To była Eurowizja: rok 1989 przynosi pierwsze i ostatnie w historii zwycięstwo Jugosławii

Eurowizja 1989

Zwycięzca Eurowizji 1989 - grupa Riva, fot. eurovision.tv

6 maja 1989 roku w Palais de Beaulieu w Lozannie odbył się 34. Konkurs Piosenki Eurowizji. Organizacja tego wydarzenia przypadła Szwajcarom za sprawą wcześniejszego zwycięstwa dwudziestoletniej wówczas Celine Dion podczas konkursu w 1988 roku. Jaka była Eurowizja 1989 i co działo się na eurowizyjnej scenie dokładnie 32 lata temu?

W kolejnej odsłonie cyklu To była Eurowizja wspominamy 34. Konkurs Piosenki Eurowizji, zorganizowany przez szwajcarskiego nadawcę publicznego SRG SSR. W 1989 roku w muzycznej rywalizacji wzięły udział 22 kraje, w tym powracający Cypr. Finałowy koncert 34. Konkursu Piosenki Eurowizji odbył się w Palais de Beaulieu w Lozannie i poprowadzili go Lolita Morena oraz Jacques Deschenaux.

To była Eurowizja: kto wystąpił w 1989 roku?

Szwajcaria była gospodarzem pierwszego w historii Konkursu Piosenki Eurowizji w 1956 roku. Ponownie organizacja tego muzycznego wydarzenia przypadła Szwajcarom dopiero w 1989 roku, dzięki zwycięstwu Céline Dion na Eurowizji w 1988 roku. Zwyciężczyni 33. Konkursu Piosenki Eurowizji otworzyła koncert finałowy skróconą wersją swojej zwycięskiej piosenki Ne Partez Pas Sans Moi. Zaśpiewała także swój nowy, angielskojęzyczny singiel Where Does My Heart Beat Now.

W 34. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbył się 6 maja 1989 w Szwajcarii wzięły udział 22 państwa. Podczas koncertu można było usłyszeć m.in.: Thomasa Forstnera, dwukrotnego reprezentanta Austrii z roku 1989 i 1991, gwiazdy włoskiej piosenki z San Remo – Fausto Lealiego i Annę Oxę oraz reprezentującego Niemcy Nino de Angelo. W konkursie wzięła udział także Francuzka Nathalia Pâque, której uczestnictwo wywołało niemałe zamieszanie. Najmłodsza w historii uczestniczka Eurowizji zadebiutowała bowiem na eurowizyjnej scenie zaledwie pięć dni przed swoimi… dwunastymi urodzinami.

W finale 34. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięli udział również reprezentanci: Izraela, Irlandii, Holandii, Turcji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Portugalii, Szwecji, Luksemburga, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Cypru, Szwajcarii, Grecji, Islandii i Jugosławii. I to właśnie jugosłowiański zespół Riva sięgnął w 1989 roku po zwycięstwo!

Eurowizja 1989: pierwsze i ostatnie w historii zwycięstwo Jugosławii

Zwycięzcą 34. Konkursu Piosenki Eurowizji po raz pierwszy i niestety ostatni w historii została Jugosławia, która brała udział w konkursie od 1961 do 1992 roku. Co ciekawe, było to jedyne socjalistyczne państwo, które aktywnie uczestniczyło w konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU.

Po zwycięstwo w barwach Jugosławii sięgnęła pop-rockowa grupa Riva, która zadebiutowała rok wcześniej na Festiwalu ZagrebFest 1988. Podczas finału konkursu zespół wystąpił z piosenką Rock me, zdobywając ostatecznie 137 punktów. Choć ich sukces dla wielu był nie lada zaskoczeniem, zwycięstwo na Eurowizji w 1989 roku otworzyło im drzwi do kariery.

Tuż po Eurowizji i jedynym historycznym zwycięstwie Jugosławii zespół Riva wydał dwa albumy studyjne – „Rock Me”(1989) i „Srce Laneta” (1990). Na fali sukcesów obu albumów zespół podpisał kontrakt ze szwajcarską agencją i rozpoczął produkcję trzeciego albumu. Choć wszystko zapowiadało się dobrze, na skutek nieporozumień politycznych nigdy nie doszło do jego wydania. W 1991 roku członkowie zespołu postanowili zrobić chwilową przerwę w karierze, jednak muzycy nie powrócili na scenę, a grupa Riva zakończyła działalność.

To była Eurowizja: kontrowersje, nowe zasady głosowania i wpływy… Modern Talking

Co wspólnego z 34. Konkursem Piosenki Eurowizji ma niemiecka grupa Modern Talking? Całkiem sporo, bo utwory dla reprezentantów Niemiec i Austrii zostały napisane przez jednego z członków zespołu, Dietera Bohlena – jednego z najbardziej utytułowanych producentów muzycznych w kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Eurowizja 1989 przyniosła także zmianę dotychczasowych zasad dotyczącą wieku uczestników. Wszystko przez… dzieci biorące udział w 34. Konkursie Piosenki Eurowizji. Wspomniana już wcześniej Nathalie Pâque w dniu konkursu miała niespełna 12 lat, z kolei w barwach Izraela wystąpił Gili Netanel, który był zaledwie rok starszy od Francuzki!

Zaktualizowano również zasadę tie-breaka. Według nowych ustaleń w przypadku remisu zwycięzcą miał zostać ogłoszony kraj z największą liczbą przyznanych 12 punktów. Jeśli pomimo to wciąż pozostawałby remis, zwycięzcą zostanie państwo z największą liczbą 10 punktów itd.

Exit mobile version