Poznaliśmy właśnie reprezentanta Gruzji w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020. Tornike Kipiani będzie trzynastym reprezentantem Gruzji w historii konkursu.

Gruzja a Eurowizja 2020: przebieg finału Idola

W finale Gruzińskiego Idola wzięło udział czworo wykonawców: Barbara Samkharadze, Tornike Kipiani, Mariam Gogiberidze i Tamar Kakalashvili. O tym kto wygra zdecydowali widzowie, którzy mogli głosować na swojego ulubionego artystę za pomocą Facebooka i wiadomości SMS. Czteroosobowe jury: Tinatin Berdzenishvili, David Evgenidze, Natia Todua i David Aladashvili  tylko oceniło kandydatów i wydało werdykt końcowy. Konkurs zwyciężył Tornike Kipiani.

Gruzja a Eurowizja 2020: kim jest zwycięzca?

Tornike Kipiani to 29-letni mieszkaniec Tibilisi – stolicy Gruzji. W 2014 roku wygrał X-Factor w Gruzji. W 2017 roku brał udział w krajowych preselekcjach z piosenką You are my Sunshine. Utwór, który jest mieszanką muzyki elektronicznej i rockowej zajął dopiero 23. miejsce w preselekcjach. Kipiani jest nie tylko muzykiem, ale też kompozytorem. Sam napisał preselekcyjną piosenkę dwa lata wcześniej z myślą o Eurowizji, którą jak sam wyznał w wywiadzie śledzi co roku.

Gruzja a Eurowizja 2020: kiedy poznamy piosenkę?

W tym roku zmienia się zasada selekcji piosenki. W ubiegłym roku decyzję podjęli widzowie, którzy głosowali na jedną z trzech propozycji podczas finału Gruzińskiego Idola. Tym razem utwór na Eurowizję zostanie wybrany wewnętrznie. Ostatecznie z jaką piosenką pojedzie nowo wybrany reprezentant zdecydują: główny producent muzyczny nadawcy publicznego w Gruzji – David Evgenidze, gruzińska szefowa delegacji – Natia Mshogodradze, oraz producentka Eurowizji – Natia Uznadze. Ponadto zespół będzie odpowiadać za  stworzenie konkursowej kompozycji (aranżacja, mastering, nagrywanie w studio), kręcenie teledysku, zarządzanie wykonaniem podczas Konkursu Piosenki Eurowizji (w tym choreografii, kostiumów) oraz nadzorowanie działań promocyjnych.

Gruzja a Eurowizja 2020: historia

Gruzja zadebiutowała na Eurowizji w 2007 roku. Kraj ten nie wygrał jeszcze konkursu osiągając najlepsze wyniki w Oslo (ESC 2010) i Dusseldorfie (ESC 2011) – dziewiąte miejsce w finale. Łącznie Gruzja brała udział w rywalizacji dwanaście razy od roku debiutu, z wyjątkiem 2009 roku, kiedy to kraj musiał się wycofać z konkursu.

W 2019 roku Gruzja wybrała reprezentanta do Tel Awiwu za pośrednictwem gruzińskiego Idola. Oto Nemsadze został ogłoszony zwycięzcą lokalnego Idola 2019 i miał zaszczyt reprezentować Gruzję podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Izraelu swoim hasłem Keep on Going. Pomimo wspaniałego występu Gruzja nie zakwalifikowała się do Wielkiego Finału trzeci rok z rzędu.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.