To była Eurowizja! Kasia Kowalska w 1996

Kasia Kowalska podczas występu na Eurowizji 1996, fot.: screen YouTube/logo Eurowizji - EBU

Kasia Kowalska podczas występu na Eurowizji 1996, fot.: screen YouTube/logo Eurowizji - EBU

Nasz cykl To była Eurowizja! przenosi się do roku 1996, czyli dwa lata po fenomenalnym debiucie Polski. Dzięki zwycięstwu Norwegii rok wcześniej konkurs odbył się w stolicy kraju, Oslo. Wśród 23 artystów, którzy stanęli do walki o muzyczne zwycięstwo, była dobrze już w Polsce znana Kasia Kowalska. Jej piosenka Chcę znać swój grzech nie znalazła się wprawdzie w dziesiątce najlepszych, ale i bez tego kariera młodej wokalistki szybko nabrała rozpędu.

41. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 18 maja 1996 roku w stolicy Norwegii, Oslo, a to dzięki zwycięstwu norweskiej piosenki rok wcześniej. Telewizja NRK zaczęła organizację konkursu od wywołania skandalu ogłaszając, że pominie w transmisji moment pojawiania się dyrygentów orkiestry. Miało to przynieść oszczędność czasu, ale skończyło się strajkiem. Na szczęście spór rozstrzygnięto polubownie i Eurowizja 1996 odbyła się bez zakłóceń.

Eurowizja 1996: organizacyjne zmiany

Aż 29 państw chciało wziąć udział w Eurowizji 1996 (nie licząc gospodarzy konkursu), ale ze względu na tak dużą liczbę ochotników wprowadzono preselekcje. W ten sposób wyeliminowano z dalszej rywalizacji Izrael, Danię, Węgry, Rosję, Macedonię Północną, Rumunię oraz Niemcy. Rozczarowało to zwłaszcza tych ostatnich i była to jak dotąd jedyna absencja Niemiec na Eurowizji.

Po raz pierwszy wykorzystano podczas tej Eurowizji wirtualną tablicę, na której wyświetlały się punkty. Z kolei podczas niektórych występów zastosowano cyfrowe filtry. Natomiast uczestnicy usłyszeli przed występami pozdrowienia nagrane przez prezydentów, premierów bądź ministrów swoich państw. Jednym z prowadzących konkurs był Morten Harket, członek grupy A-ha, która zdobyła popularność w latach ’80 ubiegłego wieku.

Kasia Kowalska z bardzo osobistą piosenką

To był trzeci start Polski w Konkursie Eurowizji, a zaproszenie do reprezentowania kraju przyjęła Kasia Kowalska. Prawie 23-letnia wówczas wokalistka miała na koncie już pierwsze sukcesy, w tym płyty Gemini i Koncert inaczej (w 1997 obie wyróżnione podwójną platyną). Cała Polska śpiewała wówczas jej hity Jak rzecz, za który otrzymała Nagrodę Publiczności i Bursztynowego Słowika na festiwalu w Sopocie, oraz A to co mam.

Piosenkę Chcę znać swój grzech napisał Robert Amirian do bardzo osobistych słów Kasi Kowalskiej, a dyrygentem orkiestry był Wiesław Pieregorólka. Już na tydzień przed Eurowizją kompozycja znalazła się na szczycie Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia. Natomiast na Eurowizji Kasia zaśpiewała z dwudziestej pozycji startowej, zgromadziła 31 punktów, co dało jej piętnaste miejsce. Dostaliśmy po 7 punktów od Turcji, Grecji oraz Bośni i Hercegowiny, po 4 od Austrii i Cypru oraz 2 punkty od Słowaków. Z kolei polskie jury przyznało najwyższą notę piosence irlandzkiej, tym samym przyczyniając się do jej sukcesu.

Kasia Kowalska podkreślała w mediach, że Eurowizję traktuje jak wyzwanie, ale nie uzależniała od eurowizyjnego wyniku swojej dalszej kariery. I ta na szczęście rozkwitła wkrótce po konkursie, przynosząc jeszcze w 1996 roku krążek Czekając na…, z którego pochodzi m.in. wielki hit Coś optymistycznego. Jej eurowizyjne Chcę znać swój grzech trafiło na płytę jednak dopiero w roku 1999. To za sprawą wydawnictwa Pełna Obaw, które zgromadziło także utwory wydawane do tej pory głównie na singlach. W kolejnych latach wokalistka cieszyła nasze serca takimi przebojami jak Straciłam swój rozsądek, Co może przynieść nowy dzień czy Antidotum. Stała się tym samym jedną z najważniejszych polskich artystek w historii.

Zwycięzcy i przegrani Eurowizji 1996

Po rocznej przerwie w wygrywaniu Eurowizji grand prix znowu powędrowało do Irlandii! To było w sumie siódme i jak dotąd ostatnie zwycięstwo Irlandczyków w konkursie. Eimear Quinn zdobyła 162 punkty z piosenką The Voice, która łączyła elementy folkowe z melodiami fletu, wiolonczeli i perkusji.

Jednak to nie zwycięska piosenka odniosła po Eurowizji komercyjny sukces, ale kompozycja z miejsca ósmego. Australijka Gina G. zaśpiewała w barwach Wielkiej Brytanii taneczny utwór Ooh aah … Just a little bit, który zdobył spory międzynarodowy rozgłos. Niewiele piosenek z Eurowizji stało się przebojami w Stanach Zjednoczonych, ale Ooh aah … Just a little bit spędziło na liście Billboard Hot100 trzydzieści tygodni, docierając najwyżej do miejsca dwunastego. W 1997 Gina G. otrzymała za to nagranie nawet nominację do nagród Grammy. Na Eurowizji 1996 zaśpiewała jednak z drugim numerem startowym, zatem brak sukcesu można wiązać z pechem przypisywanym tej pozycji.

Swój mały tryumf zanotowała też Portugalia, która zdobyła swoje rekordowe szóste miejsca. Lúcia Moniz z piosenką O Meu Coração Não Tem Cor zdobyła 92 punkty, co przyniosło jej niemałą popularność w kraju oraz wśród fanów Eurowizji. Norwegia – kraj gospodarz – zajęła w konkursie drugą pozycję, trzecia była Szwecja, ale już granicząca z nimi Finlandia znalazła się na samym dole tabeli.

Źródła: eurovision.tv, 25lat.eurowizja.org, billboard.com, grammy.com, lp3.polskieradio.pl, kasiakowalska.pl, zpav.pl, fot. screen YouTube/EBU
Exit mobile version