boku takich wokalistek jak Marga Bult (ESC 1987) Maggie MacNeal (ESC 1980). Późniejsza praca artystyczna Sandry Reemer obejmowała przede wszystkim udziały w programach telewizyjnych i współpracy przy ich realizacji. Ponadto aktywnie występowała dla publiczności w czasie takich eventów jak Manhattan aan de Maas, Amsterdam Diner czy Gay Pride. W 2008 roku zalożyła fundację skupiającą się na działaniach mających zapewnić edukację wśród dzieci z krajów rozwijających się. Udało jej się pomóc ponad 500 dzieciom z kilku państw afrykańskich, Indonezji i Guatemali. W 2010 roku Sandra Reemer była inicjatorką wystawy w amsterdamskim Lloyd Hotel poświęconej historii eurowizyjnych sukienek, w jakich miały okazję występować reprezentantki Holandii. Trzy lata temu została współprowadzącą imprezy eurowizyjnej Eurovision in Concert jaka odbywa się co roku w Amsterdamie.

źródło: nu.nl; songfestival.be
foto: Jan Vis