To była Eurowizja: 1962 rok z brakiem prądu i pierwszym brakiem punktów

To była Eurowizja! w sześćdziesięciolecie konkursu z 1962 roku. (fot. eurovision.tv)

Minęło sześć dekad od 7. Konkursu Piosenki Eurowizji, który wygrała Francja. W Luksemburgu zmieniły się zasady, co poskutkowało pierwszymi w historii zerowymi wynikami. Co działo się na Eurowizji 1962?

Po zwycięstwie Jean-Clauda Pascala podczas Eurowizji 1961 w Cannes, konkurs po raz pierwszy odbył się w Luksemburgu. Do Villi Louvigny w stolicy kraju przyjechało szesnaście delegacji, tyle samo, co przed rokiem. Gospodarze chcieli doścignąć Francuzów w organizacji widowiska, ale nie do końca im się to udało.

Eurowizja 1962: na zdjęciu reprezentantka Niemiec, Conny Froboess. (fot. Kurt Rohwedder, eurovision.de)

Eurowizja 1962: lights off

By eleganckiej scenografii nadać przepychu, luksemburska telewizja postanowiła udekorować scenę Eurowizji licznymi lampami oraz instalacjami imitującymi gwiazdy. Podczas transmisji na żywo okazało się jednak, że w miejscu konkursu pojawiły się problemy z dostawą prądu. Ozdoby świeciły więc tak słabo, że nie były dobrze widoczne na słabej jakości ekranach. Ponadto, światło zupełnie zgasło na scenie po występie reprezentantki Francji.

Również w trakcie występu Holendrów zrobiło się ciemno. To jednak nie kłopoty z elektrycznością przyciemniły obraz, a bardzo słaba jakość transmisji w niderlandzkiej telewizji. W rzeczywistości występ się udał, ale incydent był w Holandii sporym skandalem. Duet De Spelbrekers poznał się w trakcie robót przymusowych w trakcie II wojny światowej. Choć ich eurowizyjna Katinka stała się przebojem i Holandia liczyła na sukces, zajęli oni ostatnie miejsce z zerem punktów.

Po raz pierwszy bez punktów

Przed Eurowizją 1962 zdecydowano się wprowadzić nowe reguły głosowania. W każdym kraju obradowało dziesięcioosobowe jury, którego członkinie i członkowie mieli wskazać po trzy ulubione piosenki i przyznać im odpowiednio 3, 2 i 1 punkt. Głosy sumowano i każdy kraj oddawał punktację w tej samej skali. Poskutkowało to niewielkimi różnicami między kolejnymi w klasyfikacji piosenkami, a także pierwszymi nul points w historii Eurowizji. Na podium w żadnym kraju nie znalazły się, oprócz Holandii, utwory z Austrii, Hiszpanii oraz Belgii, którą po raz czwarty reprezentował Fud Leclerc.

Eurowizja 1962: zwyciężczyni konkursu – Isabelle Aubret z Francji, z medalem dla zwycięzców. (fot. eurovision.tv)

Sukces muzyki francuskiej

Zdecydowaną zwyciężczynią głosowania została Isabelle Aubret, która reprezentowała Francję z utworem Un premier amour. Zdobyła w sumie 26 punktów, dublując wynik swojego największego rywala, w tym otrzymując pięć najwyższych not 3 punktów. Wokalistka rok wcześniej zajęła drugie miejsce w preselekcjach, a nieudane podejścia do Eurowizji zaliczy jeszcze w 1970, 1976 i 1983 roku. Uda jej się jednak wrócić na konkurs w roku 1968 – w Londynie z piosenką La source zajęła trzecie miejsce. Urodzona w 1938 roku Aubret jest obecnie najstarszą wiekiem żyjącą osobą, która wygrała Eurowizję. Co ciekawe, jeszcze w 1962 roku gościła na Festiwalu w Sopocie, gdzie zaśpiewała francuską wersję piosenki Kuglarze i w dniu polskim zajęła trzecie miejsce.

Drugie miejsce z 13 punktami zajęło Monako. François Deguelt reprezentował ten kraj już po raz drugi – wcześniej, w 1960 roku, był trzeci. Na trzecim stopniu podium z 11 punktami znalazł się Luksemburg. Gospodarzy reprezentował również uczestnik Eurowizji 1960, Camillo Felgen, który był wtedy ostatni. Po raz pierwszy na podium były więc same utwory po francusku – potem zdarzy się to tylko w 1986 roku.

Sukcesu nie mógł świętować jednak Jean Philippe, reprezentant Szwajcarii. W 1959 roku był przedstawicielem Francji i zajął trzecie miejsce. Choć został pierwszym artystą, który wrócił na Eurowizję w barwach innego kraju niż wcześniej, tym razem był dopiero dziesiąty, ex aequo z Danią i Norwegią.

Eurowizja 1962 i jej największy hit

Najpopularniejszą piosenką, która wzięła udział w Eurowizji w 1962 roku, jest z pewnością utwór niemiecki. Propozycja Zwei kleine Italiener mówiła o włoskich emigrantach, którzy wyjechali do pracy w Niemczech i tęsknili za ukochanymi dziewczynami we Włoszech. Utwór poruszył problematykę społeczną związaną z okresem Wirtschaftswunder w RFN, ale nie zachwycił jurorów. Z 9 punktami Conny Froboess zajęła szóste miejsce. Niemniej utwór doczekał się wielu wersji językowych i ponad miliona sprzedanych kopii.

Pozostali uczestnicy

Czwarte miejsce zajęły ex aequo Jugosławia i Wielka Brytania. Wynik Loli Novaković nie zostanie przebity przez jugosławiańskich reprezentantów przez ponad dwie dekady, a Ronnie Carroll spróbuje swoich sił za rok i zajmie raz jeszcze czwarte miejsce. Siódme miejsce zajęła reprezentująca Finlandię Marion Rung. W 1973 przebije swój własny sukces i zajmie szóste miejsce, które będzie najlepszym wynikiem jej kraju aż do 2006 roku. Poza tym, artystka wygra też dwukrotnie konkurs w Sopocie – w 1974 i 1980 roku.

Eurowizja 1962: reprezentantka Austrii, Eleonore Schwarz. (fot. Wikimedia Commons)

fot. eurovision.de, eurovision.tv, Wikimedia

Exit mobile version