Nie Danica Krstić, nie Luke Black, a wokalistka, która opuściła swój kraj by mieszkać i pracować w Stanach Zjednoczonych. Kim jest nowa reprezentantka Serbii?

Muzyczna redakcja nadawcy RTS zdecydowała, że reprezentantką Republiki Serbii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2017 będzie Tijana Bogićević, która aktualnie żyje i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Wokalistka reprezentowała już swój kraj podczas Eurowizji 2011 jako chórzystka Niny, z którą wspólnie wykonała utwór Čaroban. Wcześniej próbowała swoich sił w preselekcjach serbskich do Eurowizji 2009, ale jej utwór Pazi šta radiš odpadł już w półfinale zajmując ostatnie, 15. miejsce (bez dorobku punktowego).

Autorami tegoroczne serbskiej propozycji eurowizyjnej będą założyciele Symphonix International: Borislav Milanov, Bo Persson, Johan Alkenas (współpracował m.in. z grupą Charizma, wokalistką Sibel czy Darinem) i Lisa Ann-Marie Linder. Milanov i Persson są współautorami piosenki If love was a crime, który w 2016 roku śpiewała reprezentantka Bułgarii – Poli Genova, zajmując wysokie, 4. miejsce w finale. Telewizja RTS podaje, że niektóre z tych osób znalazły się w ekipie odpowiedzialnej za austriacką balladę Rise Like a Phoenix zwyciężczyni Eurowizji 2014 – Conchity Wurst. Po raz pierwszy Serbia wystawia na Eurowizję utwór zagranicznych autorów.

Aktualne wyniki ankiety przygotowanej przez portal Telegraf.rs pokazują, że ponad 80% internautów jest zadowolonych z wyboru Tijany na reprezentantkę Serbii. Przeciwnego zdania jest 9% ankietowanych. Z kolei w ankiecie na mondo.rs aż 69% internautów przyznało, że nie wie kim jest Tijana Bogićević. 17% uważa, że nadawca powinien zorganizować preselekcje narodowe, a jedynie 16% uważa nową reprezentantkę kraju za dobrą wokalistkę. Faktycznie Tijana nie jest w Serbii zbyt popularną piosenkarką i nie osiągnęła do tej pory spektakularnych sukcesów na muzycznej scenie. Urodziła się 1 listopada 1981 roku w Nowym Sadzie. Za początek swojej kariery uważa spotkanie z wokalistką Vlado Georgievem w 2001 roku – weszła w skład jego chórku. Później współpracowała z wieloma innymi artystami, brała udział w nagrywaniu ich albumów jako wsparcie wokalne. W 2003 roku weszła w skład zespołu Shanene, który staje się popularny wśród fanów muzyki klubowej.

Słuchacze mogą ją kojarzyć z utworu „Još jednom” nagranym razem z Aleksą Jeliciem. W 2015 roku wyszła za mąż za Afroamerykanina Marka Robertsona. Ślub odbył się już w Ameryce. W wywiadzie dla NShronika.rs z 2015 roku powiedziała, że może nie jest popularną wokalistką w Serbii, ale ma swoją publikę którą ceni i dla której dalej chce tworzyć muzykę.

Na razie nie znamy żadnych szczegółów dotyczących utworu Serbii na Eurowizję 2017, jednak można spodziewać się kompozycji w stylu pop lub soul (najbliższych Tijanie) oraz tego, że tekst utwory napisany zostanie po angielsku. Telewizja RTS jeszcze nie podała oficjalnej daty premiery piosenki, ale najpewniej będzie to zorganizowane w ramach specjalnego programu poświęconego Eurowizji.

Źródło: RTS, Telegraf.rs, Mondo.rs, NShronika.rs, inf. własne, fot.: YouTube