4 maja 1991 roku odbył się 36. Konkurs Piosenki Eurowizji. W kolejnej odsłonie cyklu To była Eurowizja przyjrzymy się, w jaki sposób rozstrzygnięto ostatecznie remis Szwecji i Francji podczas finału Eurowizji 1991 w Rzymie. Który kraj powrócił do rywalizacji? A kto zyskał uznanie wśród fanów?
Po zwycięstwie Włoch w 1990 roku dzięki Toto Cutugno i piosence Insieme: 1992 niespodziewanie kolejna edycja konkursu w 1991 roku powędrowała z Zagrzebia do Rzymu. W tym roku minęło już 31 lat od ostatniego zwycięstwa tego kraju na Eurowizji.
Eurowizja 1991: lokalizacja wydarzenia
Eurowizja 1991 pierwotnie miała odbyć się w nadmorskim kurorcie San Remo, znanym z festiwalu włoskiej piosenki, który odbywa się nieprzerwanie od 1951 roku. Jednak włoski nadawca RAI przeniósł w ostatnim momencie wydarzenie do Rzymu z powodu ciągłej niestabilności na Bałkanach spowodowanej wybuchem wojny w rozpadającej się Jugosławii. Konkurs mógł zostać odwołany ze względu bezpieczeństwa, ale jedenaście godzin przed główną transmisją podjęto decyzję o organizacji koncertu w bezpiecznej stolicy Włoch, Rzymie. Jako miejsce wykorzystano słynne studio Cinecittà, gdzie zostały nakręcone sceny do filmu Ben Hur (1959) i Quo Vadis (1951). Pocztówki wciąż przypominały pierwotne plany organizatorów, czyli San Remo. Ich motywem przewodnim były włoskie piosenki. Tym samym reprezentanci poszczególnych krajów nagrali swoje fragmenty włoskich hitów. Przeniesienie Eurowizji sprawiło, że koncert nie był do końca przygotowany i jeszcze tego samego dnia przed finałem pracowano nad planem przebiegu konkursu.
Eurowizja 1991: Eurowizja po włosku?
Gospodarzami wieczoru zostali włoscy zwycięzcy Eurowizji. Toto Cutugno, który wygrał poprzedni konkurs oraz pierwsza włoska zwyciężczyni z 1964 roku, Gigliola Cinquetti. Problem polegał na tym, że nikt nie zwrócił uwagi na to, że oboje nie potrafią mówić w oficjalnym języku Eurowizji, po angielsku lub francusku. W związku z tym cały konkurs prowadzono po włosku. To spotkało się z krytyką, ponieważ większość widzów nie rozumiała ani słowa. Największy chaos miał miejsce podczas głosowania. Prowadzący wielokrotnie nie rozumieli, który kraj otrzymał, jaką liczbę punktów. Zamieszanie pomagał rozwiązać ówczesny producent wykonawczy Frank Naef, który tłumaczył anglojęzycznej publiczności przekazywane głosy. Problemy pojawiły się również z prawidłowym wymówieniem tytułów piosenek oraz nazwisk artystów i dyrygentów.
Eurowizja 1991: przebieg koncertu
Podczas sobotniego finału rywalizowały ze sobą dwadzieścia dwa kraje. Po raz drugi od pierwszego Konkursu Piosenki Eurowizji w 1956 roku Holandia wycofała się z konkursu. Powodem był Dzień Pamięci, tradycyjnie obchodzony 4 maja. Dzięki temu Malta, która chciała powrócić już w 1990 roku, wystąpiła na eurowizyjnej scenie. Powrót po szesnastoletniej nieobecności okazał się bardzo udany. Malta, reprezentowana przez Georginę i Paulę Giordimainę, zajęła szóste miejsce. Po raz ostatni w konkursie uczestniczyła Socjalistyczna Federalna Republika Jugosławii, w 1992 roku już tylko jako Jugosławia obejmująca jedynie Serbię i Czarnogórę. Gospodarz poprzedniego roku otworzył konkurs. W barwach Jugosławii wystąpiła Baby Doll z piosenką Brasil. Zabawna prezentacja zyskała w sumie tylko jeden punkt od Malty, ale piosenka stała się eurowizyjnym hitem i była grana w wielu krajach.
Dobrze w tej edycji konkursu wypadła także Szwajcaria zajmując piąte miejsce. Kraj otrzymał punkty od wszystkich państw uczestniczących z wyjątkiem Hiszpanii i Malty. Sandra Simo wykonała Canzone per te (Song for you). Natomiast czternasty udział Grecji zrujnował saksofonista złym solowym wejściem. Dobra tego dnia forma wokalna Sofii Vossou nie uratowała występu. Na uwagę zasługuje także trio z Turcji, które rozpadło się dwa lata później. Reprezentanci wykonali swoje „dwie minuty” w zabawnej choreografii zajmując trzynaste miejsce.
Eurowizja 1991: Francja kontra Szwecja
W rezultacie głosowania zarówno Szwecja, jak i Francja zdobyły po 146 punktów. Tym samym padł remis. Po 1969 roku, kiedy wyłoniono czterech zwycięzców, EBU wprowadziła zasady rozstrzygania remisów, aby co roku nagradzać tylko jednego artystę. Oba kraje otrzymały taką samą liczbę dwunastu punktów, więc w drugiej kolejności uwzględniono liczbę dziesiątek. Szwecja zgromadziła ich pięć, natomiast Francja tylko dwie.
Carola, w tym roku świętuje okrągłą rocznicę zwycięstwa na Eurowizji. Mija właśnie 30 lat od tego triumfu. Eurowizja 1991 była trzecią wygraną dla Szwecji. Ponadto Carola uczestniczyła w konkursie już w 1983 roku z piosenką Främling. Wtedy zajęła trzecie miejsce. Próbowała także wziąć udział w edycji widowiska w Zagrzebiu w 1990 roku, przegrywając jednak w szwedzkim Melodifestivalen. W 2006 roku ponownie wystąpiła na Eurowizji i ukończyła finał na piątym miejscu z Invincible.
Źródło: escwebsblog.wordpress.com, imdb.com, victorovies.com, eurovision.tv