Faworyci dziennikarzy, faworyci RAI, faworyci nastolatek, czyli plotki zza kulis nadciągającego włoskiego święta muzyki!

Równo za dwa tygodnie wszystkie reflektory brukowców skierowane zostaną na małą, nadmorską miejscowość w Ligurii. 10 lutego pierwsza odsłona pięciodniowego maratonu 65. Festival della Canzone Italiana di Sanremo 2015!

Czerwony dywan już jest odkurzany, od kilkunastu dni trwają próby uczestników z udziałem orkiestry. Wszystko dopinane jest na ostatni guzik, a atmosfera podsycana nowymi plotkami, w celu zapewnienia przynajmniej dziesięciomilionowej widowni.

W ostatnich dniach odbyło się przedpremierowe przesłuchanie festiwalowych utworów, którym w tym roku będzie aż 20! Zaszczytu tego dostąpili wyłącznie akredytowani dziennikarze, którzy zresztą będą mieli cząstkowy wpływ na wynik festiwalu (głosując w półfinale). Kto przypadł do gustu? Wygląda na to, że większość komentatorów jest zgodna. To Nina Zilli, Malika Ayane i Chiara Galiazzo powinny w tym roku triumfować. Dla Niny mogłoby to oznaczać powrót na eurowizyjną scenę! W tym roku wyraźnie zapisano w regulaminie, że zwycięzca dostanie możliwość reprezentowania Włoch na 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu! Czy jednak Nina lub którakolwiek z pań ma na to szansę?

Głosy dziennikarzy nie zawsze pokrywają się z rezultatem końcowym. Na wynik ostateczny wpływ będą mieli jeszcze telewidzowie (40%), specjalnie wybrane jury reprezentatywne (ok. 300 osób w różnym wieku, wybranych pod kątem statystycznej reprezentatywności społeczeństwa – 30%) oraz profesjonalne jury, w którym zasiądą głównie eksperci nadawcy publicznego (30%). Te grupy, prezentujące niejednokrotnie różnorodne gusta, zetrą się ze sobą. RAI wydaje się intensywnie promować grupę trzech młodych tenorów, Il Volo, i można podejrzewać, że to oni zgarną przychylność jury powiązanego z nadawcą. Wśród widzów z pewnością triumfować będą pupile rozmaitych talent shows. Objawienie zeszłego roku, grupa Dear Jack czy Lorenzo Fragola to niemal pewniacy do czołówki televotinguTo oni podbili już serca tysięcy nastolatek, które gotowe będą wysyłać smsy.

Jaki kompromis uda się osiągnąć? Z pewnością więcej powiedzieć będzie można po pierwszych dwóch wieczorach, gdy uruchomiona zostanie lawina internetowych sond i zakładów bukmacherskich.

Większej roli nie odegrają raczej tak oczekiwane przez niektórych fanów wielkie głosy, wielkie divy i wielkie powroty. Lara Fabian, doceniona przez dziennikarzy za niesamowity głos, skrytykowana została za przeciętną balladę w klimacie Disneya. Irene Grandi również zebrała dość niskie noty. Wielu dziennikarzy zarzuciło jej propozycji brak melodyjności i zdążanie do nikąd. Nek, choć lubiany, nie posiada jednak na tyle dużego grona fanów, aby móc wygrać konkurs.

Warto dodać, że zakulisowe plotki głoszą, iż rozmowy na temat startu na Eurowizji były już przeprowadzone ze wszystkimi uczestnikami i wytwórniami fonograficznymi. Zdecydowana większość, w przeciwieństwie do jeszcze trzech lat temu, jest zainteresowana wyjazdem do Wiednia! To będzie wyjątkowo emocjonujące Sanremo!

źródło: własne, tvblog.it (fot. ansa.it)