Rok temu jako pierwsi przeprowadziliśmy wywiad z reprezentantem Macedonii – Vlatkiem Lozanovskim. Dziś prezentujemy rozmowę z jego następczynią – Tijaną Dapčević, która w Kopenhadze wykona utwór o roboczym tytule „Pobeda”. 

ENGLISH VERSION 

Już parę tygodni temu telewizja macedońska podjęła decyzję o wysłaniu Tijany na Eurowizję 2014. Wokalistka jest doskonale znana w całym regionie b. Jugosławii, a jej utwory często stawały się hitami. Co ciekawe, siostrą piosenkarski jest Tamara Todevska, reprezentantka Macedonii na ESC 2008. To właśnie ona będzie jedną z chórzystek podczas występu Tijany w Kopenhadze. Ostatnio Dnevnik.mk poinformował, że Tamarze utwór siostry się nie podoba. Reprezentantka Macedonii 2014 stwierdziła jednak, że Tamara zawsze była krytyczna wobec twórczości swojej siostry, a piosenki, które oceniała jako słabe, stawały się później hitami. Kiedy my poznamy utwór Macedonii do Kopenhagi? Dowiecie się tego, czytając poniższy wywiad.

Dlaczego zdecydowałaś się na udział w Eurowizji? 

Telewizja macedońska MKRTV zaproponowała mi udział w Konkursie Piosenki Eurowizji, a ja taką ofertę przyjęłam. Dla mnie to ogromny honor – reprezentować swój kraj w tak dużym konkursie.

Twoja siostra, Tamara, śpiewała już na Eurowizji w Belgradzie, ale nie weszła do finału. Jak myślisz, co było tego powodem? Czy to prawda, że Tamara będzie w chórkach podczas twojego występu w Kopenhadze?

Tak, to prawda – Tamara będzie śpiewać w chórkach. Szczerze mówiąc – nie wiem, co było powodem braku awansu. Myślę, że teraz najważniejsze jest, by skupić się na zbliżającym się występie i konkursie, a przeszłość zostawić za sobą.

Jaki będzie twój eurowizyjny utwór i w jakim języku go wykonasz?

Wciąż pracujemy nad piosenką i jeszcze nie podjęliśmy decyzji, czy zaśpiewany zostanie po macedońsku czy angielsku. To musi być utwór w szybkim tempie, ponieważ chcemy, by na scenie zapanowała atmosfera prawdziwej imprezy.

Kiedy poznamy ten utwór? Planujesz już nagranie teledysku i alternatywnych wersji (np. językowych)?

Premiera została zaplanowana na 22 lutego w siedzibie telewizji macedońskiej. Teraz skupiamy się na samym utworze, później będzie mnóstwo czasu by pomyśleć o pozostałych sprawach.

Co jest twoim celem podczas Eurowizji i co myślisz o tym konkursie? Uważasz się za jego fankę?

Jestem fanką Eurowizji. Oglądam go co roku i zawsze jest mi smutno, gdy nie wchodzimy do finału. Jeśli jest coś, co można poprawić, to zrobię wszystko, by to zrobić. W Danii chciałabym znaleźć się w czołowej piątce.

http://youtu.be/FZmE5vDdwuM

Macedonia ma ostatnio wielki problem z awansem do finału. Dlaczego tak jest? Jaki jest twój ulubiony utwór eurowizyjny z tego kraju?

Naprawdę nie wiem, co poszło nie tak, ale nie zmienimy już przeszłości. Możemy tylko patrzeć w przód i skupić się na tym, by tym razem do tego finału awansować. Moim ulubionym utworem macedońskim jest „Let me love you” Tamary, Adriana i Vrčaka.

W tym roku Macedonia miała też problem by wybrać piosenkę na Eurowizję. Który utwór jest wg Ciebie lepszy – „Imperija” czy „Pred da se razdeni”?

Spośród tych dwóch wybrałabym „Pred da se razdeni”.

Jesteś wielką gwiazdą w regionie, ale niestety Serbia i Chorwacja zrezygnowały z uczestnictwa w Eurowizji więc nie otrzymasz od nich punktowego wsparcia…

Zasmucił mnie fakt wycofania się Serbii i Chorwacji, bo mieszkam w Serbii i naprawdę interesowało mnie, kto zostanie reprezentantem tego kraju w Danii. Nie dostanę punktów z Serbii i Chorwacji, ale może diaspora będzie na mnie głosować.

Polska wraca na Eurowizję po 2 latach przerwy. Co wiesz o naszym kraju? Może znasz jakiegoś polskiego wykonawcę?

Niestety, nigdy nie byłam w Polsce i niewiele wiem o tym kraju, ale mam nadzieję, że pewnego razu was odwiedzę. Jeśli chodzi o polskich wokalistów, wiem o Kayah, bo współpracowała z Goranem Bregoviciem.

Parę lat temu doszło do małego skandalu, bowiem okazało się, że utwór „Mała” Nataszy Urbańskiej jest plagiatem twojego hitu „Sve je isto samo njega nema”. Słyszałaś o tym?

Tak, słyszałam, ale w tej sytuacji nie ma niczego nielegalnego. Autor utworu sprzedał prawa do piosenki i Natasza po prostu nagrała swoją wersję. Miała do tego prawo, więc wszystko odbyło się legalnie.

Dlaczego Polacy powinni głosować na Macedonię podczas Eurowizji?

Każdy powinien głosować na piosenkę, którą uważa za najlepszą. Jeśli będzie to mój utwór, będzie niesamowicie szczęśliwa. A jeśli wygram, będziecie mieć okazję do odwiedzenia Macedonii, spróbowania najlepszych potraw na świecie i podziwiania pięknych widoków oraz bycia na najfajniejszych imprezach.

Czego Ci życzyć w Nowym Roku? Jakie masz plany na Sylwestrową Noc?

Możesz mi życzyć wszystkiego tego, czego i ja ci życzę – zdrowia (bo to najważniejsze), spokoju, radości, wielu wspaniałych pomysłów i sukcesów. 31 grudnia będę śpiewać na głównym placu w Skopju. Święta spędzę z rodziną i przyjaciółmi, a później…znów do pracy!

http://youtu.be/kEQgmzrnBRk

Źródło: Tijana Dapcevic, fot. Dejan Milićević, Petar Vujanić [studio Inok]