Eurowizja 2016: Michał Szpak na scenie
Eurowizja 2016: Michał Szpak, reprezentant Polski w Konkursie, fot.: tvp.info

Dziś mijają dokładnie 4 lata od największego sukcesu Polski w ostatnim czasie. Edycja ta z wyjątkowym top 3 wzbudzała ogromne emocje. Niespełna 2 miesiące temu odświeżyliśmy te wspomnienia wspólnym oglądaniem. Pięknych wspomnień nigdy za wiele, wobec czego Eurowizja 2016 znów powraca!

Eurowizja w 2016 roku wróciła szósty raz na teren Szwecji. Konkurs był prowadzony przez ostatniego zwycięzcę – Månsa Zelmerlöwa i Petrę Mede, prowadzącą Eurowizję w 2013 roku. Konkurs odbył się w sztokholmskim Globen.

Eurowizja 2016 – kto wystąpił?

W konkursie wzięły udział 42 państwa. Na Eurowizję powróciły Bośnia i Hercegowina (powrót po 3 latach, jednocześnie ich ostatni występ w historii), Bułgaria, Chorwacja (oba powróciły po 2 latach) oraz Ukraina (powrót po rocznej przerwie). Z konkursu wycofały się jednak Portugalia i Rumunia – ta ostatnia została zdyskwalifikowana 22 kwietnia (w zasadzie 2 tygodnie przed konkursem) w związku z niespłaceniem długu wobec Europejskiej Unii Nadawców.

Do konkursu wróciło wielu znanych z wcześniejszych edycji artystów. Byli to: Ira Losco (Malta 2002), Deen (Bośnia i Hercegowina 2004), Bojan Jovović z czarnogórskiej grupy Highway (Serbia i Czarnogóra 2005 w ramach zespołu No Name), Poli Genova (Bułgaria 2011), Kaliopi (Macedonia 2012 oraz niedoszły rok 1996 – nie udało się jednak jej przejść rundy kwalifikacyjnej), Greta Salome (Islandia 2012) oraz Donny Montell (Litwa 2012). W chórkach zaś znaleźli się Sahlene (Estonia 2002, tym razem chórzystka Australii) i Martina Majerle (Słowenia 2009, tym razem chórzystka Chorwacji).

Eurowizja 2016: edycja zaskoczeń?

Polskę reprezentował wówczas Michał Szpak (później członek jury Szansy na Sukces 2020), który brawurowo wygrał Krajowe Eliminacje 5 marca 2016 r., pokonując między innymi Edytę Górniak (ESC 1994), Margaret (Melodifestivalen 2018 i 2019) czy Kasię Moś (ESC 2017). Nasz kraj trzeci raz z rzędu znalazł się w finale Eurowizji. Sam konkurs zwyciężyła Dżamala (Jamala), która zarówno u jurorów, jak i u publiczności była druga. Australia zanotowała swój najwyższy wynik – Dami Im wygrała u jurorów, a po połączeniu z czwartym miejscem u widzów, zajęła ostatecznie drugie miejsce. Najniższe miejsce podium zajął Siergiej Łazariew (Sergey Lazarev) z Rosji: wygrał on głosowanie publiczności, u jurorów był zaś dopiero piąty.

Pierwszy raz został wykorzystany nowy system głosowania: punkty zostaną przyznane zarówno od jurorów, jak i od publiczności. Z jednej strony był on bardziej sprawiedliwy, z drugiej zaś pokazał ogromny rozstrzał między upodobaniami obu gremiów. Idealnym przykładem jest Polska. Michał Szpak według jurorów zasłużył jedynie na 25., przedostatnie miejsce. Według publiczności zaś powinien być trzeci. Po zsumowaniu, Polska zajęła 8. miejsce, której jest naszym trzecim najlepszym w historii wynikiem.