Alsou była o krok od zwycięstwa podczas 45. Konkurs Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. Podążając Tropem Gwiazd Eurowizji sprawdźmy, co słychać u rosyjskiej reprezentantki z 2000 roku, która ostatecznie zajęła drugie miejsce. Jak potoczyła się jej dalsza kariera?
Tropem Gwiazd Eurowizji: dzieciństwo i początki kariery Alsou
Alsou (ros. Алсу) przyszła na świat 27 czerwca 1983 roku w mieście Bugulma w Republice Tatarstanu, w rodzinie tatarskiej. Piosenkarka do 9. roku życia mieszkała w Kogałymie, niewielkim miasteczku w obwodzie Tiumeńskim, a w 1992 roku z całą rodziną przeniosła się do Moskwy. Tam kontynuowała naukę w jednej ze stołecznych szkół muzycznych. Rok później wyjechała do Stanów Zjednoczonych, a po pół roku – do Kopenhagi, gdzie spędziła kolejne półtora roku.
Piosenkarka zaczęła uczyć się muzyki już we wczesnym dzieciństwie. Już jako pięcioletnia dziewczynka otrzymała od rodziców pianino – pod warunkiem, że nie porzuci gry na instrumencie. Obietnicy dotrzymała i pilnie uczęszczała do szkoły muzycznej. Latem 1993 roku przyszła piosenkarka po raz pierwszy wystąpiła przed szerszą publicznością. Nieco nieśmiała Alsou namówiona przez koleżankę zdecydowała się wystąpić na scenie letniego obozu w Szwajcarii i zaśpiewała utwór I Will Always Love You. Co ciekawe, piosenka Whitney Houston była dla niej wyjątkowa – niespełna pięć lat później wykonała ją również na weselu swojego brata. Po jej występie przyjaciółka jej matki poradziła, aby powiedzieć o Alsou znajomemu producentowi. Walerij Biełocerkowskij (ros. Валерий Белоцерковский) bardzo szybko poznał piosenkarkę z wieloma doświadczonymi kompozytorami. Wśród nich był między innymi Wadim Bajkow (ros. Вадим Байков), który został dyrektorem artystycznym zespołu Alsou, a później także jej producentem.
Alsou rozpoczęła karierę muzyczną w 1998 roku, gdy miała zaledwie 15 lat. Jej dwa pierwsze single Zimnij son (ros. Зимний сон) i Inogda (ros. Иногда) bardzo szybko stały się hitami. Pierwszy album studyjny piosenkarki zatytułowany Alsou (ros. Алсу) ukazał się we wrześniu 1999 roku. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy od jego wydania sprzedano ponad 700 000 egzemplarzy. Na fali ogromnej popularności albumu pod koniec 1999 roku piosenkarka wyruszyła w swoją pierwszą trasę koncertową, a wiosną 2000 roku ogłoszono ją reprezentantką Rosji na 45. Konkursie Piosenki Eurowizji.
Eurowizja 2000 i międzynarodowy sukces
W maju 2000 r. Alsou reprezentowała Rosję podczas 45. Konkursu Piosenki Eurowizji z anglojęzyczną piosenką Solo. Artystka podbiła serca publiczności i osiągnęła duży sukces. Zdobyła aż 155 punktów i ustępując tylko duńskiemu duetowi Olsen Brothers ostatecznie zajęła drugie miejsce. Aż do zwycięstwa Dimy Biłana w 2008 roku było to najwyższe osiągnięcie Rosji na Eurowizji. Lepszego rezultatu nie udało się osiągnąć nawet primadonnie rosyjskiej estrady Ałłie Pugaczowej w 1997 roku w Dublinie.
Po eurowizyjnym sukcesie piosenkarka na krótką chwilę wróciła na studia w Londynie, aby zdać wszystkie egzaminy, po czym od razu wyruszyła w trasę koncertową po całej Europie. W tym samym czasie nawiązała współpracę z Enrique Iglesiasem, z którym nagrała piosenkę You are my number one. W sierpniu 2000 roku w studiu Universal Music Corporation piosenkarka rozpoczęła nagrywanie anglojęzycznego albumu Alsou, który był wznowieniem debiutanckiego krążka z 1999 roku. Płyta ukazała się w Rosji, Niemczech, Austrii, Polsce, Czechach, Bułgarii, Malezji i Tajlandii.
W lutym 2003 roku ukazał się kolejny album Alsou 19, który podobnie jak debiutancki krążek okazał się kolejnym sukcesem artystki. W Rosji sprzedano go w ponad 800 tysięcy egzemplarzy, a po jego wydaniu piosenkarka ponowie udała się w trasę koncertową. Wiosną 2004 roku odwiedziła także Izrael – Alsou wystąpiła w Tel Awiwie i Jerozolimie. W tym samym czasie piosenkarka rozpoczęła pracę nad drugim anglojęzycznym albumem. W wyniku nieporozumień z wytwórnią płytową i kilkukrotnego przekładania daty jego wydania Inspired ostatecznie ukazał się dopiero po dziewięciu latach – w 2013 roku.
Tropem Gwiazd Eurowizji: co słychać u Alsou?
Choć od występu Alsou na Eurowizji minęło ponad dwadzieścia lat, piosenkarka wciąż jest jedną z najpopularniejszych artystek w Rosji. Jak do tej pory wydała jedenaście albumów studyjnych, a jej ostatni album Ja choczu odietʹsia w biełoje (ros. Я хочу одеться в белое) ukazał się w grudniu 2020 roku.
Alsou była także jedną z prowadzących 54. Konkurs Piosenki Eurowizji, który po zwycięstwie Dimy Biłana odbył się w Moskwie. W tym samym czasie piosenkarka zadebiutowała również w filmie Swietłany Drużyniny Tajny dworcowych pierieworotow. Wiwat, Anna! (ros.Тайны дворцовых переворотов. Виват, Анна!), gdzie wcieliła się w rolę damy dworu o imieniu Madlen.
W 2010 roku ukazał się utwór Ja tiebia nie pridumała (ros. Я тебя не придумала), który tuż obok Solo i Inogda (ros. Иногда) jest jednym z najbardziej znanych i lubianych piosenek Alsou. W 2014 roku ukazały się dwa klipy artystki Docz otca (ros. Дочь отца) i Sczastje ty mojo (ros. Счастье ты моё), będący ścieżką dźwiękową do pełnometrażowego filmu fabularnego Dniewnik mamy pierwokłassnika (ros. Дневник мамы первоклассника).
Latem 2018 roku piosenkarka w duecie z raperem Bastą (ros. Бастa) nagrała utwór My s toboj (ros. Мы с тобой).W tym samym roku piosenkarka otrzymała tytuł Zasłużonego Artysty Federacji Rosyjskiej, a kilka miesięcy później w Państwowym Pałacu Kremlowskim odbył się jej solowy koncert .