Telewizja rosyjska ma wkrótce potwierdzić fakt, że na Eurowizję 2014 jadą zwyciężczynie Eurowizji dla Dzieci 2006 – siostry Tolmachevy, czyli Mariya i Anastasiya.

Po anulowaniu preselekcji narodowych ruszyła lawina plotek dotyczących potencjalnego reprezentanta Rosji na ESC 2014. Dziś wszystko zostało już chyba potwierdzone – do Kopenhagi jadą bliźniaczki Tolmachevy, które w 2006 roku wygrały Eurowizję dla Dzieci w Bukareszcie za sprawą utworu „Vesenniy Jazz” – informują osoby z telewizji rosyjskiej. Nadawca oficjalnie nie potwierdził jeszcze tego wyboru, ale ma to zrobić wkrótce. Mariya i Anastasiya wzięły udział w uroczystym otwarciu pierwszego półfinału Eurowizji 2009 w Moskwie. Na razie nie wiadomo jaki utwór miałyby zaprezentować na Eurowizji 2014 w Danii.

Siostry urodziły się w 1997 w mieście Kursk. W czerwcu 2006 roku wygrały preselekcje Rosji do JESC i zostały drugą reprezentacją tego kraju w historii startów na Eurowizji dla Dzieci. W grudniu 2006 roku duet wygrał konkurs, zdobywając 154 punkty, w tym najwyższe noty od Rumunii, Ukrainy, Serbii, Szwecji, Białorusi, Belgii i Chorwacji. W styczniu 2007 roku telewizja rosyjska wyemitowała dokument dotyczący fenomenu sióstr. Obejrzeć go można TUTAJ. Pojawiły się nie tylko na Eurowizji 2009, ale też na Eurowizji dla Dzieci 2007 (wręczały nagrodę nowemu zwycięzcy), Eurowizji dla Dzieci 2010 (na scenie zaśpiewały fragment swojego utworu, a w Euroclubie wykonały m.in. „Molitvę” z Serbii), a także podczas kolejnych edycji preselekcji rosyjskich do JESC.

Tolmachevy już po swoim zwycięstwie w Bukareszcie wyraziły chęć reprezentowania Rosji także na „dorosłej” Eurowizji. Musiały jednak spełniać wymagania wiekowe. Teraz jest to możliwe, tym samym wokalistki zostaną pierwszymi zwyciężczyniami JESC, które powalczą o Grand Prix także podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. Do tej pory uczestnikom JESC słabo szło na dorosłej Eurowizji. W 2010 roku Weronika Bochat (członkini formacji KWADro, JESC 2004) wystąpiła u boku Marcina Mrozińskiego wykonując „Legendę”. Rok temu Nevena Božović (JESC 2006) reprezentowała Serbię jako członkini Moje 3. Zarówno Polska w 2010, jak i Serbia w 2013 nie awansowały do finału.

Źródło: ESCkaz, fot.