Na zdjęciu: Erika Vikman - uczestniczka Uuden Musiikin Kilpailu 2020 - Finlandia

Eurowizja 2020 już za ponad 4 miesiące, a fani już prawie w pełni delektują się sezonem selekcyjnym. Jak co tydzień, przychodzimy do Was z krótkim podsumowaniem ostatnich 7 dni. Sprawdźcie, czym żyła Europa!

Azerbejdżan

Azerski nadawca iTV rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń utworów na Eurowizję 2020. Zarówno kompozytorzy, jak i muzycy muszą przesłać nagrania utworów i teksty piosenek na adres nadawcy wraz z dodatkowymi informacjami o sobie. Termin składania zgłoszeń upływa 7 lutego 2020 roku. Mimo, że nie znamy postępów prac nad wyborem reprezentanta do Eurowizji, z portali społecznościowych wiemy, że kilku artystów zgłosiło już swoją chęć udziału w konkursie. Wśród nich znajdują się m.in popularny wokalista Murad Arif, czy bracia Rauf i Faik.

Dania

Poznaliśmy pierwszą trójkę finalistów Dansk Melodi Grand Prix, selekcji, które już 7 marca wyłonią reprezentanta Danii.  W przyszłym tygodniu nadawca przedstawi kolejnych siedmiu artystów, którzy uzupełnią finałową stawkę. W finale na pewno wystąpią: Kenny Duerlund i jego utwór Forget It All, Ben & Tan zaśpiewają Yes, a Sander Sanchez wystąpi z utworem SCREENS. 

Finlandia

Niedawno fiński nadawca YLE zaprezentował szóstkę uczestników selekcji Uuden Musiikin Kilpailu (UMK) 2020. Zgodnie z zapowiedzią w każdy dzień roboczy od 24 do 31 stycznia, będą publikowane konkursowe piosenki. W zeszłym tygodniu poznaliśmy dwie pierwsze propozycje. Wśród nich znajduje się kontrowersyjna Erika Vikman z utworem Cicciolina, oraz zwyciężczyni fińskiego X- Factora Tika Liljegren, która wykona utwór I Will Let My Heart Break. Kolejne piosenki będą publikowane o 23 czasu środkowoeuropejskiego.

Finlandia: znamy uczestników Uuden Musiikin Kilpailu 2020. Kto zaskoczy?

Litwa

Ostatni ćwierćfinał Pabandom iš naujo jest już przeszłością. Do półfinału awansowała połowa artystów, których mieliśmy przyjemność (albo czasem nie) usłyszeć w sobotni wieczór: Aiste Pilvelyte, Evgenya Redko, KaYra, The Roop, Rokas Povilius oraz zespół The Backs. Po swoim wystąpieniu, do grona faworytek dołączyła Evgenya Redko, która zaprezentowała utwór Far.

https://www.instagram.com/p/B7wl7ocHfDp/?utm_source=ig_web_copy_link

Norwegia

Za nami trzeci półfinał Melodi Grand Prix. Na scenie w stolicy kraju, w Oslo, wystąpili:

  • Sie Gubba – Kjær Du (Magne Almås, Petter Øien)
  • Alexandru – Pink Jacket (Ruben Markussen)
  • Kristin Husøy – Pray For Me (Roel Rats, Kristin Husøy)
  • Thomas Løseth feat. Erika Norwich – Vertigo (Idar Sørensen)

Kolejną finalistką okazała się Kristin Husøy, która w ostatecznym pojedynku pokonała fokowy zespół Sie Gubba. Dołączy ona do finałowego składu norweskich preselekcji, czyli artystów takich jak: Akuvi, Didrik &Emil Solli-Tangen, Sondrey, Tone Damli, Ulrikke Brandstorp (automatyczni finaliści) oraz do zakwalifikowanych artystów dwóch półfinałów – Raylee i Reina Alexandra. Ponadto, zaraz po zakończeniu półfinału, poznaliśmy utwory, które będą walczyć o wygraną – już w najbliższą sobotę.

Norwegia: posłuchaj piosenek z 4. półfinału Melodi Grand Prix 2020. Kto zasługuje na awans?

Mołdawia

TRM – mołdawska telewizja publiczna – opublikowała utwory zakwalifikowane do krajowych selekcji do Eurowizji 2020, które można było przesyłać do 17 stycznia. Do selekcji zakwalifikowano 36 utworów, co jest najlepszym wynikiem od dwóch lat. W zeszłym roku w stawce mieliśmy jedynie 28 kompozycji. Z kolei w 2018 roku regulamin spełniało tylko 26 utworów z 28 nadesłanych zgłoszeń. Czy dzięki dużemu zainteresowaniu, Mołdawia powróci do świetnych wyników z lat 2017-2018?

Mołdawia: znamy stawkę wewnętrznych selekcji

Malta

Zwyciężczyni Eurowizji Junior 2015 i kandydatka do reprezentowania Malty podczas Eurowizji 2020 – Destiny Chukunyere – dalej w grze! Artystka, dzięki świetnemu wykonaniu utworu He lives in you z drugiej odsłony filmu Król Lew, zapewniła sobie miejsce w półfinale X Factor Malta, który już w najbliższą niedzielę.

Izrael

Kolejne odcinki HaKokhav HaBa za nami. Uczestnicy wykonywali utwory Idana Raichela (Interval Act Tel Awiw 2019) i to właśnie jego bogatej twórczości, poświęcone były dwa odcinki show. Ku zaskoczeniu widzów z programem pożegnał się Dorel Sa’adon, natomiast swoją pozycję umocniła jedna z faworytek – Eden Alene, która wykonała ulubiony utwór fanów Eurowizji – czyli Fuego (Cypr 2018).

Izrael: znamy stawkę HaKokhav HaBa! Kto pojedzie na Eurowizję?

Miniony tydzień przyniósł nam sporo nowych utworów i trochę zaskoczeń. Najbliższy, zaowocuje publikacją utworu hiszpana Blasa Canto Universe (30 stycznia) oraz nie jedną niespodzianką.

Eurowizja 2020: gdzie? kiedy?

Eurowizja 2020 odbędzie się 1214 i 16 maja w Rotterdamie. 65. Konkurs Piosenki Eurowizji poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy powracają Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra. W 2019 roku Polskę reprezentował zespół Tulia z utworem Fire of love (Pali się).

Śledź preselekcje wspólnie z fanami Eurowizji i nie przegap żadnych newsów. Dołącz do naszej grupy – Warsaw Calling!