Tik Tok i gwiazdy Eurowizji, Na zdjęciu od lewej od góry: Cleo, Eleni Foureira, Mans Zelmerlow, Little Big i Duncan Laurence. Fot. instagram.com, eurovision.tv

Tik Tok to jedna z najszybciej rozwijających się platform społecznościowych w ostatnich miesiącach. Choć jego aktywnymi użytkownikami są najczęściej nastolatkowie, wokaliści również chętnie zakładają tam konta. Wiedzą bowiem, że tam czekają na nich najmłodsze grupy docelowe i potencjalni nowi fani. W tyle nie pozostają artyści, którzy mają za sobą występ na Eurowizji. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, czyje profile warto szczególnie śledzić. 

Tik Tok w krótkim czasie stał się jednym z najbardziej popularnych mediów społecznościowych. Na ten moment swoje konta w aplikacji posiada ponad 800 milionów użytkowników. W uproszczeniu i przybliżeniu, co dziesiąty mieszkaniec Ziemi każdego dnia ogląda tiktoki – krótkie, nierzadko amatorskie filmy o luźnej tematyce. Jedni cenią go za łatwość tworzenia contentu, drudzy krytykują za mało ambitne materiały. Zainteresowanie Tik Tokiem przejawiają głównie osoby młode w przedziale wiekowym 13-30 lat. To niejako wymusza aktywność w aplikacji ze strony wokalistów, którzy chcą być jak najbliżej swoich fanów i walczą o kolejnych odbiorców. Dla mniej popularnych lub zapomnianych artystów może być także przepustką do natychmiastowej rozpoznawalności.

Jak na tym tle wypadają gwiazdy Eurowizji? Kto ma najwięcej polubień? Ile osób wyświetla ich filmy? Co publikują uczestnicy konkursu? Oto lista dziesięciu kont na Tik Toku, które warto obserwować.

Tik Tok: 10 najlepszych kont gwiazd Eurowizji

10. Mans Zelmerlow 

Zwycięzca Eurowizji 2015 to początkujący tiktoker. Choć na swoim koncie zamieścił do tej pory tylko siedem filmów, już odniósł spory sukces. Artysta był aktywny głównie w okresie kwarantanny spowodowanej epidemią koronawirusa, kiedy to Tik Tok przeżywał drugą młodość. Najpopularniejszy materiał Zelmerlowa wyświetlono 1,3 miliona razy. Gospodarz Eurowizji 2016 najbardziej upodobał sobie challenge’e, które wykonuje wraz z małżonką. Na profilu Mansa zobaczymy go głównie w zabawnych scenach i nieco pokazującego swoje życie prywatne.

https://www.instagram.com/p/B-uNtkfFDOq/

9. Dadi Freyr

Choć na Tik Toku nie publikuje regularnie, jego nagrania zwróciły zainteresowanie nie tylko fanów Eurowizji. Jego konkursowa piosenka, Think About Things tuż po finale selekcji stała się trendem na Tik Toku. Użytkownicy aplikacji chętnie wcielali się w Dadiego Freyra, naśladując popularną choreografię, którą artysta zaprezentował podczas Söngvakeppnin. Na oficjalnym koncie piosenkarza znajdziemy niewiele filmów, choć stara się on regularnie przygotowywać kolejne publikacje, w których w muzyczny sposób pokazuje swoją codzienność.

8. Duncan Laurence

Ostatni zwycięzca Eurowizji również należy do tej grupy tiktokerów, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w aplikacji. Artysta planuje jednak ją lepiej poznać, o czym świadczy choćby seria filmów do jego utworu Love Don’t Hate It. W ten sposób piosenkarz najprawdopodobniej próbuje stworzyć nowy trend polegający na pokazaniu tych sytuacji, na które nie jesteśmy przygotowani.

7. Eleni Foureira

Świetna sylwetka i zgrabne ruchy – tak w skrócie możemy podsumować filmy na koncie Eleni Foureiry. Reprezentantka Cypru z Eurowizji 2018 na Tik Toku głównie nagrywa choreografie do znanych utworów lub najnowszych trendów. Co więcej, sama próbuje wykreować własny, tańcząc do jej najnowszego singla, pt. Temperatura.

https://www.instagram.com/p/CBp7pxcgIbL/

6. Kristian Kostow

Konto młodziutkiego Bułgara, to misz-masz wszystkich treści, które pojawiają się na Tik Toku. Znajdziemy tam zarówno wokalne popisy uczestnika Eurowizji 2017, popularne choreografie, ale także scenki sytuacyjne. Kristian Kostow nagrywa również popularne wideo, w których dzieli się z fanami informacjami, jakie utwory zna i słucha, czy jakie rzeczy woli.

5. Netta

Na profilu zwyciężczyni Eurowizji 2018 znajdziemy głównie fragmenty jej teledysków lub wykonania różnych utworów z wykorzystaniem samplera. Ten stał się jej znakiem rozpoznawczym już na etapie jej udziale w HaKokhav HaBa. Ostatnie filmy nawiązują do jej najnowszego singla, Cuckoo, którego mogliśmy usłyszeć podczas Światła dla Europy. Artystka nagrywa jego różne wykonania, np. w akompaniamencie katarynki czy we współpracy z Sapir Sabann, wraz z którą zachęca do przesyłania innych coverów piosenki.

View this post on Instagram

When I heard @sapirsabann sing my Cuckoo my heart fucking exploded. It’s like it means a totally different thing to her, and I couldn't stop my tears at the first time I heard her. I think it's the first song of mine that people can actually sing, so lets do a little CHALLENGE. Sing Cuckoo (you can do it with a piano, with a guitar or acapella) tag me ,and my favorites ones will be featured here. The winner will be featured in the next #nettasoffice ❤️ כששמעתי את ספיר שרה את קוקו הלב שלי פשוט התפוצץ. זה נדמה כאילו זה השיר הראשון שלי שאנשים אשכרה יכולים לשיר אותו. אני מתרגשת נורא, אז יש לי חשק לאתגר אותכם 🙂 תתייגו אותי כשאתם שרים את קוקו, הביצועים שהכי נגעו בי יעלו פה, והזוכה הגדול יתארח בפרק הבא של ״נטעז אופיס״ ❤️

A post shared by Netta Barzilai (@nettabarzi) on

4. Bilal Hassani

Reprezentant Francji na Eurowizji 2019 przyciąga swoją barwnością. Na jego Tik Toku nie ma nudy. Znajdziecie tu przede wszystkim filmy, w których Bilal i jego znajomi tworzą układy choreograficzne do znanych piosenek. Co ciekawe, na każdym z nich Bilal ma zupełnie inną fryzurę. Jeżeli uczysz się francuskiego i chcesz podszlifować język, profil Bilala jest właśnie dla Ciebie. Większość nagrywanych przez artystę scenek realizowanych jest właśnie po francusku. Łącznie zaufało mu prawie 700 tysięcy użytkowników, które obserwuje konto Bilala, a najbardziej popularny tiktok, gdzie influencer wykonuje taniec do utworu Shakiry Hips Don’t Lie, doczekał się ponad 3 milionów wyświetleń.

3. Lena Meyer-Landrut

Dla triumfatorki Eurowizji 2010 Tk Tok nie jest nowością. Piosenkarka jest obecna na platformie od października zeszłego roku. Do tej pory wszystkie jej filmy polubiono aż 9 milionów razy. Głównie znajdziemy tam śmieszne tiktoki, w których artystka traktuje codzienność z przymrużeniem oka. Ogromną popularnością cieszy się wideo, w którym Lena przeobraża się w dziewczynę, którą Europa pokochała 10 lat temu. Inne uczesanie, inny makijaż, oryginalny strój z Oslo i Satellite w tle. Taki prezent wokalistka sprawiła fanom dokładnie w dziesiątą rocznicę eurowizyjnego występu.

2. Cleo

W zestawieniu nie mogło zabraknąć gwiazdy z Polski. Wśród byłych reprezentantów naszego kraju na dorosłej Eurowizji, prym na Tik Toku wiedzie Cleo. Piosenkarka zgromadziła ponad dziewięć milionów polubień wszystkich filmów, a najbardziej popularny obejrzano ponad dwa miliony razy. Na koncie Cleo znajdziemy kulisy trasy koncertowej czy realizacji jej teledysków oraz szereg śmiesznych gagów, które pokazują pozytywne nastawienie do życia i zwariowany charakter artystki.

https://www.instagram.com/p/CB74YCeA7S3/

1. Little Big

Prawdopodobnie rekordziści wśród uczestników Eurowizji pod względem popularności na Tik Toku. Choć na ich profilu znajdziemy zaledwie 24 materiały, łącznie polubiono je 13,7 miliona razy. Zespół obserwuje 2,8 miliona użytkowników, a liczba wyświetleń filmów osiąga nawet 35 milionów. Ekscentryczny obraz grupy, który widzimy w jej teledyskach, zobaczymy także na Tik Toku. Rosyjska formacja prezentuje tam głównie niecodzienne scenki nawiązujące do utworów z ich repertuaru, np. Go Bananas czy Uno. Jeśli chodzi o ten ostatni, polecamy film, w którym Ilija Prusikin, lider zespołu, wciela się w rolę wokalistki, Soni.

Tik Tok a gwiazdy Eurowizji Junior

Na zakończenie naszego przeglądu warto dodać, że pod względem liczby polubień postów, wszystkich artystów eurowizyjnych przebija… Roxie Węgiel. 15-latka z Jasła osiąga rekordowe statystyki. Obserwuje ją już prawie milion użytkowników, a wszystkie filmy polubiono prawie 19 milionów razy. Takie wyniki mogą zadziwiać, choć z drugiej strony warto pamiętać, że konta na portalu zakładają głównie rówieśnicy Roksany, stąd pewna łatwość w dotarciu do odbiorców. Na koncie zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018 zobaczymy materiały, które pokazują zarówno sceniczne życie młodej wokalistki, jak i jej zwykłą codzienność.

Co ciekawe, dużo mniejszą popularnością cieszą się tiktoki Viki Gabor. Z ciekawostek warte odnotowania jest jedno z ostatnich nagrań, w którym piosenkarka wykonuje choreografię do najnowszego utworu Carli – również uczestniczki Eurowizji Junior 2019.