47 lat temu odbyła się Eurowizja 1974, która zapisała się na kartach historii jako konkurs, który przyniósł światu nie tylko dwie przyszłe gwiazdy, ale i zapowiedź rewolucji.
Eurowizja 1974 zorganizowana została w brytyjskim Brighton. Pod wieloma względami był to konkurs przełomowy. W trakcie 19. edycji zaprezentowano światu nie tylko zespół ABBA, ale i Olivię Newton-John – gwiazdy wielkiego formatu. Wybrzmiała również piosenka, która zapoczątkowała koniec reżimu w Portugalii.
Eurowizja 1974: Katie Boyle po raz czwarty!
Widowisko zostało przygotowane w Brighton przez brytyjskiego nadawcę BBC pomimo zwycięstwa Anne-Marie David dla Luksemburga rok wcześniej. Nadawca małego kraju Europy Zachodniej nie posiadał funduszy na organizację drugiej z rzędu edycji. Prowadzącą po raz czwarty w historii była Katie Boyle, co czyni ją absolutną rekordzistką pod tym względem. Wcześniej prowadziła konkursy w 1960, 1963 i 1968 roku. Był to również rok, w którym zadebiutowała Grecja.
ABBA – początek fenomenu
Zespół ABBA wybrano na szwedzkich reprezentantów za pomocą do dziś znanych i uwielbianych przez fanów preselekcji – Melodifestivalen. W skład formacji wchodzili: Anna-Frid Lyngstad, Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Agnetha Fältskog. Kompozycja Waterloo pierwotnie wybrzmiała po szwedzku, a nie w języku angielskim. W latach 1973–1976 Europejska Unia Nadawców zniosła zasadę śpiewania w języku narodowym, dzięki czemu występ w języku angielskim był możliwy.
Eurowizja 1974 stała się dla grupy ABBA trampoliną do światowej kariery, a zwycięski utwór znalazł się na listach przebojów nawet w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, zespół zdobył jedynie 15% głosów, a wynika to z ówczesnego systemu punktacji. Obecny system dwunastkowy wprowadzono dopiero rok później. Grupa wylansowała kilkadziesiąt hitów, sprzedała miliony płyt, a mimo rozpadu jej muzyka obecna jest w popkulturze do tej pory. Warto dodać, że Eurowizja 1974 nie była pierwszym podejściem zespołu ABBA do konkursu. Rok wcześniej czwórka piosenkarzy wzięła udział w Melodifestivalen z również popularnym do dziś utworem – Ring, Ring. Ostatecznie zajęli zaledwie ósme miejsce.
Wielka Brytania: początki Olivii Newton–John
Eurowizja 1974 przyniosła światu nie tylko zespół ABBA, ale i Olivię Newton–John. Aktorka i wokalistka znana jest głównie z musicalu Grace z 1978 roku, w którym zagrała z Johnem Travoltą. Na Eurowizji zdobyła wysokie czwarte miejsce dla Wielkiej Brytanii. Po latach przyznała, że nie lubiła Long Live Love, jednakże utwór wygrał w głosowaniu brytyjskiej publiki, która w preselekcjach do wyboru miała inne propozycje artystki. Do tej pory artystka sprzedała miliony płyt.
Portugalia: goździkowa rewolucja
Choć Paulo de Carvalho zdobył za utwór E Deopis Do Adeus jedynie czternaste miejsce, piosenka po finale konkursu nabrała wręcz epokowego znaczenia. Eurowizja 1974 odbyła się 6 kwietnia, a kilkanaście dni później, 25 kwietnia, lizbońskie Radio Rinasenza nadało eurowizyjny utwór jako sygnał dla wojskowych do rozpoczęcia zamachu stanu. Tym samym bezkrwawo obalono reżim Marcelo Caetano. Dziś ten zryw nazywamy rewolucją goździków. Jedna z lizbońskich kwiaciarek na prośbę żołnierza o papierosa podarowała mu bukiet goździków. Za nią poszli inni kwiaciarze, a wojskowi masowo wtykali kwiaty w lufy swoich karabinów.