Ma być zaskakująco. Utwór będzie w stylu odbiegającym od dotychczasowej twórczości Trijntje i Anouk.

Anouk strzela gafę i współtworzy eurowizyjny kawałek

Trzy dni temu news znad Amsterdamu zelektryzował eurowizyjną publikę. Trijntje Oosterhuis (znana także jako Traincha) – wybitna kompozytorka, autorka tekstów i piosenkarka została wybrana przez AVROTROS do reprezentowania Holandii w przyszłorocznym konkursie Eurowizji. News padł w jednym z programów typu talk-show, w którym Anouk przypadkowo wyjawiła, że współtworzy utwór dla Trijntje Oosterhuis na jubileuszowy konkurs w Wiedniu. Wokalistka wiedziała o tym, że AVROTROS dokonało wyboru za zamkniętymi drzwiami, ale zapomniała się i wyjawiła informację publicznie w programie. Co prawda nieudolnie próbowała ratować sytuację, mówiąc: „…to znaczy byłoby świetnie gdyby wybrano Trijntje na reprezentantkę Eurowizji”, ale zaraz potem nie mogła stłumić śmiechu jaki towarzyszył jej z powodu własnej gafy… Dodała więc tylko: „cóż… jestem strasznie kiepskim kłamcą”.

Jeszcze tego samego dnia nieobecna bohaterka rozmowy potwierdziła doniesienia w radiowym programie Gouden Uren prowadzonym przez związanego z Eurowizją Daniëla Dekkera.

Poniżej film z wypowiedzią Anouk:

Wybór Trijntje był odebrany jako kontynuacja sprawdzonej strategii ze strony AVROTROS – wysyłania wokalistów prezentujących muzyczne wyżyny regionu. Podobnie jak Ilse deLange (Holandia 2014, 2. miejsce) oraz Anouk (Holandia 2013, 9. miejsce) Trijntje jest popularną i doświadczoną artystką. Jej albumy i single częstokrotnie otrzymywały „złoty” bądź „platynowy” status.

Ujawniono też, że AVROTROS prowadziło negocjacje między innymi z Alainem Clarkiem, Jacqueline Govaert i Dotanem.

Eurowizja 2013: Anouk – Birds (9 miejsce)

„Sukcesy The Common Linnets i Anouk zwiększają ekscytację”

Trijntje Oosterhuis wyznała w programie, że jest zaszczycona i podekscytowana możliwością reprezentowania swojego kraju na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w kontekście ostatnich sukcesów Holandii w konkursie. Wysokie miejsca ostatnich reprezentantów Holandii dodają Trijntje emocji. W programie wokalistka została zapytana o piosenkę, którą wykona w Wiedniu. Piosenkarka wyznała, że wspólnie z Anouk przygotowują utwór, który będzie świeży, piękny i wyjątkowy, a stylistyką najprawdopodobniej odbiegający od dotychczas prezentowanej twórczości obu wokalistek. Mimo iż piosenka jest już na finiszu, to jej publikacja nastąpi dużo później. W tej chwili artystki zastanawiają się nad wizualną koncepcją scenicznej prezentacji. Trijntje chwaliła też współpracę nad eurowizyjnym projektem z AVROTROS oraz pomoc i cenne wskazówki Anouk, która z chęcią dzieli się swoim eurowizyjnym doświadczeniem.

Koncert Trijntje Oosterhuis z Metropole Orchestra (Best Of Burt Bacharach)

Daniël Dekker, który od lat komentuje Eurowizję był rad, że AVROTROS po raz kolejny postanowiła wystawić na Eurowizji wielką artystkę. Uznał też, że połączenie pięknego głosu Trijntje z talentem Anouk jest idealnym pomysłem na jubileuszową edycję największego muzycznego wydarzenia na świecie. Przed dwoma laty Trijntje i Anouk współpracowały nad albumem Wrecks We Adore, który okazał się sporym sukcesem sprzedażowym. Album zawierał połączenie rocka, popu, soulu i alternatywy.

Eurowizja 2014: The Common Linnets – Calm After The Storm (2 miejsce)

Trijntje obraca się w eurowizyjnym świecie

Trijntje Oosterhuis to tak naprawdę Judith Katrijntje Oosterhuis, 41-letnia soulowo-jazzowa wokalistka i kompozytorka. Urodziła się 5 lutego 1973 roku w Amsterdamie. Jej ojciec był teologiem i (przez pewien czas) księdzem. W latach 90. Traincha występowała w grupie Total Touch. Przyszłoroczna reprezentantka Holandii ma spore linki z artystami wcześniej biorącymi udział w Eurowizji. Jej brat, Tjeerd Oosterhuis jest mężem Edsili Rombley (Holandia 1998, 2007). Trijtnje od dawna przyjaźni się z Anouk (Holandia 2013), a Ilse deLange (Holandia 2014) zna z The Voice of Holland. Obie wokalistki wcielają się w tym programie w rolę trenerów. Od niedawna Trijntje współpracuje z Glennis Grace (Holandia 2005), z którą tworzy nową formację, Ladies Of Soul.

Po zakończeniu działalności w ramach grupy Total Touch, Traincha odniosła pasmo sukcesów w karierze solowej, stając się jedną z najbardziej poważanych wokalistek Holandii. W swojej twórczości posługuje się dwoma językami: niderlandzkim i angielskim. Wcześniej współpracowała m.in. z Herbiem Hancockiem, Lionelem Richiem, czy Burtem Bacharachem.

60. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w przyszłym roku: 19, 21 i 23 maja w Wiedniu. Na dzień dzisiejszy chęć udziału w przedsięwzięciu wyraziło 39 krajów.

Trijntje Oosterhuis, koncert w Amsterdamie (16.03.2013) – Wracks We Adore

Źróło: AVTROTROS, Gouden Uren, esctoday.com, songfestivalweblog.nl