Prowadzący MF 2014
Prowadzący MF 2014

Nour El Refai i Anders Jansson –  to właśnie ten duet będzie twarzą zbliżających się coraz większymi krokami szwedzkich preselekcji znanych fanom z całej Europy pod nazwą Melodifestivalen. Oboje są komikami, oboje mają już doświadczenie przed kamerą, oboje także pochodzą z regionu Skåne län, gdzie miała miejsce ostatnia edycja Eurowizji. 

Prowadzenie takiej imprezy jak Melodifestivalen jest sporym wyzwaniem oraz jednocześnie niezwykłym prestiżem – program ten cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Szwecji, ale także w całej Europie, gdzie jest uważany za jeden z najlepszych preselekcyjnych show. Prowadzący zawsze są ważną częścią tej imprezy i w dużej mierze to właśnie oni kształtują klimat panujący podczas wszystkich preselekcyjnych koncertów. A jest ich sporo – aż 4 półfinały, konkurs drugiej szansy oraz wielki finał.

W zeszłym roku przez wszystkie 6 wieczorów przeprowadziła widzów inna para – Gina Dirawi oraz Danny Saucedo. Oprócz tego, że zajmowali się tym, czym zwykle zajmują się prowadzący, pojawiali się także na scenie w rolach wokalno-tanecznych przy okazji opening actów (występów otwierających show) oraz interval actów (występów pokazywanych w momencie, w którym widzowie mieli czas na głosowanie). Na scenie często towarzyszyły im inne postacie związane z Eurowizją oraz samym Melodifestivalen, np. Jedward (ESC 2011, ESC 2012) czy Alcazar (MF 2003, MF 2005, MF 2009). Biorąc pod uwagę umiejętności sceniczne przyszłorocznych gospodarzy Melodifestivalen, można spodziewać się, iż podobnie jak ich poprzednicy, stanowić będą ważną część wszystkich występów pozakonkursowych.

Dla Nour i Anders’a nie jest to pierwsze zetknięcie z MF – wystąpili oni już przed szwedzką publicznością w 2008 roku, kiedy to wspomagali głównych prowadzących.

Zapytani o to, jakimi prowadzącymi chcą być, udzielili dość ciekawych odpowiedzi. Nour, szwedzka aktorka komediowa i kabaretowa o syryjskich korzeniach, powiedziała, że będzie połączeniem Darth’a Vader’a z Gwiezdnych Wojen oraz Stewie’ego z serialu Family Guy. Jej partner zaś, Anders określił swoją rolę jako połączenie Kristian Luuk’a (prowadzący MF 2007) oraz Dolph’a Lundgren’a (prowadzący MF 2010).

Jak szwedzki duet poradzi sobie jako prowadzący przyszłoroczną edycję Melodifestivalen dowiemy się już 1 lutego, kiedy to w Malmö odbędzie się pierwszy półfinał szwedzkich preselekcji.

 

Źródło: svt.se