Toto Cutugno nie żyje. Zwycięzca Eurowizji miał 80 lat

Toto Cutugno, Eurowizja 1990

Toto Cutugno nie żyje. Legendarny włoski wykonawca miał 80 lat. (fot. eurovision.tv)

Toto Cutugno, wykonawca hitu L’italiano, wielokrotny uczestnik Sanremo oraz zwycięzca i prowadzący Konkursu Piosenki Eurowizji, zmarł dziś w Mediolanie. Gwiazdor lat 70. i 80. skończył niedawno 80 lat.

Ikona italopopu i zwycięzca Sanremo oraz Eurowizji – Toto Cutugno, nie żyje. Wykonawca od kilkunastu lat zmagał się z poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Przypominamy jego życiorys i osiągnięcia muzyczne.

Toto Cutugno nie żyje

Piosenkarz z ponad milionem sprzedanych płyt na koncie zmarł 22 sierpnia. Jak poinformował jego menadżer, od dawna Cutugno zmagał się z poważnymi chorobami i po pogorszeniu się jego stanu ostatnie tygodnie życia spędził w jednym z mediolańskich szpitali. W zeszłym miesiącu ukończył 80 lat.

Salvatore „Toto” Cutugno urodził się w Toskanii w lipcu 1943 roku. Zadebiutował muzycznie w połowie lat 60. i początkowo działał głównie w zespołach. Z grupą Albatros wystąpił na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo w 1976 roku, zajmując trzecie miejsce. Był to jego pierwszy z rekordowej liczby piętnastu startów w najważniejszym wydarzeniu włoskiej muzyki.

Wygrana w Sanremo, L’italiano i Eurowizja 1990/91

W 1978 roku Toto postanowił kontynuować karierę jako solista. Zgłosił się do Sanremo 1980 i z napisaną samodzielnie piosenką Solo noi wygrał galę finałową. Kolejne kilkanaście utworów na festiwal również skomponuje przede wszystkim własnymi siłami. W 1983 roku Toto wystartował z utworem L’italiano. Piosenka w Sanremo była piąta, jednak wkrótce okazała się być spektakularnym sukcesem międzynarodowym, zdecydowanie nadając karierze Toto rozpędu.

Popularny już muzyk powrócił na festiwal w Sanremo z utworami Serenata (1984, drugie miejsce) i Azzurra malinconia (1986, czwarte miejsce). Potem dalej brakowało mu szczęścia do wygranej: w latach 1987-1990 cztery razy z rzędu zajął drugie miejsce. Po ostatnim z tych startów stacja RAI wyselekcjonowała go wewnętrznie na reprezentanta Włoch w Konkursie Piosenki Eurowizji w Zagrzebiu. Utwór Insieme: 1992, poświęcony integracji europejskiej i planom utworzenia wspólnego rynku do końca 1992 roku, powstał podobno w dwa dni. Mimo niesprzyjających mu typowań Toto Cutugno zwyciężył Eurowizję 1990. Kolejna edycja odbyła się w Rzymie. Toto został jej prowadzącym w duecie z Gigliolą Cinquetti, zwyciężczynią Eurowizji 1964. Styl prowadzenia koncertu wzbudził wiele emocji i zapisał się na długo w pamięci fanów konkursu.

http://www.youtube.com/watch?v=mLOLRNSQttY&pp=ygUcdG90byBjdXR1Z25vIGV1cm92aXNpb24gMTk5MA%3D%3D

Toto Cutugno: dalsza kariera

Najbardziej znanymi współpracownikami Toto byli tacy muzycy, jak Adriano Calentano czy Al Bano (Eurowizja 1976, 1985). Po krótkiej przerwie od festiwalu Cutugno wystąpił on w Sanremo ponownie w 1995 i 1997 roku, dwukrotnie plasując się na siedemnastej pozycji. W latach 90. wydał swój dziesiąty, jedenasty i dwunasty album studyjny. Po wejściu w nowe tysiąclecie jeszcze trzykrotnie pojawił się na deskach Festiwalu Piosenki Włoskiej. W duecie z Annalisą Minetti zajął drugie miejsce w 2005 roku, a następnie samodzielnie był czwarty w roku 2008. Po raz ostatni w części konkursowej zaprezentował się podczas Sanremo 2010, nie wchodząc do ostatecznej stawki finałowej.

Wtedy wydał też krążek podsumowujący jego bogaty dorobek festiwalowy. Z kolei w 2015 roku opublikował ostatni w życiu album, celebrujący 50-lecie działalności artystycznej. Od wygranej z chorobą nowotworową w 2007 roku Cutugno ograniczał występy publiczne, choć nadal koncertował, a nawet wyruszał w trasy. Był też obiektem kontrowersji, kiedy w 2019 roku ukraińskie władze chciały zakazać jemu i innym włoskim gwiazdom, które występowały w Rosji, wjazdu do Ukrainy. Ostatecznie zaplanowany w Kijowie koncert doszedł do skutku. Od 1971 roku aż do śmierci był związany ze swoją żoną Carlą, a z innego związku miał swojego jedynego syna.

Najbliższym Toto Cutugno redakcja portalu eurowizja.org składa najszczersze wyrazy współczucia.

źródło: RAI News

Exit mobile version