Finał łotewskich selekcji zakończył się bez zaskoczenia zwycięstwem faworytów. Czy Łotwa osiągnie kolejny eurowizyjny sukces?

Przed chwilą zakończyła się trzecia edycja selekcji Supernova, mająca za zadanie wybór reprezentanta Łotwy na Konkurs Piosenki Eurowizji. Tegoroczny finał szczęśliwym okazał się być dla grupy Triana Park, dla których była to już szósta eurowizyjna próba! W Kijowie zaśpiewają piosenkę Line.

Dziś decydowali tylko i wyłącznie widzowie, choć w jury pomocniczym zasiedli Intars Busulis (ESC 2009), oraz jedyna łotewska zwyciężczyni, czyli Maria Naumova (ESC 2002). Za Triana Park kolejno uplasowali się się zespół MyRadiantUSanta Daņeļeviča a ostanie miejsce zajął The Ludvig.

Jaka była do tej pory przygoda zespołu Triana Park z łotewskimi selekcjami?

Zespół od samego początku kojarzony był z kontrowersyjnym wizerunkiem. Grupa w Eurodziesmie zadebiutowała w 2008. Z piosenką Bye Bye zajęła czwarte miejsce (na 10 uczestników), które nie wystarczyło na awans do superfinału.

Rok później wystartowali z piosenką Call Me Any Time You Need A Problem. Udało im się awansować z półfinału, lecz ponownie nie udało im się trafić do superfinału.

W 2010 roku zespół z piosenką Lullaby For My Dreammate (Diamond Lullaby) zajął ósme miejsce na dziesięciu uczestników.

Grupa nie przerywała starań. W 2011 wystartowała ponownie w łotewskich selekcjach z piosenką Upside Down. Zespół awansował z półfinału do tzw. Drugiej Szansy, jednak z powodu choroby wokalistki wycofał się z rywalizacji.

Po raz ostatni przed dłuższą przerwą Triana Park o Eurowizję powalczyli w 2012 roku. Z piosenką Stars Are My Family po raz kolejny awansowali do finału, aby ostatecznie zająć w nim 6 miejsce. Niestety w sieci nie jest dostępne nagranie do tego występu.

W tym roku Triana Park bez problemu przeszła przez ćwierćfinał, a potem półfinał Supernovy. Na głosy telewidzów, których faworytami był zespół, składały się nie tylko smsy, ale także ankieta internetowa oraz odsłuchania w serwisie Spotify (na daną chwilę piosenka Line ma ich 111 tysięcy.

W skład grupy wchodzą wokalistka Agnese Rakovska, gitarzysta Artūrs Strautiņš, basista Kristaps Ērglis oraz perkusista Edgars Viļums.

Łotwa wystąpi w pierwszym półfinale Eurowizji 2017, który odbędzie się 9 maja w Kijowie. Będzie w nim rywalem m.in. Polski, a także takich eurowizyjnych potęg jak Szwecja czy Australia.

Źródło: wikipedia.org  Foto: delfi.lv

2 KOMENTARZE

  1. W sumie chyba dość fajna jest ta piosenka, chociaż cały ten wizerunek zespołu trochę mi nie pasuje – zbyt udziwniony. No ale dobra, aż tak źle nie jest, może się przyzwyczaję, a zresztą utwór jest tu najważniejszy (choć wybitnym też bym go nie nazwał). Myślę, że to jest jedna z tych piosenek, które z czasem mogą mi się znudzić, choć na razie jest ok. No ale w sumie dobrze, że jest jakieś kolejne urozmaicenie stawki. Pod względem czysto muzycznym jednak, wolałem tego Ludviga.

  2. Szkoda Ludwika. Moim skromnym, niepozornym zdaniem wyczyścił całą resztę stawki. Pozostanie mu miejsce w galerii najlepszych niewybranych piosenek ever, zaraz za Margaret (w ogóle trochę od czapy, ale ostatnio zauważyłem, że Cool me down ma oficjalny, nieanimowany teledysk – ta orka jest tam mniej więcej tak zaskakująca, jak słynny, nieśmiertelny łotewski bóbr;)

    Zwycięzcom gratulujemy wytrwałości i życzymy miejsca tuż za Fleszlajtem w półfinale:) Howgh!