• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

To była Eurowizja: rok 1968 – Cliff Richard i Karel Gott pokonani

Kamil Polewski przez Kamil Polewski
6 kwietnia 2021
w Eurovision Song Contest, Historia, HOT
1
To była Eurowizja: rok 1968 – Cliff Richard i Karel Gott pokonani

Eurowizja 1968: Cliff Richard z "Congratulations" był faworytem, ale oddał zwycięstwo Hiszpanii (fot. BBC)

68
SHARES
1.7k
WYŚWIETLENIA

Eurowizja w 1968 roku odbyła się w Londynie i zapisała się na kartach historii nie tylko jako przełomowa, lecz także jako skandaliczna. Faworyzowany Cliff Richard niespodziewanie przegrał z kontrowersyjną Hiszpanką, a klęską zakończył się start Karela Gotta.

Po upragnionym zwycięstwie Wielkiej Brytanii w 1967 roku nadawca BBC zdecydował się zorganizować kolejny konkurs z dużym rozmachem. 6 kwietnia 1968 roku w Royal Albert Hall w Londynie zaprezentowało się siedemnaścioro uczestników walczących o Grand Prix. Konkurs oglądała widownia nie tylko w krajach uczestniczących, lecz także we wszystkich krajach bloku wschodniego (oprócz Albanii) oraz w Tunezji. Ponadto – we Francji, Holandii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji i Wielkiej Brytanii po raz pierwszy transmisja była dostępna w kolorze. Widowisko poprowadziła już po raz trzeci Katie Boyle.

Eurowizja 1968, Cliff Richard
Eurowizja 1968, od lewej: Cliff Richard, Sandie Shaw i Karel Gott (fot. autor nieznany)

Eurowizja 1968: kim byli uczestnicy?

W stawce Eurowizji 1968 pojawili się prawie sami debiutanci. Jedyną osobą, która już wcześniej startowała w konkursie, a nawet go wygrała, była Isabelle Aubret z Francji. Zwyciężczyni Eurowizji z 1962 roku powróciła z balladą La source, której tytuł nawiązuje do nazwy filmu z początku lat 60., a tekst dyskretnie odnosi się do tematyki gwałtu. Utwór z ukrytym przesłaniem w pierwszej fazie głosowania radził sobie znakomicie, a Isabelle wydawała się wybiegać ku drugiej wygranej. Jednak od połowy zliczania głosów Francja nie zdobyła prawie żadnych punktów i ostatecznie zajęła trzecie miejsce.

Reprezentantem Portugalii był Carlos Mendes, który powrócił na konkurs w 1972 roku. W barwach Niemiec Zachodnich wystąpiła Wenche Myhre, z pochodzenia Norweżka. Z kolei norweskie preselekcje wywołały kontrowersje, kiedy zwycięski utwór Jeg har aldri vært så glad i noen som deg został oskarżony o plagiat starej piosenki Cliffa Richarda, reprezentanta Wielkiej Brytanii. Na Eurowizję pojechał zatem zdobywca drugiego miejsca w Melodi Grand Prix – Odd Børre z utworem Stress.

Czeska legenda w barwach Austrii

Austriacki nadawca wytypował na swojego reprezentanta legendarnego czeskiego wokalistę – Karela Gotta. Muzyk już wtedy był jedną z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych postaci sceny muzycznej w Czechosłowacji, a Eurowizja spadła na niego przypadkiem. Mitem jest to, że Austriacy celowo wysłali go do Londynu jako gest wsparcia dla praskiej wiosny, okresu liberalizacji w Czechosłowacji, choć było to rzeczywiście symbolicznym zbiegiem okoliczności.

Udział Karela w konkursie zaproponował telewizji w Wiedniu Udo Jürgens – zwycięzca Eurowizji 1966. Panowie poznali się wcześniej podczas pobytu w Cannes. Na Midemie, tamtejszym festiwalu muzycznym, Karel zyskał ogromne zainteresowanie publiczności, dzięki czemu podpisał kontrakt z zachodnioniemiecką wytwórnią Polydor. Tym samym Czechowi otworzyły się drzwi do kariery w krajach niemieckojęzycznych, a Eurowizja miała być jednym z pierwszym większych osiągnięć na tym polu. Jürgens napisał dla niego piosenkę Tausend Fenster mówiącą o trudzie życia w nowoczesnym społeczeństwie. W barwach Austrii Karel zdobył dwa punkty (oba od Niemiec) i zajął dopiero trzynaste miejsce.

Eurowizja 1968: Cliff Richard bez złota

BBC obrała sobie za cel drugie z rzędu zwycięstwo. Rozpoczęły się poszukiwania artysty, który osiągnie sukces na miarę Sandy Shaw. Pierwszą kandydatką, która otrzymała propozycję, była popularna wokalistka Cilla Black. Artystka odmówiła, obawiając się presji i uważając, że nie da się wygrać Eurowizji dwa razy z rzędu. Wytypowano zatem inną gwiazdę – Cliffa Richarda. 28-letni artysta był wtedy znany przede wszystkim z działalności w grupie The Shadows (która w zmienionym składzie pojechała na Eurowizję 1975).

W zorganizowanych preselekcjach Cliff wykonał sześć utworów, które później i tak zostały wydane jako album. Widzowie kolosalną różnicą głosów wybrali utwór Congratulations autorstwa Phila Coultera i Billa Martina, kompozytorów zwycięskiego Puppet on a string z 1967 roku. Pierwotnie propozycja nosiła tytuł I think I love you, ale zyskała nowy, bardziej chwytliwy tytuł. Cliff nagrał kilka wersji językowych piosenki, która natychmiast stała się czołowym przebojem w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, utwór Wonderful world, który w preselekcjach zajął trzecie miejsce, nagrał potem Elvis Presley.

Przed Eurowizją Cliff Richard był oczywistym faworytem, a brytyjska prasa wprost zastanawiała się, kto zajmie drugie miejsce, ponieważ wygrana była według niej pewna. Sam artysta podchodził do tego z umiarem, jednak podczas głosowania zamknął się w toalecie, by nie denerwować się punktacją. Ostatecznie, ku wielkiemu zaskoczeniu i rozczarowaniu publiczności, pod koniec głosowania Wielka Brytania z sumą 28 głosów przegrała jednym głosem z Hiszpanią. Cliff dość łatwo pogodził się z drugą lokatą i kontynuował zawrotną karierę, jednak dla wielu osób wynik był skandaliczny i podejrzany. Jak wspominał jeden z twórców Congratulations – atmosfera w kuluarach BBC była okropna, a on sam pierwszy raz w życiu palił papierosy ze względu na stres i emocje.

Zwycięstwo Hiszpanii, czyli wielokrotny chaos

Kontrowersje wokół sukcesu Hiszpanii na Eurowizji 1968 nie zaczęły się w momencie jej wygranej. Eurowizyjny utwór La, la, la przygotowali muzycy z bardzo znanego w Hiszpanii w latach 60. duetu Dúo Dinámico. Pierwotnym wykonawcą piosenki był Joan Manuel Serrat, który nadal uchodzi za jedną z najważniejszych postaci w hiszpańskiej muzyce. Wywodzący się z Barcelony artysta nalegał jednak, by wykonać go w Londynie po katalońsku. Pomysł ten nie spodobał się władzom podległym Francisco Franco, który rządził autorytarnie Hiszpanią w latach 1936-1975. Wymuszono zatem na Serracie rezygnację i na dziewięć dni przed Eurowizją zmieniono reprezentanta.

29 marca reprezentantką Hiszpanii została 21-letnia Massiel, która przebywała wtedy… na trasie koncertowej w Meksyku. Artystka, która zadebiutowała na rynku w 1966 roku, wróciła do Europy, szybko przygotowała swoją wersję La, la, la po hiszpańsku, a także w kilku językach obcych, i pojechała do Londynu. Po drodze zatrzymała się w Paryżu, by zaopatrzyć się w kreację na eurowizyjny występ. Zebrała 29 głosów i wygrała.

Eurowizja 1968: czy dyktator kupił wygraną?

Wygrana utworu opartego o powtórzoną dokładnie 128 razy sylabę la wydawała się absurdalna. Szczególnie dla Brytyjczyków, którzy nie spodziewali się innego scenariusza niż własne zwycięstwo. Reakcje świata były jednak umiarkowane, być może dlatego, że w 1968 roku nie było mediów społecznościowych i międzynarodowych mediów masowych, które mogłyby szukać sensacji w niespodziewanym zwycięstwie Hiszpanii. Za to wymieniony wcześniej kompozytor Bill Martin od razu uznał zwycięski utwór za kawał śmieci i nie wycofał się z tego stanowiska aż do swojej śmierci w ubiegłym roku.

Największe kontrowersje i wypowiedziane na głos zarzuty pojawiły się w 2008 roku, kiedy w Hiszpanii ukazał się dokument dotyczący strajków przeciwko władzy z maja 1968 roku. Na bazie dotyczących korupcji wspomnień emerytowanego pracownika nadawcy RTVE, José Maríi Íñigo, padły zarzuty kupienia eurowizyjnych głosów w telewizjach różnych krajów. Insynuowano, że w zamian za punkty Hiszpanie mieli obiecać różnym nadawcom promocję ich artystów i programów telewizyjnych; wgrę miało też wejść promowanie muzyków z Bułgarii i Czechosłowacji (co było bardzo niejasne, ponieważ oba kraje miały niewiele wspólnego z nadawcami z Zachodu i Eurowizją).

Kiedy sprawa stała się szeroko komentowana, a głos zabrał nawet Cliff Richard, Massiel i Íñigo oskarżyli hiszpańskie media o rozdmuchiwanie problemu i tworzenie teorii spiskowych bez konkretnych podstaw. Zwyciężczyni Eurowizji 1968 po czterdziestu latach dość logicznie stwierdziła, że nie widzi sensu w tym, by Francisco Franco miał kupić zwycięstwo Hiszpanii, ponieważ raczej zrobiłby to dla artysty otwarcie prorządowego. Początkowo na konkurs miał pojechać kataloński artysta, któremu nie było po drodze z wizją władz, a ostatecznie wybrana została początkująca wokalistka, która na etapie przygotowań RTVE do Eurowizji nie znajdowała się nawet w Hiszpanii.

Eurowizja 1968: scena i orkiestra konkursu podczas prób (fot. BBC/eurovision.tv)

Cliff Richard i Massiel – jak potoczyły się ich losy po Eurowizji?

Drugie miejsce Cliffa Richarda odbiło się szerokim echem w brytyjskich mediach, ale nie przeszkodziło mu w żaden sposób w karierze. Po Eurowizji wrócił do standardowego bycia czołową gwiazdą brytyjskiej sceny muzycznej. W 1972 roku otrzymał propozycję powrotu na konkurs, którą przyjął rok później. Jego ponowny udział z utworem Power to all our friends śledziło rekordowe 21 milionów widzów BBC. Tym razem znowu zabrakło mu szczęścia i z niewielką stratą do zwyciężczyni zajął trzecie miejsce. Choć dwukrotnie na Eurowizji szczęście się od niego odwróciło, cała jego kariera była usiana sukcesami. Jak dotąd Cliff sprzedał ponad 200 milionów płyt i należy do najsławniejszych muzyków na świecie.

Tymczasem szerzej nieznana Massiel stała się w Hiszpanii pierwszoligową artystką. Jej sukces wywołał narodową euforię, również wśród władz, które mogły zorganizować kolejną edycję Eurowizji i popisać się otwartością na inne kraje. Konkurs w Madrycie z przyczyn politycznych zbojkotowali jednak Austriacy. W latach 70. pierwsza hiszpańska zwyciężczyni Eurowizji była nie tylko popularną wokalistką, lecz także aktorką. Z biegiem lat jej kariera jednak przygasła. Aktualnie Massiel funkcjonuje bardziej jako gwiazda minionej epoki w historii Hiszpanii. Potrafi też wywołać skandale. Zdarzyło się jej chociażby trafić do szpitala po wypadnięciu z okna. Oficjalnie chciała zamknąć okiennice, a nieoficjalnie… była pod wpływem alkoholu.

Eurowizja 1968: Cliff Richard i Karel Gott w oparach kontrowersji oddali zwycięstwo Hiszpanii (fot. BBC)

Źródła: eurovision.tv, BBC, Wikipedia; fot. eurovision.tv, BBC

Tematy: Cliff RichardEurowizjaEurowizja 1968Eurowizja 1968 Cliff RichardEurowizja 1968 Karel GottKarel GottMassielTo była Eurowizja!

Powiązane wpisy

Eurowizja 2026: gdzie odbędzie się przyszłoroczny konkurs?

Eurowizja 2026: gdzie odbędzie się przyszłoroczny konkurs?

2025/05/23
Justyna Steczkowska na Eurowizji 2025

Justyna Steczkowska dowiozła! TVP ujawniła wyniki oglądalności finału Eurowizji 2025

2025/05/19
JJ, Justyna Steczkowska i KAJ na Eurowizji 2025

Eurowizja 2025: znamy zwycięzcę! Jak wypadła Justyna Steczkowska?

2025/05/18
Eurowizja 2025: reakcje zagranicznych mediów. Bardzo dobre recenzje Gai!

Eurowizja 2025: reakcje zagranicznych mediów. Bardzo dobre recenzje Gai!

2025/05/17
Eurowizja 2025 Justyna Steczkowska Pierwszy półfinał

Eurowizja 2025: dziś wielki finał! Gdzie obejrzeć? Jak głosować?

2025/05/17
Eurowizja 2025: ostatnie próby techniczne finalistów. Sprawdź podsumowanie dnia!

Eurowizja 2025: próba jurorska wielkiego finału! Kto ma szansę wygrać konkurs? [Relacja]

2025/05/17

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelny: Kamil Polewski
Wiceredaktor naczelna: Maria Baładżanow

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook
Users
Instagram
Youtube
Spotify
Twitter
Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT