Eurowizja Junior zorganizowana zostanie w tym roku już po raz piętnasty! Pora więc na trochę historycznych statystyk i sprawdzenie, które kraje radzą sobie w tym konkursie najlepiej! 

Na przestrzeni lat przez Eurowizję Junior przewinęło się 37 państw, to wciąż mniej niż jednoczy „dorosła” Eurowizja, ale zgodnie z wymogami Europejskiej Unii Nadawców, w JESC nie może startować jednocześnie więcej niż 20 państw. Wśród grupy uczestników jest nieistniejąca już konfederacja Serbii i Czarnogóry, która przed rozpadem zdążyła raz wystąpić w konkursie – zajęła jednak niskie miejsce, a później dwa nowe kraje Europy samodzielnie startowały w walce o Grand Prix. Największym nieobecnym Eurowizji Junior są Niemcy, które tak jak Słowacja i Bośnia planowały startować, ale ostatecznie na planach się skończyło. Turcja, Finlandia, Islandia, Czechy, Estonia, Czechy, Węgry czy Austria nigdy nie wyraziły chęci zadebiutowania w Eurowizji dla Dzieci.

Aż 83,7% wszystkich startujących w Eurowizji Junior państw chociaż raz zajęło miejsce w czołowej dziesiątce. Rok temu udało się to Irlandii, która na Malcie wywalczyła 10. pozycję. Niestety Polska jest w mniejszości – pomimo trzech startów nadal nie zdołaliśmy zająć pozycji w top10, ale wszyscy bardzo liczymy na poprawienie tych statystyk. Poza Polską nie udało się to też Szwajcarii, Czarnogórze, Portugalii, San Marino oraz (wspomnianej już) konfederacji Serbii i Czarnogóry. Jednorazową obecność w czołowej dziesiątce mają na koncie Irlandia, Azerbejdżan, Izrael, Francja, Albania, Słowenia i Norwegia.

Na podstawie wyników poprzednich edycji JESC utworzyliśmy ranking państw najczęściej goszczących w czołowej dziesiątce. Za pierwsze miejsce dane państwo otrzymało 12 punktów, za drugie 10, za trzecie 8 i tak dalej aż do 10. miejsca, które premiowaliśmy jednym punktem. Oto dziesięć najsilniejszych państw w historii Eurowizji Junior! Gotowi?

10. SERBIA (28 punktów)

Serbia zadebiutowała na JESC wcześniej niż na dorosłej Eurowizji, podczas której pojawiła się samodzielnie dopiero w 2007 roku. Na osiem startów aż sześć razy zdołała zająć miejsce w najlepszej dziesiątce, a dwukrotnie wywalczyła 3. miejsce – za sprawą ballad Piši Mi Neveny Božović oraz Čarobna Noć Sonji Škorić. Rok temu reprezentantka Serbii niespodziewanie zajęła ostatnie miejsce, a tegoroczna propozycja pt. Ceo svet je naš typowana jest do zajęcia miejsca na dnie tabeli.

9. BELGIA (32 punktów)

Belgia startowała w JESC w latach 2003-2012, a w ciągu 10 lat ośmiokrotnie lądowała w top10, jednak tylko dwa razy w czołowej piątce. Największym sukcesem jest piosenka z elementami jodłowania czyli Zo verliefd (Yodelo) Laury Omloop, która zajęła 4. miejsce podczas konkursu w Kijowie. Pomimo sporej popularności preselekcji narodowych i zajęcia wysokiego, piątego miejsca w 2012 roku telewizja flamandzka zrezygnowała z dalszego udziału. Nadawca waloński wycofał się z imprezy już wiele lat wcześniej.

8. HISZPANIA (39 punktów)

Nieodżałowany uczestnik Eurowizji Junior, który startował jedynie w pierwszych czterech edycjach ale nigdy nie zajął miejsca niższego niż czwarte, a w 2004 roku zwyciężył za sprawą fenomenalnej Marii Isabel i hitu Antes muerta que sencilla. Od lat hiszpańscy fani starają się na wszelkie sposoby doprowadzić do powrotu kraju na Eurowizję Junior, ale na razie ich działania (m.in. nakłonienie telewizji prywatnych do zainteresowania się imprezą) nie przynoszą rezultatów.

7. HOLANDIA (40 punktów)

Eurowizyjny weteran, startujący nieprzerwanie od samego początku. Chociaż często zdaje się, że piosenki holenderskie niezauważone lądują gdzieś w ogonie rankingu, to jednak na czternaście startów aż osiem razy reprezentanci tego kraju zdołali zająć miejsce w top10. Zwycięstwo też zaliczyli – dość niespodziewanie Ralf Mackenbach wygrał konkurs w Kijowie z utworem Click Clack. Od 2013 roku Holandia niemal konsekwentnie zajmuje 8. miejsce. Czy w tym roku grupa Fource zmieni statystyki?

6. UKRAINA (45 punktów)

Nasi sąsiedzi po raz pierwszy pojawili się w konkursie w 2006 roku i od tego czasu startują bez przerwy, nie zważając na zawirowania polityczne i problemy. Dwukrotnie organizowali konkurs – raz w trakcie pandemii wirusa H1N1, a parę lat później w momencie gdy na Majdanie rozpoczynały się demonstracje przeciwko ówczesnemu prezydentowi. W swoich startach odnosili sporo sukcesów – siedem razy zajęli miejsce w top10 i mają na koncie zasłużone zwycięstwo Anastasii Petryk i piosenki Nebo. Rok temu poszło im średnio – zajęli 14. pozycję, ale być może tegoroczna reprezentantka poradzi sobie znacznie lepiej.

5. MALTA (50 punktów)

Pomimo przywileju śpiewania po angielsku Maltańczycy nie radzili sobie zbyt dobrze w pierwszych latach uczestnictwa. Zadebiutowali w 2003 roku i na dwanaście startów siedem razy znaleźli się w najlepszej dziesiątce. Pierwszy duży sukces nastąpił w 2008 roku (4. miejsce), ale po spektakularnym powrocie w 2013 roku Malta zdołała dwukrotnie wygrać (Gaia Cauchi i Destiny) i organizować konkurs. Rok temu wywalczyła 6. miejsce, a tegoroczny reprezentant Gianluca ma spore szanse by porwać Europę do tańca!

4. GRUZJA (70 punktów)

Aktualny rekordzista w liczbie triumfów – Gruzini zadebiutowali w 2007 roku i już rok później po raz pierwszy wygrali (Bzikebi), powtarzając ten wyczyn także w 2011 (Candy) i 2016 roku (Mariam Mamadashvili). Na 10 startów tylko raz nie udało im się zająć miejsca w top10 – porażkę poniosła Lizi Pop, która…będzie w tym roku prowadzić Eurowizję Junior w Tbilisi! Co ciekawe Gruzja bardzo często wysyłała na JESC zespoły, a jeśli stawiała na solistki, to zazwyczaj miały one na imię Mariam.

W naszym zestawieniu mamy remis między Armenią a Rosją wynikający z decyzji EBU o nierozstrzyganiu tego, kto w 2009 roku zajął drugie, a kto trzecie miejsce. Rosja i Armenia zdobyły w Kijowie tyle samo punktów. 

2. ARMENIA (80 punktów)

Ormianie pojawili się na Eurowizji Junior w 2007 roku i od razu zachwycili Europę zajmując 2. miejsce. Na koncie mają zwycięstwo w 2010 roku dzięki piosence Mama Vladimira Arzumanyana, aż cztery drugie miejsca i dwa trzecie. Wszystkie starty Armenii kończyły się w top10, a najniższą lokatą jest pozycja ósma. Kraj miał możliwość organizowania Eurowizji Junior w 2011 roku w Erewaniu, do lat bardzo ambitnie i profesjonalnie podchodzi do konkursu. Rok temu dziewczęta Anahit i Mary wygrały głosowanie jury dziecięcego, zajmując ostatecznie 2. miejsce w całym rankingu.

2. ROSJA (80 punktów)

Podobnie jak w przypadku Armenii i Hiszpanii, wszystkie starty Rosji (począwszy od debiutu w 2005) kończyły się zajęciem miejsca w pierwszej dziesiątce. Podobnie jak Gruzini, Rosjanie wygrali konkurs podczas swojego drugiego startu (siostry Tolmachevy), a na swoim koncie mają też dwa drugie miejsca i aż cztery czwarte lokaty. Najgorzej poszło im w trakcie debiutu – zajęli tylko 9. miejsce. To najwyżej notowany kraj który nigdy nie organizował Eurowizji Junior, chociaż swego czasu Rosjanie wykazywali zainteresowanie tym pomysłem. W tym roku są silnym faworytem fanów do wygranej.

  1. BIAŁORUŚ (86 punktów)

Niekwestionowany lider i mocarstwo Eurowizji Junior – ten tytuł należy do naszych sąsiadów ze Wschodu, którzy startują w JESC od samego początku i bez żadnej przerwy. Dwukrotnie wygrali (Ksenia Sitnik i Alexey Zhigalkovich), raz wywalczyli drugą, a dwa razy trzecią pozycję. Tylko raz wypadli poza top10 – w 2004 roku, zajęli 14. pozycję. Co roku organizują preselekcje narodowe, przygotowali JESC w 2010 roku, a niedawno Europejska Unia Nadawców zdecydowała, że zaszczyt bycia gospodarzem przypadnie im także w przyszłym roku. Podobnie jak Rosja, Białoruś jest w tym roku mocnym kandydatem do zwycięstwa.

Zaraz pod kreską naszego zestawienia znalazła się Szwecja z 24 punktami, dalej były Rumunia (22 punkty), Chorwacja i Bułgaria (po 21 punktów) oraz Włochy (20 punktów). Różnice punktowe są jednak niewielkie, więc liczymy, że po tegorocznym finale tabela najsilniejszych państw JESC ulegnie pewnym zmianom!

fot. Malta Independent

1 KOMENTARZ