To była Eurowizja: 1981 rokiem hitów

Eurowizja 1981 Bucks Fizz Wielka Brytania

Eurowizja 1981: zwycięski występ zespołu Bucks Fizz z Wielkiej Brytanii, fot. youtube.com

Dokładnie 40 lat temu odbył się 26. finał Konkursu Piosenki Eurowizji. To zatem idealna okazja, by sobie go przypomnieć w ramach cyklu To była Eurowizja! Zapnijcie pasy, bowiem lecimy do Irlandii. Eurowizja 1981 – czas, start!

Eurowizja 1981: kto wystąpił?

Dzięki zwycięstwu Johnny’ego Logana w 1980 roku, Eurowizja po dziesięciu latach wróciła do Irlandii. W konkursie z 1981 roku wzięło udział 20 państw. Niewielkie Simmonscourt Pavilion ochraniało wielu żołnierzy i cywili – m.in. dlatego, że reprezentanci Wielkiej Brytanii dostali groźby od terrorystycznej Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Konkurs poprowadziła Doireann Ni Bhriain. Początkowo do stawki miało powrócić Monako, do czego jednak nie doszło, a kraj na Eurowizję powrócił dopiero w 2004 roku. Powróciły jednak Jugosławia i Izrael, wycofały się zaś Maroko i Włochy. W 1981 roku na Eurowizji zadebiutował za to Cypr.

Warto wspomnieć o kilku powracających artystach. Reprezentant Luksemburga, Jean-Claude Pascal, wygrał cały konkurs w 1961 roku. Czwarty raz pojawili się reprezentanci Szwajcarii – trio Peter, Sue and Marc (wcześniej wystąpili w 1971, 1976 i 1979 roku). Co ciekawe, za każdym razem prezentowali piosenkę w innym języku! Tommy Seebach reprezentował Danię w 1979 roku, a Björn Skifs Szwecję w 1978. Austriak Marty Brem był członkiem zespołu Blue Danube (Eurowizja 1980), członkini irlandzkiej formacji SheebaMaxi – reprezentowała swój kraj w 1973 roku, a Cheryl Baker z kwartetu Bucks Fizz, wystąpiła na Eurowizji 1978 w grupie Co-Co.

Eurowizja 1981: trzymające w napięciu głosowanie

Czterdzieści lat temu obowiązywał już nam znany system głosowania, tj. punkty od jednego do ośmiu, dziesiątka oraz upragnione douze points. Niemałe zamieszanie wprowadziła Jugosławia. Podająca punkty z tego kraju Helga Vlahović – późniejsza współprowadząca konkurs w 1990 roku – najpierw nie mogła złapać kontaktu z Ni Bhriain, a potem spytana o punkty stwierdziła, że… ich nie ma.

Dopiero ostatnie, szwedzkie punkty wyłoniły zwycięzcę. Żeby Wielka Brytania wygrała, potrzebowała zdobyć 5 punktów. Żeby zwyciężyły Niemcy, będące na drugim miejscu, musiały zdobyć co najmniej albo 12 punktów przy 4 brytyjskich, albo 10 punktów przy 2 brytyjskich etc. Szwecja jednak zdecydowała inaczej. Faktycznie niemieckie Johnny Blue uzyskało najwyższą możliwą notę, jednak grupa Bucks Fizz i ich Making Your Up Mind dostała aż 8 punktów, co zabezpieczyło ich zwycięstwo.

Rok 1981 obfitował w wiele fantastycznych propozycji. Każdy znajdzie tam coś dla siebie – są tam i ballady, i piosenki żywcem wyjęte z najlepszych dyskotek. Wiele utworów stało się hitami w swoich krajach (a niekiedy i poza nimi). Zdecydowanie warto poznać ten rocznik, choćby tutaj!

Źródła: diggiloo.net, eurovision.tv, youtube.com

Exit mobile version