W kolejnym odcinku cyklu To była Eurowizja przenosimy się do roku 1997, czyli trzy lata po fenomenalnym debiucie Polski. W tym okresie nasz kraj nie tylko nie był w stanie powtórzyć sukcesu, ale nie dostawał się nawet do najlepszej dziesiątki. Nadzieje na to rozpaliła Anna Maria Jopek i prawie się udało, jednak nie był to łatwy występ.
42. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 3 maja 1997 w stolicy Irlandii, Dublinie. Wrócił tam po ledwie rocznej przerwie, gdy podczas Eurowizji organizowanej w Oslo Eimear Quinn wyśpiewała dla Irlandii rekordowe siódme zwycięstwo. Nie tak wiele zabrakło, by w 1997 Irlandia wygrała i po raz ósmy.
Eurowizja 1997 i organizacyjne zmiany
Choć w poprzednich dwóch latach liczbę uczestników nieznacznie okrojono, to w Eurowizji 1997 ponownie udział wzięło 25 państw. Jednak ze względu na większą liczbę chętnych, wprowadzono wówczas zasadę, że do finału kwalifikują się kraje z najlepszą średnią z ostatnich pięciu lat. Tym samym zabrakło miejsca dla Belgii, Finlandii, Rumunii i Słowacji. Miała nie pojawić się również Bośnia i Hercegowina, ale ostatecznie znalazła się w finale dzięki Izraelowi, który wycofał się na rok.
W tym roku po raz pierwszy zaczęto wdrażać system audio-tele, by wkrótce głosowanie w całości oddać w ręce widzów. Tym razem televoting zastosowano tylko w pięciu państwach: Wielkiej Brytanii, Szwecji, Austrii, Szwajcarii i Niemczech. W 1997 próbowano też zainteresować Eurowizją młodszych widzów, a w tym celu w ramach interval act gościnnie wystąpił popularny wówczas boysband Boyzone. Jego lider, Ronan Keating, był też współprowadzącym show.
Eurowizja 1997: Anna Maria Jopek z Polski
Na Eurowizję 1997 Telewizja Polska najpierw chciała wysłać Natalię Kukulską, jednak ta nie przyjęła zaproszenia. Do Dublina pojechała więc wokalistka jazzowa, Anna Maria Jopek – wtedy jeszcze przed falą popularności, która miała przyjść już wkrótce. Eurowizyjna piosenka Ale jestem zwiastowała bowiem debiutancki album artystki, z którego pochodził m.in. ogromny przebój Joszko Broda. Choć obie piosenki odbiegały od dotychczasowego repertuaru artystki, to jednak szybko otworzyły jej drogę do wielkiej sławy.
Anna Maria Jopek nie miała jednak przed Eurowizją szczęścia, bo tuż przed kręceniem teledysku wokalistka złamała nogę. Na na scenie Point Theatre w Dublinie wystąpiła więc w ciężkiej sukni, która nie przypadła do gustu samej artystce. Po pierwszych próbach przed konkursem piosenkę Ale jestem typowano nawet do pierwszej trójki, ale ostatecznie uplasowała się na miejscu jedenastym, zdobywając 54 punkty.
Eurowizja 1997: najgorsi i najlepsi
Jeszcze przed Eurowizją zwyciężczynią czuła się Alla Pugacheva z Rosji – do tego stopnia, że zażądała nawet limuzyny z lotniska. Ostatecznie Rosja zajęła jednak dopiero 15. pozycję. Polska wystąpiła z numerem 12, za Niemcami, a przed Estonią. Dwa państwa nie zdobyły z kolei żadnego punktu: Norwegia i Portugalia.
Zwycięstwo bezapelacyjnie przypadło Wielkiej Brytanii, która do Dublina wysłała popularną już w latach ’80 grupę Katrina and The Waves. Piosenka Love Shine A Light zdobyła łącznie rekordowe 227 punktów, otrzymując noty od wszystkich uczestniczących państw, w tym aż dziesięć najwyższych. Dystans do zajmującej drugie miejsce Irlandii wynosił aż 70 punktów. Tym samym Irlandia nie wygrała Eurowizji po raz ósmy.
* * *
Z występem Anny Marii Jopek na Eurowizji 1997 związanych jest znacznie więcej ciekawostek, a zebraliśmy je dla Was z okazji 25-lecia uczestnictwa Polski na Eurowizji. Zobaczcie, jeśli jeszcze nie mieliście okazji:
Źródło: eurovision.tv, 25lat.eurowizja.org, Eurovision media guide 1956-2004, fot. eurovision.tv/YouTube