Już w niedzielę, 1 października, Polacy staną przed niezwykle odpowiedzialnym zadaniem – wybiorą nowego reprezentanta naszego kraju na Eurowizję Junior 2017! Czy widzowie i jurorzy postawią na sprawdzone brzmienia, a może spodoba się im oryginalność?

Konkurs Piosenki Eurowizji Junior od lat rządzi się swoimi prawami, a wyniki często zaskakują nawet największych fanów tej imprezy. Wielką niespodzianką było np. ubiegłoroczne zwycięstwo Gruzinki Mariam, którą w większości rankingów stawiano na samym końcu. W tym roku EBU zdecydowało o zmianie sposobu głosowania i po rocznej przerwie publiczność (a dokładniej internauci) znów będą mieć możliwość decydowania o wynikach. Ostatnio w głosowaniu televoting Polakom (na dorosłej Eurowizji) idzie świetnie, więc wielu miłośników konkursu widzi w tym szansę na sukces w Tbilisi! Należy jednak pamiętać, że sama diaspora nie pomoże, bo wybrany 1 października reprezentant musi zachwycić też jurorów, a do tego potrzebny jest nienaganny wokal, bardzo dobry utwór oraz prezentacja sceniczna. Postanowiłem więc przypomnieć czytelnikom niektóre z najlepszych utworów JESC ostatnich czterech lat. Oczywiście wybór jest całkowicie subiektywny (jak głosi tytuł działu portalu Eurowizja.org) i zachęcam wszystkich do komentowania i prezentowania innym swoich ulubionych piosenek!

Ostatnio był ballady (TUTAJ) i szybkie utwory (TUTAJ), a na dziś przygotowałem zestawienie najbardziej (moim zdaniem) oryginalnych i wyróżniających się propozycji, które usłyszeliśmy w ciągu ostatnich czterech lat.

5. REALTA NA MARA (IRLANDIA/Aimee Banks – 2015)

W 2015 roku Irlandia dołączyła do stawki Eurowizji Junior i od razu wprowadziła element egzotyki – rzadko słyszany w Europie język irlandzki! Chociaż bardzo trudny i niezrozumiały, to jednak ma w sobie sporo tajemniczości i warto się w niego wsłuchać. Pierwszą młodą reprezentantką Irlandii była Aimee Banks, która wykonała nastrojowy utwór Realta na mara wykorzystując przy tym wielki talent wokalny i nietypową barwę głosu. Ostatecznie wywalczyła 12. miejsce.

4. DIAMONDS (MALTA/Federica Falzon – 2014)

Oryginalnym wokalem mogła się także pochwalić reprezentantka gospodarzy w 2014 roku – Maltanka Federica Falzon, która na scenie wykonała nieco patetyczną balladę Diamonds. Jej piękny, niezwykle głęboki głos sprawił, że widzowie mogli mieć wrażenie iż słuchają dorosłej wokalistki, a nie młodej dziewczyny! Taki talent naprawdę warto pokazać Europie i Malta nie żałowała swojej decyzji – Federica wywalczyła 4. miejsce!

3. DAMBAJE (ALBANIA/Mishela Rapo – 2015)

W 2015 roku Albanka Mishela Rapo postawiła na piosenkę, która składa się praktycznie z samych powitań, śpiewanych w różnych językach. Dorzuciła do tego rytmy afrykańskie, nawet trochę klimatów reggae, a wszystko dopełniła strojem, na którym wypisała różnymi kolorami słowa takie jak Hello, Salut czy Merhaba! Chociaż sama prezentacja sceniczna była aż za skromna, ostatecznie Mishela zdołała przekonać do siebie Europę i zająć wysokie, 5. miejsce! Warto dodać, że po Eurowizji Junior Mishela miała okazję wykonać Dambaje razem ze zwyciężczynią JESC – Maltanką Destiny. Występ dostępny TUTAJ.

2. SOKAL (BIAŁORUŚ/Nadezhda Misyakova – 2014)

Folk i muzyka etniczna często pojawia się na Eurowizji dla dorosłych, ale dziecięcy konkurs coraz rzadziej ma takie brzmienia w stawce. A szkoda, bo zasada śpiewania w językach narodowych powinna zachęcać do wykorzystywania w utworach brzmień tradycyjnych dla danych państw. Zrobiła tak Białoruś, której utwór Sokal to folkowa piosenka pełna narodowych dźwięków, a jednocześnie nowoczesna. Nie zabrakło też kostiumów stylizowanych na folkowe! Efekt? 7. miejsce dla naszych sąsiadów!

  1. TARBER (ARMENIA/Anahit i Mary – 2016)

Nowoczesność, talent, pomysł na utwór i prezentację sceniczną oraz wiele pozytywnych wrażeń upchniętych w niecałe 3 minuty! To zaserwowała widzom Armenia w zeszłym roku, wystawiając duet Anahit i Mary oraz zwariowaną piosenkę Tarber o różnorodności. Wystarczy obejrzeć ten sympatyczny występ by zobaczyć, jak wiele ciekawych dla oka i ucha elementów w nim zawarto! Europa to kupiła, a dziewczęta do ostatniej chwili walczyły o zwycięstwo, ostatecznie zajmując 2. miejsce za Gruzją!

A jakie utwory z ostatnich Eurowizji Junior wywarły na Was największe wrażenie? Jaki powinien być idealny utwór Polski na Eurowizję? Czekamy na Wasze komentarze!