Tornike Kipiani wygrywa gruzińskiego Idola (źródło: facebook/@GeorgianIdol)

Znamy kolejny utwór Eurowizji 2020. Dziś gruziński nadawca zaprezentował piosenkę swojego reprezentanta. Tornike Kipiani wykona w Rotterdamie utwór Take Me as I Am.

Dwa miesiące temu, w ostatni wieczór 2019 roku, Tornike Kipiani wygrał gruzińskiego Idola. Zgodnie z zasadami programu będzie on reprezentował Gruzję w kolejnym Konkursie Piosenki Eurowizji. Dziś nadawca ujawnił piosenkę, którą artysta wykona w maju.

Tornikie Kipiani – Take Me as I Am

Piosenka nosi tytuł Take Me as I Am. GBP zdradził, że Tornike Kipiani wystąpi na scenie wraz z trzyosobowym chórkiem – jednym mężczyzną i dwiema kobietami. Towarzyszyć gruzińskiemu wykonawcy w Ahoy Arenie będą Aleko Berdzenishvili, Marian Shengelia i Mariko Lezhava.

Artysta opisuje piosenkę jako mieszankę klasycznego rocka, electro i dubstepu. Ostatnie gruzińskie utwory na Eurowizji miały styl electro-pop, indie rock i etno-jazz. Za kompozycją stoi sam Tornike. Konkursową propozycję pomagał mu stworzyć inny gruziński muzyk i producent, Aleko Berdzenishvili.

#ევროვიზია

ESC 2020 Georgia/თორნიკე ყიფიანი/ მიმიღე ისეთი, როგორიც ვარ/Tornike Kipiani/Take Me As I Am

Posted by Eurovision Georgia on Monday, March 2, 2020

Tornike Kipiani: kim jest?

Tornike Kipiani urodził się 11 grudnia 1987 roku w Tbilisi – stolicy Gruzji. W 2014 roku wygrał debiutancką edycję X-Factor Georgia. W programie jego trenerem była Tamta, która jest z pochodzenia Gruzinką i reprezentowała Cypr na Eurowizji w zeszłym roku. Tornike stał się sławny w Gruzji jeszcze zanim wygrał talent show dzięki własnej, rockowej interpretacji przeboju Kylie Minogue. Jego niektóre występy osiągnęły nawet trzy miliony wyświetleń, biorąc pod uwagę, że Gruzja ma około 3,7 miliona mieszkańców, jest to ogromny sukces.

Kipiani jest nie tylko muzykiem, ale też kompozytorem. W 2017 roku brał udział w krajowych preselekcjach z piosenką You are my Sunshine. Utwór, który jest mieszanką muzyki elektronicznej i rockowej, zajął dopiero 23. miejsce w preselekcjach. Sam napisał preselekcyjną piosenkę dwa lata wcześniej z myślą o Eurowizji, którą, jak sam wyznał w wywiadzie, śledzi co roku. Jego marzenie spełniło się wygrywając gruzińskiego Idola. Zwycięzcą pierwszej gali koncertowej była Tamar Kakalashvili. Od tego czasu jednak Tornike utrzymywał się na szczycie we wszystkich odcinkach na żywo od początku do końca, uzyskując 33,82% głosów w gali finałowej i tym samym otrzymując bilet do Rotterdamu.

Tornike Kipiani z Gruzji na Eurowizję 2020!

Gruzja a Eurowizja: historia

Gruzja zadebiutowała na Eurowizji w 2007 roku. Kraj ten nie wygrał jeszcze konkursu osiągając najlepsze wyniki w Oslo (ESC 2010) i Dusseldorfie (ESC 2011) – dziewiąte miejsce w finale. Łącznie Gruzja brała udział w rywalizacji dwanaście razy od roku debiutu, z wyjątkiem 2009 roku, kiedy to kraj musiał się wycofać z konkursu.

W 2019 roku Gruzja wybrała reprezentanta do Tel Awiwu za pośrednictwem gruzińskiego Idola. Oto Nemsadze został ogłoszony zwycięzcą lokalnego Idola 2019 i miał zaszczyt reprezentować Gruzję podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Izraelu swoim hasłem Keep on Going. Pomimo wspaniałego występu Gruzja nie zakwalifikowała się do Wielkiego Finału trzeci rok z rzędu.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 1214 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra. Na tegorocznej Eurowizji Polskę będzie reprezentować Alicja Szemplińska z utworem Empires. Gruzja wystąpi w drugim półfinale 14 maja w drugiej połowie konkursu.

źródło: 1tv.ge, infenetwork.net, escplus.es