Eurowizja 2004: na zdjęciu zwyciężczyni, Rusłana z Ukrainy, Foto: ruslana.ua

W dzisiejszym odcinku z cyklu To była Eurowizja przenosimy się w czasie o 16 lat. Historyczne pierwsze zwycięstwo Turczynki, Sertab Erener w 2003 roku sprowadziło 49 Konkurs Piosenki Eurowizji do Stambułu, w której wzięły udział 22 państwa. Coraz większa ilość krajów była gotowa stanąć do rywalizacji o Grand Prix, dlatego członkowie EBU zdecydowali się wprowadzić dodatkową rundę kwalifikacyjną.

Kraje uczestniczące

To podczas tego wydarzenia zadebiutowały cztery kraje (Albania, Andora, Białoruś oraz Serbia i Czarnogóra). Po rocznej przymusowej przerwie spowodowanej słabymi wynikami wróciły: Dania, Finlandia, Litwa, Północna Macedonia oraz Szwajcaria. Do rywalizacji powróciło także Monako, które było nieobecne, nieprzerwanie od 1980 roku.

Eurowizja 2004: organizacja konkursu

Turecki nadawca publiczny tuż po zwycięstwie Sertab Erener w trakcie konferencji prasowej potwierdził, że następna Eurowizja odbędzie się w Stambule, a następnie w lutym ogłoszono, że widowisko trafi do Abdi İpekçi Arena. 12 maja 2004 roku, po raz pierwszy w prawie 50 letniej historii konkursu zastosowano format z półfinałem. W tym roku zaprezentowano po raz pierwszy unikatowe logo, które stało się znakiem rozpoznawczym imprezy. Napis Eurovision z serduszkiem na środku został z nami do dzisiaj. W 2015 roku logo przeszło modyfikację.

Prowadzący

Informacja o tym, kto poprowadzi Eurowizję dowiedzieliśmy się 22 marca 2004 roku podczas dwudniowego spotkania szefów delegacji uczestniczących krajów. Miano gospodarzy otrzymali: aktorka Meltem Cumbul oraz producent i reżyser Korhan Abay.

Polskę reprezentował Zespół Blue Cafe, który zajął w finale 17 miejsce. Więcej na ten temat można przeczytać na specjalnej stronie przygotowanej przez zespół redakcji eurowizja.org.

2004: Blue Cafe

Sam konkurs zwyciężyła Rusłana z Ukrainy, gromadząc na swoim koncie 280 punktów. Na bardzo wysokiej, drugiej pozycji, znalazła się debiutująca wówczas Serbia i Czarnogóra, a trzecia była Grecja. Na ostatnim miejscu znalazła się Norwegia, dla której był już to dziesiąty start zakończony na dnie stawki.

Oglądalność

Koncert finałowy, transmitowany na 42 kraje z całego świata obejrzało łącznie 76,6 miliona widzów, natomiast koncert półfinałowy odnotował 20,7 miliona widzów. Telewidzowie oddali 4 267 791 głosów. Najchętniej głosującym narodem okazali się mieszkańcy Niemiec. W Polsce oglądalność wynosiła 6,677 mln osób.

10 faktów, o których prawdopodobnie nie wiesz

  1. Organizatorzy chcieli zaprosić do współprowadzenia wydarzenia Enrique Iglesiasa, jednak plan nie doszedł do skutku.
  2. Telewizja turecka omyłkowo rozpoczęła transmisję reklam przed występem Słowenii, przez co widzowie w Turcji nie mieli okazji posłuchać duetu. Kraj ostatecznie nie dostał żadnych punktów z Turcji.
  3. Podczas prezentacji głosów finałowych pokazywano geograficzne kontury danego państwa. Z powodu niewyjaśnionych przyczyn turecki nadawca nie pokazał Cypru na mapie.
  4. W trakcie tygodnia prób, reprezentant Izraela – Dawid D’Or przerwał przygotowania do występu, ze względu na swojego chorego ojca, u którego stwierdzono cukrzycę i amputowano mu nogę. Niedługo po Eurowizji mężczyzna zmarł.
  5. Telewizja Polska była jednym z trzech nadawców, którzy nie zdecydowali się transmitować środowej rundy półfinałowej. Na podobny krok zdecydowały się również Francja oraz Rosja. Plany nietransmitowania miały również Niemcy, jednak telewizja wycofała się w ostatnim momencie.
  6. W 2004 roku Europejska Unia Nadawców wprowadziła do regulaminu zapis, który zakazuje wykonawcom udziału w więcej niż jednym etapie eliminacyjnym.
  7. Podczas przekazywania statuetki dla zwyciężczyni z Ukrainy – Ruslany, but Sertab Erener przypadkowo zakleszczył się o kratkę na scenie.
  8. O mały włos nagroda Barbary Dex, trafiłaby do reprezentantki Polski – Tatiany Okupnik, jednak dostała ją Sanda z Rumunii.
  9. Widowisko otrzymało nominację do niemieckiej Nagrody Bambi w kategorii Ulubione wydarzenie telewizyjne roku
  10. Budynek Abdi İpekçi Arena, w którym odbywało się widowisko, w 2018 roku został zburzony.

 

Źródło: eurovision.tv, 25lat.eurowizja.org, wirtualnemedia.pl, esctoday.com, własne