To był tydzień - Tom Leeb, reprezentant Francji na Eurowizji 2020, fot. oficjalny fanpage artysty

Za nami emocjonujący tydzień pełen informacji. Fani Eurowizji żyli w ostatnich dniach głównie ogłoszeniem stawki programu Szansa na Sukces. W weekend z kolei odbyły się odcinki formatów selekcyjnych w Izraelu, na Litwie, na Malcie, w Norwegii i w Słowenii. Co jeszcze działo się w ostatnim tygodniu? Sprawdź nasze podsumowanie!

Trwają nagrania programu Szansa na Sukces, w których wystąpi 21 wykonawców. Już na początku tygodnia pierwsi uczestnicy publikowali na swoich kontach w mediach społecznościowych potwierdzenia wzięcia udziału. W ostatni weekend fani konkursu przerzucali się spekulacjami na temat tego, kto powalczy o wyjazd do Rotterdamu. Dziś już znamy niemal pełną listę artystów, którzy są gotowi reprezentować nasz kraj na Eurowizji 2020.

Szansa na Sukces: znamy niemal wszystkich uczestników [LISTA]

To był tydzień: wyniki selekcji

Za nami drugi weekend z selekcjami. Otworzył go półfinał Melodi Grand Prix, w którym wystąpili artyści z Norwegii Wschodniej. Po raz kolejny wielu obserwatorów narzekało na nisko poziom artystyczny prezentowany przez uczestników. Czytelnicy eurowizja.org komentujący selekcje w grupie Warsaw Calling podzielili opinię norweskiej publiczności. Ich zdaniem najlepszy okazał się Rein Alexander, który najpierw pokonał ekscentryczną wokalistkę, Jæger, a następnie duet Kim Wigaard & Maria Mohn. Rein nazywany żartobliwie „wikingiem” lub „szwedzkim Rogerem Pontare” został siódmym finalistą norweskich selekcji. Tymczasem znamy już stawkę 3. półfinału Melodi Grand Prix.

Litewskie Pabandom iš naujo jak co tydzień zaskoczyło nas różnorodną stawką. Największą uwagę naszych czytelników przykuł wygląd sceniczny Alena Chicco. Artysta ubrany był w strój przypominający przebranie superbohatera oraz miał pomalowane oczy w kontrastujących ze sobą czernią i różem. Odcinek zdecydowanie wygrała Monique z interesującą kompozycją Make Me HumanOprócz niej do półfinału awansowali: wspomniany wcześniej Alen Chicco (Somewhere Out There), Kristina Jure (My Sound of Silence), Viktorija Miškūnaitė (The Ocean), Germanas Skoris (Chemistry (Breaking Free)) oraz Ruta Loop (We Came From the Sun).

Ciekawie zakończyły się także selekcje Ema FREŠ, które miały na celu wyłonienie dwóch najlepszych debiutantów, którzy powalczą wraz z dzisięcioma wcześniej wybranymi artystami o reprezentowanie Słowenii na Eurowizji. Choć nie należeli do faworytów, to właśnie to Saška i grupa Parvani Violet pokonali konkurencję i wystąpią w finale EMA.

To był tydzień: X-Factor Malta i HaKokhav HaBa

Za nami pierwsze odcinki izraelskiego HaKokhav Haba. W sobotę z programu odpadł, Avihu Pinhasov. Zostało zatem w stawce już tylko 12 wykonawców. W niedzielę wystąpiło 9 z nich, z czego najsłabszy wynik uzyskał Omer Eliyahu (48%) i to on jest typowany do opuszczenia programu w poniedziałek. Wszystko w rękach jurorów, którzy mogą ratować artystów. Zwycięzcę formatu, a zarazem kolejnego reprezentanta Izraela, poznamy 4 lutego.

Na Malcie drugi odcinek zmagań na żywo w ramach formatu X-Factor. Fani Eurowizji, tak jak w zeszłym tygodniu, najmocniej trzymali kciuki za zwyciężczynię Eurowizji Junior 2015, Destiny Chukunyere. Ta wyśmienicie i w pełni dojrzale zaśpiewała legendarny utwór z repertuaru Glorii Gaynor, I Will Survive, bez trudu awansując do kolejnego odcinka. Decyzją widzów program opuściła Jasmine Abela, a jurorzy wyeliminowali Dav. Jr.

To był tydzień: znamy reprezentantów Francji i Macedonii Północnej

We wtorek Francja, a w środę Macedonia Północna – oba państwa uchyliły rąbka tajemnicy i podały nazwiska swoich reprezentantów. Barw trójkolorowych bronić będzie niespełna 31-letni aktor i piosenkarz, Tom Leeb. Nadawca już szuka dla niego utworu. Ponoć stacja otrzymała około 100 kompozycji. Wybrana zostanie ta, która będzie uniwersalna, emocjonalna i pozwoli na wywołanie szczególnych odczuć wśród publiki doświadczającej jej na żywo.

Z kolei wynik Tamary Todewskiej z Tel Awiwu będzie próbował pobić… jej chórzysta, Wasił Garwanliew. Choć ma na swoim koncie doświadczenie sceniczne zdobyte w Kanadzie i ponad 50 zagranych ról w spektaklach operowych, w kraju nie jest rozpoznawalny. Media wręcz sugerują zaangażowanie stronnictwa politycznego w wybór macedońskiego przedstawiciela, krytykując nadawcę za to posunięcie.

Macedonia Północna: Vasil jedzie na Eurowizję 2020 – reakcje mediów

To był tydzień: coraz więcej faktów o selekcjach

W ostatnich siedmiu dniach poznaliśmy stawkę uczestników selekcji na Islandii oraz w Portugalii. Lista uczestników Söngvakeppnin 2020 może nie imponuje, ale warto wspomnieć o tym, że do rywalizacji wraca Daði Freyr, który niemal otarł się o wyjazd na Eurowizję w 2017 roku. Wysokiego poziomu muzycznego możemy jak co roku spodziewać się w Festival da Canção. Portugalczycy ujawnili listę 16 artystów biorących udział w koncertach oraz ich konkursowe utwory. Pierwszy półfinał dopiero za miesiąc, 22 lutego. W tym tygodniu łotewski nadawca przedstawił tych wykonawców, którzy awansowali do finału Supernovej. W zestawieniu jest m.in. Samanta Tina, dla której będzie to szóste podejście do Eurowizji na Łotwie. Z kolei Australijczycy dozują napięcie i opublikowali pierwsze pięć piosenek, które usłyszymy 8 lutego podczas Australia Decides. Mimo aż trzech zapowiedzi nie poznaliśmy ostatecznie kandydatów do udziału w selekcjach ukraińskich. Ostateczna lista uczestników Vidbiru została opublikowana dzisiaj. W weekend rozpoczęły się nagrania do eurowizyjnych odcinków Szansy na Sukces. Tym samym poznaliśmy stawkę, która powalczy o reprezentowanie Polski w konkursie.

„Szansa na sukces. Eurowizja 2020”: oto wszyscy uczestnicy programu! [LISTA]

Z kolei Duńczycy więcej informacji o swoich selekcjach zdradzą dopiero w nadchodzącym tygodniu. Dziś już wiemy, że Dansk Melodi Grand Prix poprowadzą Hella Joof i Rasmus Bjerg. Poznaliśmy również piosenki, które powalczą o miejsca w radiowym półfinale w Danii. Po raz pierwszy od ponad 20 lat występom towarzyszyć będzie orkiestra. Nad wyborem reprezentanta pracują także Białorusini. Ostatnio ujawnili, że otrzymali 95 utworów. Swoją kompozycję przesłał zespół NAPOLI, wielokrotny weteran białoruskich selekcji i uczestnik polskich Krajowych Eliminacji 2016. Nie dają o sobie zapomnieć Albańczycy. Zwyciężczyni Festivali i Këngës, Arilena Ara, opublikowała na swoim Instagramie relację ze swojej podróży do Los Angeles, gdzie nagrywa nową wersję utworu Shaj. Czy nowa aranżacja zyska przychylność odbiorców?

Źródła: eurowizja.org, eurovoix.com, wiwibloggs.com