To już 5 lat od powrotu Polski do Konkursu Piosenki Eurowizji!

Wczoraj, 5 grudnia minęło pięć lat od powrotu Polski do Konkursu Piosenki Eurowizji po dwuletniej przerwie. Ten okres był dla Polski bardzo korzystny. Przypomnijmy sobie pięć startów naszego kraju w tym widowisku.

59. Konkurs Piosenki Eurowizji 2014

Gdy wiedzieliśmy już, że nasz kraj będzie startował w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji, byliśmy zmuszeni poczekać na informację o naszym reprezentancie do 25 lutego 2014 roku. Wtedy to w programie Agaty Młynarskiej Świat Się Kręci, dowiedzieliśmy się, że do Kopenhagi w naszych barwach pojedzie duet Donatan i Cleo z utworem My Słowianie/We Are Slavic.

Polska wystąpiła z piątym numerem startowym podczas drugiego półfinału, który odbył się 8 maja 2014 r. Ostatecznie zajęliśmy 8. miejsce z dorobkiem 70 pkt (w tym 3. miejsce u widzów i 12. w rankingu jurorów) i awansowaliśmy do Wielkiego Finału.

W sobotnim koncercie nasi reprezentanci otrzymali dziewiąty numer startowy. Zajęli ostatecznie 14. miejsce z 62 punktami na koncie. Po raz pierwszy odczuliśmy wtedy dużą rozbieżność między głosami widzów (5. miejsce) i jury (23. miejsce).

60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015

Jesienią 2014 roku dowiedzieliśmy się, że Polska kontynuuje swoją przygodę z Konkursem Piosenki Eurowizji, a w lutym roku następnego było już wiadomo, że reprezentantką naszego kraju zostanie… Monika Kuszyńska, jako pierwsza niepełnosprawna uczestniczka. Utworem, który został specjalnie napisany na ten konkurs, okazał się In The Name of Love.

Poza kilkoma imprezami z cyklu Eurovision Preparty, Monika wzięła udział w specjalnej konferencji prasowej organizowanej przez Biuro Miasta Wiednia 16 kwietnia 2015 roku w Krakowie. Gdzie spotkała się z reprezentantami gospodarzy (Austrii) – zespołem The MakeMakes. Jako ciekawostkę powiem tylko, że właśnie na tym wydarzeniu pojawiłem się jako prywatny obserwator.  Wtedy też poznałem kilka osób z redakcji Eurowizja.org i dołączyłem do tej drużyny :).

Ponad miesiąc później, 21 maja, odbył się drugi półfinał 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu, gdzie Monika zamykała koncert z 17. numerem startowym. Pomyślnie awansowała do finału z ósmego miejsca, zdobywając 57 punktów (w rankingu widzów zajęła 4. miejsce, a według jury 16., przedostatnie miejsce).

W finale, który miał miejsce dwa dni później, Monika wystąpiła jako osiemnasta i zdobyła tylko 10 punktów, co ostatecznie uplasowało ją na 23. pozycji. Co ciekawe, według rankingu jurorów zajęła… ostatnie 27. miejsce, natomiast 12. miejsce u telewidzów zdołało podnieść naszą ostateczną lokatę o 4 oczka.

61. Konkurs Piosenki Eurowizji

Jaka to była niespodzianka! Polska powróciła do formatu Krajowych Eliminacji, które odbyły się 5 marca 2016 roku. Wystąpiło w nich dziewięciu utalentowanych artystów: zespół Taraka, Aleksandra Gintrowska, zespół Napoli z Białorusi, Dorota Osińska, Natalia Szroeder, Kasia Moś, Margaret, Edyta Górniak i Michał Szpak. Przed eliminacjami spekulowano, że wyniki mogą być tylko dwa: albo wygra Margaret, albo Edyta Górniak. Wciąż pamiętamy to zaskoczenie, kiedy obie panie zajęły niższe miejsca podium, a najwyższe otrzymał Michał Szpak.  To właśnie on stał się reprezentantem naszego kraju w Sztokholmie z piosenką Color of Your Life.

Michał wystąpił z drugim numerem startowym podczas drugiego półfinału 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, który miał miejsce 12 maja 2016 roku. Pomyślnie awansował do finału z 6. pozycji zdobywając 151 punktów (w tym 4. pozycja w rankingu widzów i dopiero 15. według jurorów).

W finale nasz reprezentant wystąpił jako dwunasty. Ostatecznie zdobył ósme miejsce z 229 punktami! Był to trzeci najlepszy rezultat w historii startów naszego kraju w tym konkursie. Co ciekawe na to miejsce największy wpływ miało 3. miejsce w rankingu widzów. Jurorzy uplasowali w finale Michała na przedostatnim, 25. miejscu.

62. Konkurs Piosenki Eurowizji

Po sukcesie Michała Szpaka było niemal pewne, że TVP będzie chciała kontynuować uczestnictwo w ESC. I tak oto 18 lutego w Warszawie odbyły się Krajowe Eliminacje 2017, w których dziesięciu uczestników powalczyło o bilet do Kijowa: Martin Fitch, Landberry, Olaf Bressa, Aneta Sablik, Paulla, Agata Nizińska, Carmell, Rafał Brzozowski, Isabell Otrębus i Kasia Moś. I to właśnie Kasia Moś z piosenką Flashlight odniosła zwycięstwo, co pozwoliło jej reprezentować nasz kraj na Ukrainie.

Kasia Moś wystąpiła 9 maja jako jedenasta w pierwszym półfinale 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zajęła 9. miejsce otrzymując 119 punktów. Według widzów powinna zająć 6. miejsce, natomiast jurorzy umieścili ją na 11. miejscu.

W finale nasza reprezentantka wystąpiła jako druga. Niestety uplasowała się poza pierwszą dwudziestką. Zdobywając 64 punkty zajęła 22. lokatę. Jednak zdaniem widzów zajęła 15. miejsce, lecz to jurorzy obniżyli jej pozycję, dając jej 23. miejsce w swoim rankingu.

63. Konkurs Piosenki Eurowizji

Polska potwierdziła udział w kolejnym Konkursie Piosenki Eurowizji i trzeci raz z rzędu zorganizowała Krajowe Eliminacje. 3 marca 2018 roku do walki stanęli: Ifi Ude, Pablosson, Future Folk, Isabell Otrębus, Monika Urlik, Marta Gałuszewska, Saszan, Maja Hyży, Happy Prince oraz zwycięzcy czyli Gromee i Lukas Meijer. Zwycięską piosenką było oczywiście Light Me Up.

10 maja 2018 roku Gromee i Lukas Meijer wystąpili z jedenastą pozycją startową. I uplasowali się na… 14. miejscu. A to oznacza, że nie zdołali zakwalifikować się do finałowego koncertu. Duet zdobył 81 punktów. Widzowie w swoim rankingu umieścili ich na 10. miejscu, ale 15. pozycja u jurorów uplasowała Polskę poza finałem 63. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Podsumowując, możemy śmiało stwierdzić, że powrót po dłuższej przerwie okazał się dla nas udany. Na pięć startów awansowaliśmy do finału aż czterokrotnie. Pamiętajmy też, że w tym czasie Polska trzykrotnie wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, wygrywając tegoroczną edycję dzięki Roksanie Węgiel i piosence Anyone I Want to Be.

A już w przyszłym roku kolejny jubileusz. 25-lecie uczestnictwa Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji. Tak, od udziału Edyty Górniak minie w kwietniu ćwierć wieku!