To była Eurowizja! 25-lecie konkursu w 1980 roku

Eurowizja 1980: Johnny Logan podczas preselekcji w Irlandii. (fot. RTE)

Eurowizja w 1980 roku świętowała 25. edycję. Organizacja konkursu zawisła jednak na włosku, a ostatecznie zakończyła się wygraną irlandzkiej legendy. W kolejnej części cyklu To była Eurowizja! przenosimy się do Hagi.

25. Konkurs Piosenki Eurowizji stanął pod znakiem zapytania, kiedy poprzedni zwycięzcy odmówili udziału. Na skromną organizację zgodziła się Holandia, a konkurs zapisał się w historii dzięki kilku niezapomnianym momentom.

Eurowizja 1980 odbyła się w Hadze w Holandii. (fot. EBU)

Brak chętnych do organizacji

W 1979 roku Konkurs Piosenki Eurowizji drugi raz z rzędu wygrał Izrael. Zwycięzców nie było jednak stać na ponowną organizację, dlatego zaczęły się poszukiwania nadawcy, który ugości jubileuszową, 25. edycję Eurowizji w 1980 roku. Odmówiło brytyjskie BBC, a prawdopodobnie także stacje z Hiszpanii, Francji i Niemiec, które zajęły kolejne miejsca za Izraelem. Ostatecznie na organizację zgodziła się telewizja NOS z Holandii, sprowadzając konkurs do Hagi.

Eurowizja trafiła w to samo miejsce, gdzie odbyła się w 1976 roku, a odtworzony został nawet projekt sceny. W bardzo skromnej oprawie konkurs niemal całkowicie po niderlandzku poprowadziła Marlous Fluitsma. Podczas głosowania łączyła się z każdym krajem, trzymając w ręku inny model telefonu. Z kolei każdy występ zapowiadali krótko gościnni prezenterzy w językach narodowych – w przypadku Irlandii był to język irlandzki, choć utwór wybrzmiał po angielsku.

Eurowizja 1980: przewodnik po konkursie z logotypami uczestniczących nadawców. (fot. Archiwum EBU / Eurovision.tv)

Merhaba, Maroko!

Organizatorzy zdecydowali, że konkurs odbędzie się 19 kwietnia. Tego samego dnia wypadał Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tego względu Izrael wycofał się z udziału – to jedyna edycja w historii, w której nie wystąpił poprzedni zwycięzca. Podobno Europejska Unia Nadawców rozważała, by niedoszli reprezentanci kraju, grupa Ha’ahim we Ha’ahajot z utworem Pizmon chozer, mogli wystąpić na żywo z Izraela. Takie rozwiązanie nie doszło jednak do skutku.

W obliczu rezygnacji Izraela do udziału po rocznej przerwie wróciła Turcja, jak i zadebiutowało Maroko. Start pierwszego afrykańskiego kraju na Eurowizji budził duże zainteresowanie. Jego reprezentantką była Samira Bensaid z utworem Bitakat hob w również debiutującym w konkursie języku arabskim. Marokańska propozycja zdobyła jedynie 7 punktów od Włoch i zajęła przedostatnie miejsce, ale Samira i tak rozwinęła karierę. Dziś jest jedną z największych gwiazd w krajach arabskich. Jury w Maroko przyznało swoje 12 punktów Turcji, której utwór mówił o ropie naftowej.

Eurowizja 1980: kim byli uczestnicy?

Przy powrocie Turcji i debiucie Maroka oraz rezygnacjach Izraela i Monako, liczba uczestników konkursu utrzymała się na poziomie 19 państw. Gospodarzy reprezentowała Maggie MacNeal z duetu, który wystąpił na Eurowizji 1974. W Hadze zaśpiewała o urokach tytułowego Amsterdamu i zajęła 5. miejsce. Greckie eliminacje wygrała Anna Vissi i zaprosiła do wspólnego występu w utworze Autostop grupę Epikuri, która była druga. Szwajcarię reprezentowała Paola del Medico (Eurowizja 1969), poprawiając 5. miejsce na lepsze o jedno oczko.

W brytyjskich preselekcjach przydarzył się remis, w którym ostatecznie grupa Prima Donna pokonała wokalistkę Maggie Moone. W Hadze Brytyjczycy zajęli 3. miejsce. Remisem zakończyło się też norweskie Melodi Grand Prix. Ponowne głosowanie dało zwycięstwo duetowi reprezentującemu kulturę Sámi. Francuzi po raz pierwszy w historii postawili na zespół – grupa Profil zajęła 11. miejsce. Z kolei belgijska grupa Telex z parodiowym występem do utworu Euro-Vision liczyła z przekąsem na ostatnie miejsce, ale skończyła trzecia od końca.

Niemieccy weterani Eurowizji, Ralph Siegel i Bernd Meinunger, skomponowali utwór Papa Pengouin z Luksemburga. Bliźniaczki Sophie i Magaly zajęły 9. miejsce, ale osiągnęły wielki sukces komercyjny we Francji. Druga propozycja od tych samych twórców poradziła sobie znacznie lepiej. Katja Ebstein w barwach Niemiec zaśpiewała utwór Theater i zajęła 2. miejsce. Wcześniej dwukrotnie (1970 i 1971) była trzecia, co czyni ją najbardziej utytułowaną uczestniczką Eurowizji, której nie udało się wygrać.

Eurowizja 1980: Katja Ebstein z Niemiec zajęła drugie miejsce. (fot. Hans van Dijk / Anefo, domena publiczna)

Johnny Logan zwycięża

O 15 punktów niemiecką reprezentantkę wyprzedził Johnny Logan. Zdobył siedem razy najwyższą notę 12 punktów i z sumą 143 punktów dał Irlandii drugie zwycięstwo. Urodzony w Australii wokalista był wtedy debiutantem, a na Eurowizję trafił za drugim podejściem – rok wcześniej był trzeci w eliminacjach. Utwór What’s another year? skomponował Shay Healy, który tytułową frazę usłyszał od przypadkowego mężczyzny w barze.

Po zwycięstwie piosenka stała się europejskim przebojem, dochodząc na pierwsze miejsce UK Single Charts, gdzie pozostała przez dwa tygodnie. Johnny Logan kontynuował sukces w Irlandii i innych krajach. Wrócił na Eurowizję jako wykonawca w 1987 roku i jako pierwszy w historii wygrał ponownie, a także wystartował jako kompozytor utworów Lindy Martin. Współpraca dała 2. miejsce w 1984 i zwycięstwo w 1992 roku.

źródła: eurovisionworld.com, Wikipedia, NOS, eurovision.tv; fot. EBU

Exit mobile version