Mija dokładnie 45 lat od zwycięstwa grupy Brotherhood of Man w 21. Konkursie Piosenki Eurowizji. 3 kwietnia 1976 roku w Nederlands Congresgebouw w Hadze Wielka Brytania po raz trzeci w historii wygrała finał konkursu. Utwór Save Your Kisses For Me okazał się prawdziwym hitem, który do tej pory nucą Europejczycy. Czym zaskoczyła Eurowizja 1976 i co działo się podczas konkursu, którego organizacja po raz trzeci przypadła Holandii?
To była Eurowizja! Wróćmy więc do 1976 roku… Holandia po raz trzeci w historii została organizatorem Konkursu Piosenki Eurowizji. Po Hilversum (1958) i Amsterdamie (1970) przyszedł czas na Hagę, która została gospodarzem imprezy. Eurowizja 1976 odbyła się w sobotę 3 kwietnia, a koncert poprowadziła Corry Brokken – holenderska wokalistka, zwyciężczyni 2. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1957 roku i trzykrotna reprezentantka Holandii w konkursie (1956, 1957 i 1958).
Eurowizja 1976: zaskoczenia na liście startowej
Bez wątpienia spore zaskoczenie wywołała decyzja Szwecji, gospodarza Eurowizji 1975, o wycofaniu się z udziału w konkursie. Szwedzka telewizja uznała, że konkurs staje się zbyt komercyjny i obawiała się ewentualnej organizacji kolejnego kosztownego wydarzenia w tak krótkim czasie. Ponadto z rywalizacji w konkursie zrezygnowały Malta i Turcja, powróciły za to Austria i Grecja. W 21. Konkursie Piosenki Eurowizji wzięło udział 18 państw.
Ciekawostka: do konkursu 1976 roku próbował dołączyć Lichtenstein, który starał się o to już siedem lat wcześniej, w 1969 roku. Na przeszkodzie stanął jednak brak publicznego nadawcy, który mógłby transmitować koncert. Jak dotąd Księstwo Liechtensteinu nigdy nie wzięło udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji.
Al Bano i Romina Power, rekord klaśnięć i zwrot w kierunku języka angielskiego
W związku z rezygnacją Szwecji wprowadzono nową zasadę, zgodnie z którą wszystkie uczestniczące kraje musiały wnieść opłatę za uczestnictwo w konkursie w danym roku. Większość państw uczestniczących w 21. Konkursie Piosenki Eurowizji postanowiła śpiewać w języku angielskim, co miało pomóc w uzyskaniu lepszego wyniku. W rezultacie w pierwszej piątce znalazły się trzy piosenki wykonywane po angielsku i dwie śpiewane w języku francuskim. Warto wspomnieć, że od 1973 roku nie obowiązywał obowiązek śpiewania w ojczystym języku. Choć w już 1977 roku EBU ponownie go przywróciło, ostatecznie wymóg został zniesiony w 1999 roku.
Podczas Eurowizji w 1976 ustanowiono dość nietypowy rekord. Waterloo i Robinson – reprezentanci Austrii podczas swojego niespełna trzyminutowego występu wykonali aż… 157 klaśnięć. Wydaje się, że swój eurowizyjny rekord wyklaskali śpiewająco!
Eurowizja 1976 stała także pod znakiem wielkich gwiazd. W konkursie wziął udział popularny włoski duet – Romina Power i Al Bano. Reprezentanci Włoch uzyskali 69 punktów, ostatecznie zajmując 7. miejsce. Ponownie na scenie Eurowizji wystąpili: Fredi (Finlandia 1967), Sandra Reemer (Holandia 1972), Peter, Sue and Marc (Szwajcaria 1971) i Anne-Karine Strøm (Norwegia 1973 i 1974).
Eurowizja 1976: Wielka Brytania zwycięża po raz trzeci
Choć w ostanich latach mówi się, że Brytyjczycy nie mają szczęścia do Eurowizji, w 1976 roku po raz trzeci (i nie ostatni!) sięgnęli po zwycięstwo. Zespół Brotherhood of Man z piosenką Save Your Kisses For Me uzyskał 164 punkty i zdobył Grand Prix 21. Konkursu Piosenki Eurowizji. Podobnie jak reprezentanci Holandii – zwycięzcy konkursu w 1975 roku, Brytyjczycy rozpoczęli rywalizację jako pierwsi i tak samo jak Holendrzy – wygrali Eurowizję.
Utwór Save Your Kisses For Me, na fali eurowizyjnego sukcesu, bardzo szybko stał się wielkim międzynarodowym hitem. Zyskał popularność nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych, Australii i RPA. Singiel sprzedał się w blisko sześciu milionach egzemplarzy na całym świecie, plasując się w czołówce najlepiej sprzedających się utworów wszechczasów. Piosenka Save Your Kisses For Me przez sześć tygodni utrzymywała się na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów. Ponadto w 1976 roku utwór pokrył się platyną.
Choć od zwycięstwa Brytyjczyków na Eurowizji minęło już 45 lat, zespół Brotherhood of Man wciąż występuje razem na scenie. Jak dotąd grupa wydała 16 studyjnych albumów, które sprzedały się w blisko 16 milionach egzemplarzy na całym świecie. W marcu 2015 roku Brotherhood of Man wziął udział w Eurovision Song Contest’s Greatest Hits – koncercie zorganizowanym wspólnie przez EBU i BBC z okazji 60. rocznicy Konkursu Piosenki Eurowizji.