To była Eurowizja: zwycięstwo polskiego hitu w 1982 roku?!

Eurowizja 1982 Nicole Eleni

Eleni i Nicole, zwyciężczyni Eurowizji 1982, fot. plejada.pl, schlagerplanet.com

W kolejnym odcinku cyklu To była Eurowizja przenosimy się w czasie do 1982 roku. Cóż w nim było takiego specjalnego? Otóż konkurs po raz pierwszy wygrały Niemcy, a sama piosenka stała się ogromnym hitem, który część Polaków zna jednak w zupełnie innej wersji.

Finał 27. Konkursu Piosenki Eurowizji odbył się w Harrogate, które możemy porównać wielkością do Gliwic. Konkurs zawędrował tam dzięki zwycięstwu grupy Bucks Fizz w 1981 roku. W tym uzdrowiskowym mieście to Centrum Międzynarodowe pełniło zaszczytną rolę obiektu, w którym zmagania artystów oglądało na żywo dwa tysiące widzów.

Eurowizja 1982: kto wystąpił?

Na brytyjskiej scenie zaprezentowali się artyści z 18 państw. Jako druga z kolei miała wystąpić Grecja, lecz – choć miała już wybraną piosenkę – wycofała się z konkursu na kilka tygodni przed koncertem. Widzowie nie zobaczyli również reprezentacji Francji. Szef sekcji rozrywki francuskiego nadawcy Pierre Bouteiller stwierdził, że:

Brak talentu i przeciętność piosenek okazały się być denerwującymi. [Eurowizja to] pomnik szaleństwa, bzdura!

Mimo tak ostrych słów Francuzi wrócili do konkursu już w kolejnym roku. W 1982 roku podczas każdej pocztówki, czyli filmiku poprzedzającego występ, odgrywano fragment hymnu danego państwa (za wyjątkiem Wielkiej Brytanii, gdzie można było usłyszeć pieśń patriotyczną Land of Hope and Glory). Dzięki temu wielu fanów z Polski jest dość zaskoczonych, że jugosłowiańskie Hej, Sloveni brzmi niemal identycznie jak… Mazurek Dąbrowskiego. Hymn Jugosławii powstał bowiem na bazie naszego.

Eurowizja 1982: znane twarze

Konkurs z 1982 roku obfitował w wiele eurowizyjnych powrotów. W barwach Belgii zaśpiewała Stella Maessen, która była też członkinią belgijskiego Dream Express pięć lat wcześniej, a w 1970 roku reprezentowała swoją ojczystą Holandię w ramach Hearts of Soul. Greczynkę Anę Wisi (Annę Vissi) fani Eurowizji poznali w 1980 roku, tym razem jednak reprezentowała Cypr, z którego pochodzi. Po latach powróci na eurowizyjną scenę z piosenką Everything, którą będzie bronić barw Grecji w 2006 roku.

Ana Wisi (Anna Vissi), reprezentantka Grecji na scenie w Atenach podczas Eurowizji 2006, fot. youtube.com

Małżeństwo Anity SkorganJahna Teigena również na stałe wpisało się w historię Eurowizji z tamtych lat. Norwegowie reprezentowali kraj w latach 1977-1979 (Anita w latach nieparzystych, Jahn zaś w 1978 roku). Dodatkowo Jahn powrócił jako solista w następnym roku, a Anita była jego chórzystką, podobnie jak w 1981 roku. Swoją eurowizyjną karierę zakończyła w 1988 roku, komponując norweską propozycję. Fatima PadinhaTeresa Miguel, członkinie grupy Doce, reprezentowały Portugalię w 1978 roku w ramach grupy Gemini. Podobnie jak Sally Ann Triplett, członkini Bardo, a w 1980 roku członkini Prima Donny.

Eurowizja 1982: przebieg głosowania

Trzydzieści osiem lat temu obowiązywał już system głosowania, jaki znamy ze współczesnych Eurowizji (tj. 12, 10 i 8-1 punktów). Podawano już też punkty od najmniejszych do słynnego douze points (podczas wcześniejszych edycji podawano punkty w kolejności występów – często mogliśmy usłyszeć najpierw duże punkty, a potem te mniejsze).

W 1982 roku już od samego początku prowadziła reprezentantka Niemiec – Nicole. Piosenkarka nie zdobyła punktów jedynie z  Luksemburga, ale udało jej się zdobyć większość możliwych „dwunastek”, dokładnie 9 najwyższych not z 17 możliwych.

Po dwie „dwunastki” zdobyły Cypr, Izrael, Szwajcaria i Wielka Brytania, a jedną – Jugosławia. Niemcy wygrały pierwszy raz w historii, przy okazji zdobywając najwyższą przewagę punktową w historii: na każdy punkt zdobyty przez Izrael (który zajął drugie miejsce), Niemcy otrzymały 1,61 pkt. Ten rekord został dopiero pobity w 2009 roku (1,78 pkt Norwegii na każdy punkt Islandii). Warto wspomnieć, że podczas niemieckiego finału narodowego Nicole pokonała m.in. Severine (zwyciężczyni Eurowizji 1971 dla Monako), Mary Roos (Niemcy 1972 i 1984) czy Paolę (Szwajcaria 1969 i 1980).

Eurowizja 1982: Niemcy śpiewają o pokoju

Niemieckie zwycięstwo scementowało eurowizyjne więzi jednego z kompozytorów Ein bißchen Frieden Ralpha Siegela. Skomponował on aż 18 eurowizyjnych propozycji, z czego 13 dla reprezentantów Niemiec. Piosenka mówiła o tym, że świat potrzebuje teraz pokoju i miłości. Świat, który oglądał wojnę o Falklandy pomiędzy Argentyną i Wielką Brytanią. De facto świat stał u progu III wojny światowej, mając na uwadze sytuację w Afganistanie czy wielu częściach Afryki. Apel młodziutkiej Niemki jednak okazał się wystarczająco głośny dla jurorów. Sama piosenka miała wiele wersji językowych, co zaprezentowała Nicole.

Po zwycięstwie do swej piosenki wplotła fragmenty po angielsku, francusku i holendersku. Dalej powstały też wersje po duńsku, rosyjsku i włosku. My zaś ją doskonale znamy po… polsku!

Exit mobile version