fot. viva.pl/East News

Już dziś, w ramach 2. dnia festiwalu Top of the Top w Sopocie, odbędzie się konkurs o Bursztynowego Słowika. Wśród uczestników nie zabraknie artystów znanych z udziału w Eurowizji. Transmisja na żywo od godz. 20 w stacji TVN.

Tradycją festiwalu w Sopocie jest konkurs o nagrodę Bursztynowego Słowika. Statuetka wręczana od 1984 roku jest marzeniem każdego artysty, występującego na deskach Opery Leśnej w Sopocie. W tym roku o grand prix zmierzy się piątka młodych i uzdolnionych artystów z zagranicy.

Uczestnicy koncertu Top of the Top:

Frans (Szwecja) – reprezentant Szwecji w Konkursie Piosenki Eurowizji 2016 w Sztokholmie. Z utworem If I Were Sorry zajął wtedy 5. miejsce. Jego eurowizyjny przebój szybko zyskał uznanie nie tylko wśród europejskiej publiczności, ale również wśród słuchaczy na całym świecie m.in. w Tajwanie, Urugwaju. W Polsce singiel If I Were Sorry pokrył się podwójną platyną.

Lake Malawi (Czechy) – w skład zespołu wchodzą Albert Černý, Jeroným Šubrt i Antonín Hrabal. Z utworem Friend of a Friend reprezentowali Czechy w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. W finale zajęli 11. miejsce. Grupa ma na swoim koncie również występy na różnych festiwalach muzycznych, m.in. Colours of Ostrava oraz The Great Escape Festival w Wielkiej Brytanii.

Alma (Bułgaria) – młoda piosenkarka z Bułgarii, której debiutancki singiel Perfect jest stale obecny w polskich rozgłośniach radiowych. Zajmuje także 6. miejsce na liście Shazam TOP 200 Polska oraz 12. pozycję na Airplay Chart (ZPAV).

Luca Hänni (Szwajcaria) – piosenkarz, tancerz, model i projektant mody. W 2012 roku jako pierwszy cudzoziemiec w historii programu wygrał niemiecki talent show Deutschland sucht den Superstar (odpowiednik Idola w Polsce). Podczas finału Eurowizji 2019 w Tel Awiwie zajął 4. miejsce z utworem She Got Me. Na jego dotychczasową dyskografię składają się cztery albumy studyjne. Jego eurowizyjny przebój był notowany na listach w 15 krajach, natomiast w Szwajcarii dodatkowo pokrył się platyną.

Christopher (Dania) – duński wokalista, który swoją karierę rozpoczął w 2011 roku od  zamieszczenia w serwisie YouTube coveru utworu Robyn Call Your Girlfriend. W swoim muzycznym dorobku ma już cztery studyjne albumy. Wszystkie z nich dotarły do pierwszej 5-tki notowań w kraju. Na swoim koncie posiada także liczne nagrody duńskiego przemysłu fonograficznego.

Gość specjalny:

Duncan Laurence (Holandia) – zwycięzca tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. Jego zwycięski singiel Arcade zdążył już pokryć się platyną w Holandii oraz złotem w Belgii i Norwegii. Na długo zagościł w notowaniach w ponad 20 krajach, a w 7 z nich dotarł do podium zestawień. Będzie to już jego druga wizyta w kraju nad Wisłą, ale z pewnością nie ostatnia – bowiem 25 listopada wystąpi podczas solowego koncertu w warszawskim klubie Proxima.

Laureata Bursztynowego Słowika podczas Top of the Top Sopot Festival 2019 w głosowaniu SMS wybiorą widzowie. Środowy koncert poprowadzą: Agnieszka Woźniak-Starak, Gabi Drzewiecka, Filip Chajzer i Olivier Janiak.

źródło: informacje własne, wikipedia.com, topofthetop.pl

1 KOMENTARZ

  1. […] Frans dał się poznać eurowizyjnym fanom dzięki wygranej w finale Melodifestivalen 2016, dzięki czemu został reprezentantem gospodarzy 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. Kilka miesięcy temu polska publiczność ponownie zobaczyła go na scenie, tym razem na Top of the Top Sopot Festiwal, na którym zgarnął Bursztynowego Słowika. […]