Zespół The Shin i wokalistka Mariko Ebralidze wewnętrznym wyborem Gruzji na 59 Konkurs Piosenki Eurowizji.

Gruziński nadawca publiczny GPB ogłosił swoją decyzję we wtorek popołudniu. Misję stworzenia utworu, z którym reprezentanci Gruzji wystąpią w Kopenhadze powierzono etnicznemu zespołowi The Shin oraz doświadczonej wokalistce Mariko Ebralidze.

The Shin to czterech mężczyzn. Jego twórcami są Zaza Miminoshvili oraz Zurab J. Gagnidze. Zespół powstał w 1998 roku w Niemczech. Z biegiem lat dołączyli do niego Aleksandre Chumburidze i Mamuka Gaganidze . Wszyscy są uznanymi artystami – muzycy należą w Gruzji do elity świata muzycznego. Zespół czerpie inspirację z gruzińskiej kultury. Odwołania do niej można znaleźć w ich całej twórczości. Nie dziwi wobec tego, że „shin” po gruzińsku oznacza „powrót do korzeni”.

Mariko Ebralidze ma 31 lat i pochodzi z Tbilisi. Jest gruntownie wyedukowana muzycznie. Nauki pobierała m.in. w szkole muzyczne – klasa pianina, Instytucie Pedagogicznym Sztuk Muzycznych. Gatunkiem muzycznym, który uprawia najczęściej jest jazz. Koncertuje solo oraz z innymi zespołami jazzowymi. OD 2008 roku jest solistką miejskiej orkiestry Big Band.

W dalszym ciągu czekamy na prezentację utworu,  z który The Shin oraz Mariko Ebralidze pojawią się drugim półfinale, który odbędzie się 8 maja. I trudno dziś spekulować co to będzie. Z pozoru może wydawać się, że łączenie etno i jazzu jest jak godzenie ognia z wodą. Ale pozory często mylą.

Źródło: eurovision-georgia.ge, eurovision.tv fot.: eurovision.tv

1 KOMENTARZ