Już w niedzielę, 1 października, Polacy staną przed niezwykle odpowiedzialnym zadaniem – wybiorą nowego reprezentanta naszego kraju na Eurowizję Junior 2017! Jakiego rodzaju piosenkę wybiorą – nowoczesną i szybką czy może balladę?

Konkurs Piosenki Eurowizji Junior od lat rządzi się swoimi prawami, a wyniki często zaskakują nawet największych fanów tej imprezy. Wielką niespodzianką było np. ubiegłoroczne zwycięstwo Gruzinki Mariam, którą w większości rankingów stawiano na samym końcu. W tym roku EBU zdecydowało o zmianie sposobu głosowania i po rocznej przerwie publiczność (a dokładniej internauci) znów będą mieć możliwość decydowania o wynikach. Ostatnio w głosowaniu televoting Polakom (na dorosłej Eurowizji) idzie świetnie, więc wielu miłośników konkursu widzi w tym szansę na sukces w Tbilisi! Należy jednak pamiętać, że sama diaspora nie pomoże, bo wybrany 1 października reprezentant musi zachwycić też jurorów, a do tego potrzebny jest nienaganny wokal, bardzo dobry utwór oraz prezentacja sceniczna. Postanowiłem więc przypomnieć czytelnikom niektóre z najlepszych utworów JESC ostatnich czterech lat. Oczywiście wybór jest całkowicie subiektywny (jak głosi tytuł działu portalu Eurowizja.org) i zachęcam wszystkich do komentowania i prezentowania innym swoich ulubionych piosenek!

Ostatnio był ballady (TUTAJ) więc teraz pora na utwory w szybkim tempie, których w stawce JESC nigdy nie brakuje, chociaż nie wszystkie można uznać za nowoczesne. Postanowiłem wybrać te, moim zdaniem, najlepiej napisane i najlepiej przygotowane oraz pokazane na scenie.

5. LOVE WILL LEAD OUR WAY (MACEDONIA/Martija Stanojkovic – 2016)

Macedonia nie ma szczęścia w Eurowizji Junior, chociaż próbuje różnych sposobów. W 2016 roku postawiono na wokalistkę Martiję Stanojković i piosenkę Love will lead our way po macedońsku i angielsku. Zaraz po premierze piosenka spotkała się z bardzo pozytywnymi komentarzami ze strony fanów Eurowizji, często trafiała do czołówki ich rankingów i była uznawana za faworytkę, chociaż występ sceniczny nieco zawiódł oczekiwania wielu. Efektem było jedynie dwunaste miejsce w finale, chociaż wiem, że do tej piosenki miłośnicy Eurowizji często wracają.

4. KISSES AND DANCIN’ (HOLANDIA/Kisses – 2016)

Trzy niezwykle energiczne dziewczyny, w świetnych, kolorowych strojach, a do tego nowoczesny utwór, z bardzo prostym do zapamiętania refrenem oraz choreografią, którą każdy młody widz mógł wykonać przed telewizorem razem z Holenderkami. Sprytnie wykorzystano też fakt, że EBU zezwala na używanie języka innego niż narodowy (w 20%, a od tego roku nawet więcej) więc cały refren zaśpiewano po angielsku, by mógł jak najłatwiej wpaść do głowy. Dało to wysokie (jak na Holandię) ósme miejsce!

3. LOVE (ARMENIA/Mika – 2015)

Armenia to kraj, który do Eurowizji Junior podchodzi niezwykle poważnie i zbiera świetne wyniki. W 2015 roku wysłano do Bułgarii wokalistę o pseudonimie MIKA, który już przed konkursem miał tam status gwiazdy. Jego Love to nie tylko sympatyczna i rytmiczna piosenka z charakterystycznym refrenem ale także świetny występ sceniczny z ciekawymi elementami choreograficznymi (jest nawet moonwalk), strojami i pasującymi do utworu wizualizacjami! Charyzmatyczny Mika walczył o zwycięstwo i ostatecznie wywalczył 2. miejsce!

2. NOT MY SOUL (MALTA/Destiny – 2015)

Armenię pokonała w 2015 roku Malta – mały kraj wystawił Destiny Chukunyere – wokalistkę o wielkiej sile głosu! Jej Not my soul zachwyciło podczas prób i w trakcie finału – co prawda bez wymyślnej prezentacji scenicznej ale z kolorowymi wizualizacjami i uśmiechniętą wokalistką, po której ani przez chwilę nie widać było tremy. Przykład Malty pokazuje, że nowoczesna i dobrze skrojona pod wykonawcę piosenka poradzi sobie nawet bez scenicznej otoczki! Wystarczy chwytliwy refren i ogromny talent.

  1. PEOPLE OF THE SUN (ARMENIA/Betty – 2014)

I znów Armenia. Betty, podobnie jak wspomniany wcześniej Mika, jechała na Eurowizję ze statusem gwiazdy w swoim kraju, więc występ przed europejską publicznością raczej jej nie stresował, a wręcz dodawał energii. Chociaż sama wokalistka nie naskakała się zbytnio w trakcie piosenki, to jednak wokół niej na scenie działy się cuda, łącznie z fruwającymi na szarfach tancerzami. Na całościowy efekt (3. miejsce) na pewno wpływ miała też niezwykle pozytywna energia bijąca z People of the sun!

A jakie utwory z ostatnich Eurowizji Junior wywarły na Was największe wrażenie? Jaki powinien być idealny utwór Polski na Eurowizję? Czekamy na Wasze komentarze!

fot. Eurovoix