To była Eurowizja: przełomowy rok 2004

Eurowizja 2004, Rusłana

Eurowizja 2004, Rusłana - zwyciężczyni konkursu. Fot. eurovision.tv

W dzisiejszym odcinku z cyklu To była Eurowizja przenosimy się w czasie o 16 lat. Historyczne pierwsze zwycięstwo Turczynki, Sertab Erener, w 2003 roku sprowadziło 49. Konkurs Piosenki Eurowizji do Stambułu, w którym wzięło udział 39 państw. Coraz większa liczba krajów była gotowa stanąć do rywalizacji o Grand Prix, dlatego Europejska Unia Nadawców zdecydowała się na nowatorski krok – wprowadzenie półfinałów.

To podczas tego wydarzenia zadebiutowały cztery kraje (Albania, Andora, Białoruś oraz Serbia i Czarnogóra). Po rocznej przymusowej przerwie spowodowanej słabymi wynikami wróciły: Dania, Finlandia, Litwa, Północna Macedonia oraz Szwajcaria. Do rywalizacji powróciło także Monako, które było nieobecne, nieprzerwanie od 1980 roku.

Eurowizja 2004: organizacja konkursu

Turecki nadawca publiczny tuż po zwycięstwie Sertab Erener w trakcie konferencji prasowej potwierdził, że następna Eurowizja odbędzie się w Stambule, a następnie w lutym ogłoszono, że widowisko trafi do Abdi İpekçi Arena. 12 maja 2004 roku, po raz pierwszy w prawie 50-letniej historii konkursu zastosowano format z półfinałem. W tym roku również po raz pierwszy zaprezentowano unikatowe logo, które stało się znakiem rozpoznawczym imprezy. Napis Eurovision z serduszkiem na środku został z nami do dzisiaj. Jednak w 2015 roku logo przeszło modyfikację.

Eurowizja: logo konkursu, fot. eurovision.tv

Eurowizja z automatycznym udziałem Polski

Był to pierwszy, i jedyny od czasu wprowadzenia półfinałów, przypadek, kiedy to Polska miała zagwarantowany udział w Konkursie Piosenki Eurowizji. Dzięki wysokiemu siódmemu miejscu zespołu Ich Troje, kolejny nasz reprezentant nie musiał uczestniczyć w półfinale. Wzorem poprzedniego roku Telewizja Polska postawiła na selekcje – Krajowe Eliminacje. Koncert po raz kolejny okazał się sukcesem pod względem oglądalności, a przed telewizory widzów przyciągnęła znana konkursowa stawka. O wyjazd na Eurowizję starali się wtedy m.in. Marcin Rozynek, duet Sistars, Alicja Janosz, Małgorzata Ostrowska, Łzy czy Blue Cafe.

Ci ostatni uzyskali najwięcej głosów publiczności i to właśnie oni polecieli do Stambułu. Choć nie byli faworytami do zwycięstwa, szanse zespołu nie były źle oceniane. Bukmacherzy typowali, że Blue Cafe zajmie 15. miejsce w finale. Ostatecznie nie pomylili się zbyt wiele, a popularna w Polsce grupa zajęła 17. pozycję z dorobkiem 27 punktów. Po finale na zespół spadła fala negatywnych komentarzy. Opinia publiczna zarzucała Tatianie Okupnik, głównej wokalistce, kiczowaty i zbyt wulgarny strój oraz słabe wykonanie utworu na żywo. Legendarne stały się słowa Terry’ego Wogana, wieloletniego komentatora Eurowizji dla BBC:

Pokochacie ich kostiumy […] pozwólcie, że to powiem, odważny musi być facet, który wypuścił ją w takim stroju na widok 500 milionów osób.

Sam konkurs zwyciężyła Rusłana z Ukrainy, gromadząc na swoim koncie 280 punktów. Na bardzo wysokiej, drugiej pozycji, znalazła się debiutująca wówczas Serbia i Czarnogóra, a trzecia była Grecja. Na ostatnim miejscu Norwegia, dla której był już to dziesiąty start zakończony na dnie stawki.

Oglądalność

Koncert finałowy, transmitowany na 42 kraje z całego świata, obejrzało łącznie 76,6 miliona widzów, natomiast koncert półfinałowy odnotował 20,7 miliona widzów. Telewidzowie oddali 4 267 791 głosów. Najchętniej głosującym narodem okazali się mieszkańcy Niemiec. W Polsce oglądalność wynosiła 6,67 mln osób.

Eurowizja 2004: dziesięć faktów, o których prawdopodobnie nie wiesz

  1. Organizatorzy chcieli zaprosić do współprowadzenia wydarzenia Enrique Iglesiasa, jednak plan nie doszedł do skutku.
  2. Telewizja turecka omyłkowo rozpoczęła transmisję reklam przed występem Słowenii, przez co widzowie w Turcji nie mieli okazji posłuchać duetu. Kraj ostatecznie nie dostał żadnych punktów z Turcji.
  3. Podczas prezentacji głosów finałowych pokazywano geograficzne kontury danego państwa. Z powodu niewyjaśnionych przyczyn turecki nadawca nie pokazał Cypru na mapie.
  4. W trakcie tygodnia prób, reprezentant Izraela – Dawid D’Or przerwał przygotowania do występu, ze względu na swojego chorego ojca, u którego stwierdzono cukrzycę i amputowano mu nogę. Niedługo po Eurowizji mężczyzna zmarł.
  5. Telewizja Polska była jednym z trzech nadawców, którzy nie zdecydowali się transmitować środowej rundy półfinałowej. Na podobny krok zdecydowały się również Francja oraz Rosja. Plany nietransmitowania miały również Niemcy, jednak telewizja wycofała się z nich w ostatnim momencie.
  6. W 2004 roku Europejska Unia Nadawców wprowadziła do regulaminu zapis, który zakazuje wykonawcom udziału w więcej niż w jednych selekcjach.
  7. Podczas przekazywania statuetki dla zwyciężczyni z Ukrainy – Ruslany, but Sertab Erener przypadkowo zakleszczył się o kratkę na scenie.
  8. O mały włos nagroda Barbary Dex, trafiłaby do reprezentantki Polski – Tatiany Okupnik, jednak dostała ją Sandra z Rumunii.
  9. Widowisko otrzymało nominację do niemieckiej Nagrody Bambi w kategorii Ulubione wydarzenie telewizyjne roku.
  10. Budynek Abdi İpekçi Arena, w którym odbywało się widowisko, w 2018 roku został zburzony.

Źródło: eurovision.tv, 25lat.eurowizja.org, wirtualnemedia.pl, esctoday.com, własne

Exit mobile version